kotasauna vai ei

ulkosuomalainen

Kertokaa hyvät suomalaiset kokemuksia kotasaunasta.Kai siellä joku jossain on jolla sellainen on tai edes saunonu sellaisessa.Olen kovasti ihastunu malliin mutta kaipaisin pikaista infoa,toimiiko se niin kuin pitäis.Hyviä ja huonoja puolia?
Hinta on se mikä on,niitä kommentteja on jo luettu.Antakaa asiatietoa,jos löytyy

8

10784

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • telttasaunakin

      toimii paremmin.

    • saunoja

      Kaverilla on sellainen pihalla ja siinä olen saunonut aika monesti. Todella pehmeät ja kosteat löylyt Laittaisin itselle sellaisen jos rahaa olsi. Talvella siinä on mahtava saunoa kun pääsee hankeen suoraan.

    • Juomas

      kävin kotasaunassa, huonoy löylyt. Tai no, sai siellä löylyä kun seisoi lauteilla. Ylöspäin oli niin paljon tyhjää tilaa kattokartiossa että lämpö muhii siellä.

    • kaikkea sitä

      Kuumalla ilmalla on ihmeellinen taipumus nousta ylöspäin. Kun tilaa on rajattomasti minne kohota lämpötilaerot ovat aika huomattavat. Siihen kun vielä yhdistetään kattorakenne joka ei hirveästi edesauta ilmankiertoa vaan sitä jopa estää, lopputulosta ihastellessa ei voi kun ihmetellä miten maassa jota myös saunojen maaksi kutsutaan, voi yleensä olla sauna jossa on enempi vähempi kaikki (kattorakenteet) ihan päin prsettä ja vastoin kaikkia saunan rakentamisen pääperiaatteita?

      Oma veikkaus on se, että hirsiyrittäjät kauppaa kotaa saunana jotta menisi muutama enemmän kaupaksi. Kotaa jonka kattomuoto on mitä on mm. sen takia että sen alkuperäinen ajatus on ollut johtaa avonaisesta tulisijasta nouseva savu ulos?

      On olemassa jokin tietty syy miksi saunojen sisäkorkeus on n.2m eikä 3-4m

    • tutut

      Älä kuuntele näitä negatiiveja täällä, itse voin kokemuksesta sanoa että kotasauna on aivan loistava keksintö. Parhaat löylyt saanu tälläsessä, koska itse en tykkää mistään pistävistä löylyistä. Kotasaunassa löylyt todella on pehmeät ja "lempeät", mutta kyllä sielläkin selän saa palamaan kun tarpeeksi viskoo vettä kiukaalle, ja siitä puheenollen kiuas onkin näissä se tärkein puoli. Itse tilasin juuri kotasaunan pihalle kun olen sellaisessa nyt kaverin mökillä 7 kesää saunonut :D

      • myyjän jutut

        -Miten saunan rakenne vaikuttaa löylyn ominaisuuksiin jotka riippuvat kiuastyypistä?
        -"Pistävistä" löylyistä ei kodassa ole vaaraa. Itseasiassa on ihme jos saat minkäänlaisia löylyjä?
        -Kota on ihan loistava jos haluaa suojatun makkaranpaistopaikan tms. mutta sauna se ei ole vaan kota jonne on kannettu kiuas. Muoto kun on ihanteellinen savujen ohjaamiseksi ulos. Vihjeenä kysymykseen miksi kota on huono saunana..
        -Negatiivisuus ja fysiikan lait ( rakenneoppi) ovat kaksi eri asiaa


    • ## Höyrylöylyt

      Kun " viskoo " riittävästi vettä .
      Saahan sieltä yli 70 asteista ( höyrylöylyäö ) sen kuumempaa
      ihmisen iho ei kestä. ( siinä sulle kosteat löylyt.)

    • joop

      Saako mistään puolipyöreotä kotakeittiöitä ? Koska rakennamme kotasaunaa josta puolet saunaa puolet kotaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1768
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      120
      1174
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1050
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      936
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      856
    6. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      800
    7. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      79
      798
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      796
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      45
      777
    10. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      757
    Aihe