Ostelin tuossa muutama päivä taaksepäin em. kameran ja nyt muutamia testikuvia otettuani ja niitä tarkasteltuani huomasin, että kuvathan on täynnä kohinaa...millään asetuksien(valkotasapaino ja ISO) muutoksilla en ole kohinaa saanut pois.
Onkohan kukaan muu havainnut vastaavaa vai onkohan kamera mahdollisesti viallinen???
Onkohan kukaan muu havainnut vastaavaa vai onkohan kamera mahdollisesti viallinen???
Vastaukset 5
Vanhimmat
voi kuule, noiden ohuiden pokkareiden valovoimat, objektiivit sun muut on sitä luokkaa että olisi ihme jos kohinaa ei näkyisi
...eli siis kamerassa ei ole vikaa, vaan kaikki tuollaiset "lelut" kohisee???
Entä kuvien teettäminen, tuleeko 10x15 kuvista minkään näköisiä tällä kameralla?
en nyt sanois tota sun kameraas ihan lelukskaan, mutta sanotaan nyt vaikka että "parempiakin on markkinoilla".
Kymppikuvien teettäminen onnistuu varmasti ihan hyvin, ei se kohina tahdo oikeen vielä tossa koossa tulostetuissa kuvissa näkyä. voit myös kokeilla isompia suurennoksia, mutta niissä kohinan näkymisen riski on suurempi.
kannattaa myös harkita jonkin kohinanpoisto-ohjelman hankkimista koneelleen, esim. noise ninja (maksullinen, mutta hintansa väärti), tosin kannattaa muistaa että kohinan poisto poistaa aina myös kuvan yksityiskohtia
kaikki nikonit kohisee!