vaihdoin åkeriin pumpun stefan ja sit se alko omituisesti säklättään. voiko mäntä olla jotenkin irti ja mikä ihmeen pieni putki pumpun päältä lähtee ja menee pumpusta toiseen?
voac f11 ääntää
jussiv84
81900
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Laitoitko ajoitusmerkit kasatessa kohdalleen?
eipä tullut tuollaisia huomattua, missähän ne mahtaa olla?
Akselitiivistettä vaihdettaessa pumppua ei tartte purkaa. Ei tartte merkeistä välitta, kun Hydromaticin pumpussa ei sellaisia ole. Ruhmä on vain keskimännän varassa jossa on jousiprikat. Oliskohan menny pumpun ylivuotoputki ja paineensäätimen pikkuputket ristiin.
Kiinteäkulmaisissa eli vahhemmissa 80 luvun kaivuressa kiinteät pumput jolloin säätimen putkea ei ole. Oletko pyörittänyt kuiviltaan tai raana kiinni?
ei siinä pumpussa ollu ku pelkkä ylivuoto, sitä mää vähän itekin aattelin... ei kyllä pitäis olla kuivana pyöritetty muutaku käsin.... purin pumpun uudestaan... se oli vissiin yhellä hampaalla pielessä. ääni pieneni mutta kyllä se vieläkin on aika erikoinen toiseen pumppuun verrattuna....
Onko pumpussa irrallinen päätylevy ja onko oikein päin. Joissain pumpussa levy käännetään toistepäin pyörimissuunnan mukaan.
onko se toi osa numero 1 ylempi vaihtoehto olis toi pumppu
http://www.medifast-tekniikka.fi/fin/varaosa/volvof11.htm
en oo purkanu pumppua enempää kun ottanu rattaan pois ja pää akselin irti, männät tipahti pois eli vissiin ei oo muuta mahdollisuutta ku että olisin laittanu rattaat hampaalla pieleen eli männät olis vinossa
on siinä merkit , ne on siinä hammaspyörässä pumppu yleensä hajoaa heti jos merkit ei ole kohdallaan. stefan vaihdon takia ei pumppua tarvi purkaa. stefaksi ei käy tavallinen akselitiiviste, pitää olla enempi painetta kestävä esim danfos.