Kissa purjeveneessä??

J`Lo

Tervepä terve!
Onkohan kellään kokemuksia kissasta purjeveneessä? Olis tarkoitus kesällä lähteä purjehtimaan ja ottaa kissa mukaan. Kertokaapa mitäs mieltä ootte, onnistuuko purjehdus kesämme??

13

2838

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • art

      Omakohtaista kokemusta minulla ei asiasta ole, mutta olen nähnyt muutamassa veneessä "purjehtivan" kissan. Hyvin ovat näyttäneet viihtyvän sekä kissat, että ihmiset.

      • J`Lo

        Kiva juttu!
        Eli siis purjeveneissä on kissoja =) sepä kiva kuulla. Toivottavasti minunkin kissa tottuu siihen...


      • fendert
        J`Lo kirjoitti:

        Kiva juttu!
        Eli siis purjeveneissä on kissoja =) sepä kiva kuulla. Toivottavasti minunkin kissa tottuu siihen...

        Kahden siamilaisen kanssa ajettu 15 vuotta pitkiä
        kesiä ilman ongelmia.
        Eivät tykkää koneen äänestä.
        Nukkuvat pääasiassa ajon aikana ellei ole lämmin
        lenssi.
        Puomi ja sprayhood lempipaikkoja
        Rakenna etolan kamasta umpinainen hiekkalaatikko
        ja vaihda hiekat joka päivä.
        Eivät ole kertakaan pudonneet yli laidan. Kalahaavi kuiteski mukana.
        Ei ole ötököitä kajuutassa.


    • kissa mukana

      Lue kirja "Maailmanympäri Vastatuuleen" - löytyy kirjastoista.

      Vierassatamissa pidä kattisi kurissa ja OMASSA veneessä niin ei tuu sanomista.

    • aika mirri...

      nimimerkistä päätellen....

      Asiaan, siis tuli mieleen pienen koiran kanssa veneilleenä sellainen asia, että kannattaisi harkita kaideverkkojen asentamista. Tämä siksi, että varmaankin käytte myös vierassatamissa, joissa veneet on vierekkäin. Jos ei ole aitaa välissä, siirtyy otus kuin huomaamatta veneestä toiseen. Eihän se kaideverkko varsinkaan kissa estä liikkumasta täysin, mutta on ainakin pieni hidaste ja ehkäpä se kissakin oppii paremmin pysymään omassa veneessä ja huomaa myös itse helöpommin korkea loikain kaiteen yli.

    • ...

      Kyllä mulla ainakin onnistuu tollasen kissan kanssa purjehduskin.

      • ...

      • eläintensuojelija

      • Kisulle

      • rigaaja
        ... kirjoitti:

        Kyllä mulla ainakin onnistuu tollasen kissan kanssa purjehduskin.

        http://www.sailinganarchy.com/fringe/2005/images/tensiometro.jpg

        Miksiköhän tuo kissa on työntänyt perseensä vanttiin, eikö tuosta kärsi jo takilan säädötkin?

        Mielestäni kissa tulisi jättää maihin tai lukita se kapyysiin ja sivellä sinappi hanuriin.


      • Perhepurjehtija
        ... kirjoitti:

        Kyllä mulla ainakin onnistuu tollasen kissan kanssa purjehduskin.

        http://www.sailinganarchy.com/fringe/2005/images/tensiometro.jpg

        Kyllähän se kissa veneessä käytännössä menee, mutta kaikki merimiehet tietävät että kissat tuovat merillä huonoa onnea. Tämä pätee eritoten tuohon kuvan kissaan ja hänen sukukuntansa edustajiin.


    • Olen vuosikymmeniä purjehtinut kissojen kanssa. Parhaimillaan neljän kanssa samanaikaisesti. Voin vakuuttaa että ainakin minun kissat viihtyvät veneessä paremmin kuin kotona ja että muita ongelmia ei ole ollut kuin että yksi niistä kehitti tavaksi tuoda eläviä kyykärmeitä veneeseen.

      • helpompi

        Kissa on huolettomampi veneessä kuin koira. Pystyy menemään pitkiäkin matkoja ilman maihinmenoa, mikä ei onnistu koiran kanssa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      147
      3942
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      11
      3464
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      46
      2933
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2862
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      142
      2513
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      50
      2184
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      16
      1388
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      99
      1375
    9. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      63
      1304
    10. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      38
      1169
    Aihe