Onko teillä aikaa?

angi

Keskittyä muistelemaan? Tämä olis mukava asia jos haluatte olla mukana?

Aihe on aito jos pidät tämän aitona.

Kirjoitetaan jokainen pieni asia elämästämme esimerkisi minä voin antaa ensimmäisen aiheen.

" Kynttilä " Kirjoittakaa aivan mitä vaan kun asia käsittää kynttilää.

17

1261

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • angi

      Oli Adventti sunnuntai. Laitoin ikkunalle neljä kynttilää ja yhden kerkisin sytyttämään kun puhelin soi. Vastasin puhelimeen joka oli toisessa huoneessa. Onneksi en ollut kauaa puhelimessa. Silläkin ajalla oli kukka ja verhot palaneet karrelle. Tuli oli jo kerinnyt hiukan leviämään seinätapetteihin. Onneksi sain sammutettua kun otin kaksi isoa pyyhettä jotka kastelin. Annoin veden valua silläaikaa toista märäksi kun toisella huiskin. Koko joulu haisi palanut ja olimme myös ilman verhoja.

      • Maija-L

        Äitimme kielsi ettei tulitikkuja saa ottaa.. Me siskon kanssa oltiin aina tekemässä mitä joku meiltä kielsi.

        Otimme kynttilän ja tulitikut mukaan ja menimme vintille. Siskolta kaatui kynttilä kuiville sahanpuruille. Ja meidän talo paloi melkein perustuksilleen. Sen jälkeen emme koskaan kajonneet kynttilöihin.


      • mönttipää
        Maija-L kirjoitti:

        Äitimme kielsi ettei tulitikkuja saa ottaa.. Me siskon kanssa oltiin aina tekemässä mitä joku meiltä kielsi.

        Otimme kynttilän ja tulitikut mukaan ja menimme vintille. Siskolta kaatui kynttilä kuiville sahanpuruille. Ja meidän talo paloi melkein perustuksilleen. Sen jälkeen emme koskaan kajonneet kynttilöihin.

        Laitoin kuvan pöydälle kynttilän viereen ja kukkapuskan. Sytytin kynnttilän. Jätin kynttilän palaan ja ite menin tietskariin hiukas kahtelemaan jos ois jotain katsottavaa....

        Ekaks tunsin kumman hajun mutten välittänyt, tiesin et meillä oli palohälytin ja annoin olla kun koneella oli niin hyvä mesta menos. Sitten rupeskin palohälytin uliseen ihan karmeella äänellä. Ääni oli niin kauhistava etten oikein tiennyt minne päin mun olis ensin pitänyt lähtee.. Kun sitten älläsin että olohuoneessa pöydällä oli kynttilä! Soitin 90000 paloautot tuli paikalle ja sammutti mun olkkari pöydän jonka oisin itsekkin saanut sammumaan. Mut´ nyt tuli aika kallis lasku kynttilän aiheuttamasta.


      • angi
        mönttipää kirjoitti:

        Laitoin kuvan pöydälle kynttilän viereen ja kukkapuskan. Sytytin kynnttilän. Jätin kynttilän palaan ja ite menin tietskariin hiukas kahtelemaan jos ois jotain katsottavaa....

        Ekaks tunsin kumman hajun mutten välittänyt, tiesin et meillä oli palohälytin ja annoin olla kun koneella oli niin hyvä mesta menos. Sitten rupeskin palohälytin uliseen ihan karmeella äänellä. Ääni oli niin kauhistava etten oikein tiennyt minne päin mun olis ensin pitänyt lähtee.. Kun sitten älläsin että olohuoneessa pöydällä oli kynttilä! Soitin 90000 paloautot tuli paikalle ja sammutti mun olkkari pöydän jonka oisin itsekkin saanut sammumaan. Mut´ nyt tuli aika kallis lasku kynttilän aiheuttamasta.

        ....että vastailen teidän kirjoituksiin? Tavallaan näihin ei tarvitse vastata koska nämä ei keskustele vaan muistelee.


      • jemina

        Lapsena olin aina yksin kotona koulun jälkeen ja kaverit olivat tietysti meillä.
        Yhteen aikaan lempipuuhamme oli tehdä kuvia tiputtamalla steariinia palavasta kynttilästä esim. lehtien sarjakuvien päälle. Leikki oli tietysti kielletty niin kuin kaikki tulitikku leikit. Olin juuri saanut värikkään sarjakuvalehden ja olimme innolla tuottamassa tästä steariinikuvia kun kaverini laittoi päänsä aivan kynttilän yläpuolelle. Silmänräpäyksessä hänen silmäripset ja kulmat, samoin kuin etuhiukset kärähtivät. Vaistomaisesti hän huitoi käsillään kasvoja ja hiuksia ja palo sammui.
        Kyllä siinä oli selittämistä kun hän meni kotiin tynkäripsillä, kulmakarvat ja etuhiukset kärventyneenä. Selkäsaunahan siitä tuli, itse selvisin korvatillikalla, mutta kynttiläleikit päättyivät siihen.


    • pilkkut,,,

      Esimerkiksi "RUOKA" ?????

      • angi

        ...kiinnostaa.


    • Katleija-T

      Viime jouluna otin esiin joulukoristeet ja kynttilät. Minä olin säästänyt kaikki kynttiläjämät. Niitä oli monta kiloa. Laskin, että siinä oli yli 10 v vanhojakin kynttilöitä. Heitin ne roskikseen, koska ikinä en olisi niitä käyttänyt. Joskus poltan tuoksukyntilöitä, mutta muuten en paljoakaan. Nehän savustavat huoneen, jos paljon polttaa. Sitäpaitsi näin vanhana on oltava tosi varovainen ja ennakoiva. Voi nimittäin unohtaa sen kynttilän ja sattuu vahinko.

    • Pirjok.

      Olin 13-vuotias. Halusin vähän rahaa ja niinpä menin siivoojaksi eräälle metsätyökämpälle. Oli kaunis viikko ennen juhannusta.

      Työpäivänsä päätteeksi miehet käskivät lämmittää kaasulla lämpiävän saunan. Ensin mietiskelin ihmeissäni, miten tuo hökötys toimii, kun kiuas oli saunan sisällä ja kaasupullo ulkona. Ei ollut kokemusta asiasta.
      Aikani mietin ja oottelin, josko joko tulisi neuvomaan. Kun ketään ei tullut, avasin ulkona kaasupullon hanan ja menin tulitikkujen kanssa saunaan sisään sytyttämään kiukaan uunin. En ehtinyt kunnolla raapaista tikulla, kun tulipallo syöksähti tuntui syöksähtävän päin kasvojani ja silmälasit lensivät nurkkaan, itse kauhuissani ulos. Onnekseni enempää kaasua ei kerennyt saunan sisälle, muutoin koko sauna olisi syttynyt tuleen.

      Hävetti lähteä ensimmäisiin lavatansseihini juhannusta viettämään, kun nenästä lähti nahka ja se sekä osa kasvoista tuli tulipunaiseksi. Kulmakarvat ja silmäripset olivat kärventyneet tyngiksi. Ei ollut tungosta saatolle, mutta kenties se olikin onni onnettomuudessa.

      Niinpä viet

      • sai puuroa

        Lapsena saatiin kynttilänpäivänä puuroa.Riisipuuroa se oli,mutta sanoimme sen olevan tähteeksi jääneistä joulukynnttilöistä? Onko kukaan muu syönyt?


      • sai puuroa kirjoitti:

        Lapsena saatiin kynttilänpäivänä puuroa.Riisipuuroa se oli,mutta sanoimme sen olevan tähteeksi jääneistä joulukynnttilöistä? Onko kukaan muu syönyt?

        ystäväni on pienenä poikana kerran raastanut kynttilää mausteeksi paistamista odottavien laatikoiden päälle. Jäi perheeltä laatikot syömättä ja pojalle piiskatut pakarat. Muistaa tapahtuman lopun ikäänsä.;)


    • angi

      sana jollette löydä kynttilöistä asiaa? Voi kirjoittaa kynttilöistä ja "Potkukelkasta" jos haluatte?

      • angi

        .. yhdessä rimpsussa voisi olla aina samaa aihetta olevat kirjoitukset.


    • ja silloin valettiin

      kynttilöitä maitopurkista leikattuun pohjaan.
      Steariinia lämmitettiin sähkölevyllä.
      Ihme, ettei vahikoa tapahtunut. Erityisen
      kimuranttia oli se, että piti jännittää sydänlanka
      suoraksi puutikun avulla.

    • rapulan parantaja

      Eilen illalla,kaiken Vapun juhlimisen jälkeen,

      mies oli hiljainen,huokaili vain yksisanaisia

      vastauksia.Keräsin kasan kynttilöitä,monta

      löytyikin.Vein ne kylkyhuoneeseen ja asettelin

      niitä sinne tänne,lattiallekin ja sytytin

      palamaan.Ruusuntuoksuinen vaahtokylpy ja minä

      sinne.Huutelin että,tuukko tänne,kun multa

      puuttuu jotain.NO mitä,sanoi mies ovella.

      Vastasin että,kaveri kylpemään,nauroi, riisui

      ja kömpi ammeeseen.Siinä juttu alkoi luistaa ja

      rapula häipyä

      • Angi *

        epissori. Toivotan teille oikein ihanaa tulevaisuutta ja kestävää rakkautta.

        Lämpimin terveisin Angi*


    • lapsuus ajan

      jouluna pirtin pöydälle tuotiin 5 haaranen punainen kynttilänjalka,siihen laitettiin valkoiset kynttilät,muuten valona oli öljylamppu joka katosta roikku,mutta näki piiripyöriä ja opettaja kävi opettamassa kansantanhua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      395
      1572
    2. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      86
      1014
    3. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      66
      1006
    4. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      134
      989
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      92
      940
    6. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      711
    7. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      691
    8. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      127
      679
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      649
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      634
    Aihe