Minulla olisi kiikarissa Toyota Camry 2,0 gli automaatti. Auto on vuosimallia -91. Kilometrejä 275 tkm. Kestääkö automaattivaihteisto? Nostaako se auton kulutusta? Onko kellään kokemusta kyseisestä autosta? Automaatti ei liene niin sivistynyt kuin amerikkalaisissa. Auton kori on yllättävän siistissä kunnossa ja hintalapussa lukee 4700 €. Suositteletteko?
Camrystä
tomppa
5855
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Automaattia ei tarvitse pelätä, kestää pisempään kuin manuaali. Automaatinhan saa rikki survomalla esim. pakin päälle vauhdissa. Silloin se menee totaalisesti rikki, piileviä vikoja ei yleensä esiinny. Camryn automaatin käyttäytyminen poikkeaa hiukan jenkkiautomaatista. mm. pyrkii ryömimään tyhjäkäynnillä, mutta toimii varmasti ja on pehmeä. Kulutus riippuu enemmän ratin ja penkin välistä. Kannattaa muistaa että automaatit yleensäkin menevät "pintakaasulla" ihan yhtä hyvin kuin polkemallakin, mutta kulutuseroa ajotavoissa onkin useita litroja.
Tuo Camry on käsittääkseni viimeisiä vanhemman korimallin yksilöitä. Minulla oli sellainen farkku 2.0 GLI -89, ja olen katunut vielä nytkin joskus että sen vaihdoin pois.
Sivistynyttä, mielyttävää ajoa. Turvallinen tanakka peli.
Hintaan on vaikea kommentoida, koska tuon ikäisessä kunto vaikuttaa paljon. Pyynti osuu kuitenkin ihan "raameihin". Jos ostat suoralla kaupalla, niin muista tinkiä 10-15%.
moro, itselläni on Camry -89 xli, tosin manuaalina mutta itse autosta kokemukseni ovat pelkästään positiivisia. Autollani on ajettu 240tkm vasta joten luvassa on vielä paljon kilometrejä. Ainoa asia on että muistaa ostaa kunnon akun ja pitää huolen siitä että koneessä on öljyä,itselläni olisi tarkoitus vaihtaa ohjurin kumit kun öljyä kuluu jonkin verran, 16 venttiilinen kone kuluttaa yllättävän paljon öljyä jos kumit on huonossa kunnossa, ei siis koneen tarvitse olla loppu vaikka öljyä kuluisikin.
Minkä suuruista öljyn kulutus autossasi on? 306000 km ajettuun camryyn(2.0 Xli -91) joutuu öljyä lisäämään n. 2 litraa 10tkm vaihtovälillä. Sen verran se on aina vienyt sen 76tkm aikana, minkä se on meillä ollut. Ei ole ainakaan kasvanut se kulutus. Kylmänä käynnistyksessä pakoputkesta tulee pieni pöllähdys. Liekö vika juuri noissa ohjurin kumeissa?
joo, mulla oli vanhempaa mallia oleva Camry ennen tätä ja siihen vaihdoin kyseiset kumit ja kyllä siinä oli huomattava kulutuksen ero vaikka se oli vain 8 venttiilinen kone. Uskon itse ainakin siihen oman kokemuksen perusteella ja juuri tuo pöllyyttely kylmänä puhuu sen puolesta. 16 venttiilisessä koneessa on jo niitä vuotavia kohtia niin monta että sen on ihan pakko vaikuttaa mutta voi kone olla tietysti jo muutenkin kulunut. Vaikka todella monet sanovat että juuri tämä malli mikä meillä molemmilla on,on koneeltaan todella kestävä.
Ostin tuon Camryn, mistä kerroin tuossa ensimmäisessä viestissä. Ihan on mukavan oloinen peli. Aika lailla sivistynyttä kyytiä Corollan jälkeen. Että semmosta!