Kokemuksia!!!

Mulla todettiin pco kuukausi sitten. Mulle määrättiin clomifen kierron 3-5 päivä ja sit terolut kierron 15-24päivä. Vielä ei ole kuitenkaan tärpänny,koska kuukausi vasta menny=)
Pco:ssahan on oireena vaikka mitä,mutta mulla ei ole mitään niistä oireista! Eikä gynen kanssa ollu edes mitään puhetta mistään ultraseurannasta.
Kuin sain kuulla tuosta pco:sta,niin se tuntu kyllä todella pahalta. Aivan kun olis saanu jonkun kuolemantuomion=(
Haluisin vaan tietää muiden kokemuksia,että miten ko.lääkkeet on auttanu jne..
oikein hyvää kesänodotusta kaikile!!=)
4620
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

todettiin tuossa vähän aikaa sitten PCO ja gyne määräsi teroja koska vuotoa ei ole tullut melkein 4 kuukauteen... Vielä ei ole kyllä tapahtunut mitään positiivista, mutta lohdutti sanomalla, että kyllä mä niitä vauvoja vielä saan, kun ei tuo PCO ole kuin lievä mun kohdalla :) Nyt sitten pitäisi soittaa vapun jälkeen ja jos ei menkkoja ala kuulumaan, niin pistetään lähete erikoislääkärille ja jatkotutkimuksiin... Toivottavasti sulla tärppää vielä tässä tulevan kesän aikana :)

Äänestä

Minulle määrättiin myös kummatkin mainitsemasi lääkkeet. Minulla tärppäsi toisesta clomifen kierrosta, nyt olen onnellinen pienen tytön äiti. Ei minullekaan puhuttu mitään ultrauksesta, mutta ovulaatiotikuilla sitten tikuttelin milloin gyne sanoi ovulaation olevan. (Siis gyne ei käskenyt tikutella, mutta halusin kuitenkin varmistaa että ovulaatio tulee...) Toivottavasti sinulla tärppää pian! =)

Äänestä
  • mokä on pco? en tiedä oikeasti. olen syönyt sekä clomifeniä että terolutia. en tullut raskaaksi silloin. siitä on vuosia aikaa. asia pian taas ajankohtainen

    Äänestä

Minulla diagnosoitiin pco vuosi sitten. Tuolloin söin clomeja noin kolme kuukautta ilman tulosta. Sen jälkeen pidettiin hieman taukoa, tutkittiin yms. Nyt on taas kolme clomikuuria takana, joista kahdessa viimeisimmässä kierrossa on tehty inssi. Välillä on tarvittu myös teroja, kun menkat ei oo muuten tullut. Mulla nuo clomit on siinä mielessä toimineet ihan ok, että ainakin yksi iso munis on saatu niillä aina aikaiseksi (viimeksi oli jopa kaksi, jotka molemmat irtosivat). Mullekaan ei alkuun puhuttu mitään seurantaultrasta, mutta onneksi satuin sitten täältä lukemaan, että se on ehdottoman tärkeää, ja vaadin sitä sitten itse. Seuranta on juuri sen vuoksi tärkeää, että tiedetään, toimiiko em. lääkkeet ja ettei liikaa muniksia pääse kypsymään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


_tyttö_ kirjoitti:

Mulla todettiin pco kuukausi sitten. Mulle määrättiin clomifen kierron 3-5 päivä ja sit terolut kierron 15-24päivä. Vielä ei ole kuitenkaan tärpänny,koska kuukausi vasta menny=)
Pco:ssahan on oireena vaikka mitä,mutta mulla ei ole mitään niistä oireista! Eikä gynen kanssa ollu edes mitään puhetta mistään ultraseurannasta.
Kuin sain kuulla tuosta pco:sta,niin se tuntu kyllä todella pahalta. Aivan kun olis saanu jonkun kuolemantuomion=(
Haluisin vaan tietää muiden kokemuksia,että miten ko.lääkkeet on auttanu jne..
oikein hyvää kesänodotusta kaikile!!=)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu