seropi pentumme ei opi sisäsiistix!
paperit on ollut poissa jonkin aikaa ja ulkona käytetään säännöllisesti.
silti aamuisin valisllä ja usen iltapäivällä on kakat tai pissat sisällä tai molemmat niinku tännän.
Ei auta vaikka antais kilon kassleria kun tekee ulos.
tunnin parin välein käytettään ulkona mut ei. Välillä panttaa kakka puoltoistpäivääkin ja sit tekee minne sattuu.
millä ilveellä sen opetan??
sekottaako toinen koira tilannetta jotankin (sisäsiisti)
seropi on jo puolvuotias ja koiraharrastajat varoittelivat et puolenvuoden jälkeen on vaikeampi opettaa sitä.
miten on mahdollista että kaksi pientä koiraa ja toinen kakkaa neljäkertaa yhen lenkin aikana ja toinen hyvä ku kerran? Samankokoiset..
paperit on ollut poissa jonkin aikaa ja ulkona käytetään säännöllisesti.
silti aamuisin valisllä ja usen iltapäivällä on kakat tai pissat sisällä tai molemmat niinku tännän.
Ei auta vaikka antais kilon kassleria kun tekee ulos.
tunnin parin välein käytettään ulkona mut ei. Välillä panttaa kakka puoltoistpäivääkin ja sit tekee minne sattuu.
millä ilveellä sen opetan??
sekottaako toinen koira tilannetta jotankin (sisäsiisti)
seropi on jo puolvuotias ja koiraharrastajat varoittelivat et puolenvuoden jälkeen on vaikeampi opettaa sitä.
miten on mahdollista että kaksi pientä koiraa ja toinen kakkaa neljäkertaa yhen lenkin aikana ja toinen hyvä ku kerran? Samankokoiset..
Vastaukset 7
Vanhimmat
minulla oli sama ongelma. koirat kävi ulkona ja kakki kyllä mutta vähän ajan päästä sisällä oli kakat taas. siis. tein sitten pisempiä kävelyjä ja koirat alkoivat kakkaamaan kaksi kertaa lenkin aikana. tekevät vieläkin, molemmat. enpä nyt osaa sanoa mistä johtuu mutta luulisin että koira tekee pahimman hätänsä ensin ja sitten kun kävelee vähän aikaa niin myös suolisto "stimuloituu" niin sitten tekee loput. ruoka-ajoilla ja ruualla saattaa myös olla merkitystä.
en tiedä miten toimit jos näät että koira kakkaa/pissaa lattialle? itse en sano mitään. korjaan vaan pois. nyt sattuu harvemmin vahinkoja. koirat on 5 ja 7 kk.
sitten toi "panttaaminen" voi ehkä johtua ummetuksesta taikka siitä että koira ei uskalla kakata kun luulee että tekee väärin (jos on toruttu). sitten koira tekee kun on äärimmäisen pakko. no nämä oli mitä tulee mieleen kun et paljon kerro ajoista kun koirat menee ulos, ruuista jne. siis melkeimpä vaan arvailuja.
mutta maltilla ja sitten kun on itse siihen valmis.
Itselläni kaksi pientä koiraa ja toinen niistä oppi tekemään kakat ulos 10 kuisena ja sen jälkeen on mennyt hyvin.
Se on kiinni koiran korvienvälistä',milloin se sen hoksaa.ja kun hoksaa tehdä ulos,niin mielettömät kehumiset päälle!
Kun ja joas tekee sisälle älä noteeraa koiraa millään tavalla,vaan korjaa jätökset pois ihan hiljaa.
Tällä tavalla koirasi kokee tulevansa "lauman hylkäämäksi" ja auttaa asiaan.
ajalla ja maltilla kyllä ne oppii. Meinas olla hankaluuksia mun mäykylläkin, valitsi pari huonetta joihin päästessään suunnilleen aina teki molemmat asiat. Nykyisinkään ei meinaa vielä luottaa jos pukuhuoneesta koira tulee että olikohan se siellä ihan viattomalla tutustumiskäynnillä vai tarpeiden teossa. Nyt 9kk ja pari kuukautta jo sisäsiisti.
pitkiä lenkkejä käyn niiden kanssa. heti kun tulen kotiin niin usein vien heidät luonnonpuistoon jossa saa mennä vapaana. ja otan pallon tms lelun mukaan.
sinne tekee hätänsä kyllä.
olen huomannut että leevi(pentu) pelkää pimeetä ja siksi ehkä pidättää.. (miten päöästä eroon pelosta muutaku kehumalla ja viemällä ulos??)
ei se kakka vaan pissa.
olen aina palkinnut ku tekee ulos (joku herkku/kehu) Välillä ei vaan pissa vaikka on litkinyt vettä ja on kulunut tunteja ja käytetty kunnon lenkki. Sit löytyy aamulla lammikko.
on kokeiltu käyttää todella pitkiä lenkkejä joka tosin tekee hyvää koirille sekä mulle mut sitä kakka ja välillä pissaa vaan ei tule. Ihme panttausta
väsyttää...--->nukkumaan
kiitos näkemyksistä :-)
lenkkejä tuon ikäisenä! Hengailkaa ulkona enemmän mutta älä lisää lenkkejä!
Oletko koittanut opettaa koiralle käskystä asioiden tekemisen? Tai ei käskystä, mutta kun sanot vaikka pissa, niin se tajuaa mitä tahdot sen tekevän. Itse olen opettanut koiralle "tee asias", jolloin se aika nopsaan pinkoo ojaan ja hoitaa vähintään pienemmän asiansa jos vain on vähänkin hätä. Toisinaan se kokeilee ulkona pissata myös kehujen toivossa.
Eli menen ulos ja toistelen sitä "tee asias" ja kun koira tekee niin "hyvä tee asias" ja hirveät kehut päälle. Pentuna saattoi mennä tunti tai kaksikin ennenkuin tulosta syntyi, mutta nyt kyllä tekee jos vain on vähänkin hätä. Ikää on kohta 11 kk.
jos osaa opettaa. Ostin koiran jota eka omistaja ei ollut saanut sisäsiistiksi 2,5 vuodessa. Minä sain kuukaudessa. Kovasti kehuja kun tekee ulos. Älä kiinnitä huomiota kun on tehnyt sisälle. Paitsi jos saat kiinni itse teosta