Hei! Olisi kiva tietää muiden ammattiin opiskelevien kokemuksia työssäoppimisesta. Itselle nämä jaksot (suoritettuna noin 12 ov) ovat olleet pettymys; kummassakin paikassa ohjaus olematonta, työtehtävät eivät vastaa koulutusta (ts. joutuu tekemään hanttihommia, ei sellaisia tehtäviä, joista oikeasti oppisikin jotain uutta) ja jotenkin pohjimmiltaan on sellainen olo, että on vaan työpaikan se tyyppi, jolle voi sälyttää kaikki turhat pikkuduunit välittämättä siitä tukevatko ne opiskelijan oppimista ammattiin vai eivät..
En koe myöskään päässeeni osalliseksi työyhteisöstä, saati saaneeni hyvää kokonaiskuvaa alan tehtävistä; ohjaajakin on molemmissa paikoissa työskennellyt käytännössä eri paikassa kuin minä ja yhteyttä pidetty puhelimitse.
Nyt todella tuntuu, ettei tämä homma vastaa tarkoitustaan..
Miten teillä muilla?
En koe myöskään päässeeni osalliseksi työyhteisöstä, saati saaneeni hyvää kokonaiskuvaa alan tehtävistä; ohjaajakin on molemmissa paikoissa työskennellyt käytännössä eri paikassa kuin minä ja yhteyttä pidetty puhelimitse.
Nyt todella tuntuu, ettei tämä homma vastaa tarkoitustaan..
Miten teillä muilla?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olen opiskellut ammattioppilaitoksessakin. Mutta varsinaisesti samanlainen tilanne kuin mistä kirjoitat tuli vastaan itselleni kun siirryin oppisopimuskoulutukseen. Siellä asiat olivat juuri noin työpaikkakouluttajaksi oli nimetty joku johtoportaan henkilö ja sitten käytännön opastuksen hoiti toinen joka ei ehtinyt opastaa hyvin ei tiloja eikä töitä. Oma ratkaisuni oli paikan vaihto. En minä sullekaan osaa muuta suositella. Kaikissa paikoissa ei vaan ole sellaista luonteeltaan opastajatyyppiä oli nimikkeensä mikä tahansa, joka todella jaksaisi ohjata opiskelijaa. Tai sitten joku on halunut "työpaikkakouluttaja työn" vain mahdollisten lisätulojen toivossa, toisella kädellä tehtäväksi lisäbisnekseksi vaikkei olisikaan motivoitunut milläänlailla opastamaan ketään.
Edellisistä viesteistä ei ilmi tullut, millä alalla olette opiskelleet. Itse opiskelen merkonomiksi ja työssäoppiminen oli mahtava kaikenkaikkiaan. Olin pienessä paikassa ja työpaikalla oppi paljon ja ohjaus oli hyvä. Koululta ollut ohjaava ope ei pahemmin kysellyt mitään. Mutta minulle riitti, kun työpaikkaohjaaja oli kuin opettaja.
En opiskele enää mut aikanaan kävin kauppiksen ja monta muuta koulua. Mua yleensä neuvottiin kauheesti työssäoppimisjaksoilla, kaikki siis ihan alusta,ihan ku en olis osannu mitään. Yhessä päiväkodissakin mua tunnuttiin pidettävän lapsena (ikää oli sillon 24 v.). Tykkäsin yhestä ainoosta paikasta, siellä neuvottiin sillain sopivasti mut ei liikaa ja sain tehä kaiken aika itsenäisesti.