PCO???

Mikä on PCO? Voiko mulla olla se, kun mun menkat on n.10kk myöhäs? Raskaana en ole ja hormoniarvotkin ovat ihan kohdallaan. Onko PCO joku lapsettomuus sairaus???
1328
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kyseessä on lyhenne sanoista Polycystic ovaries eli munasarjojen monirakkulatauti. Tuolla naistentaudit palstalla on keskusteltu tästä paljonkin. Myös googleta tuo pco suomen kielisiltä sivuilta niin saat paljon tietoa. Itselläni ollut ko diagnoosi 3 vuotta, oireita paljon paljon aiemmin.

PCO voi aiheuttaa lapsettomuutta. pco potilas saa nopeammin apua ja lapsettomuushoitoja tarvittaessa. Myös täysin luonnon menetelimin voi tulla raskaaksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nanina87 kirjoitti:

Mikä on PCO? Voiko mulla olla se, kun mun menkat on n.10kk myöhäs? Raskaana en ole ja hormoniarvotkin ovat ihan kohdallaan. Onko PCO joku lapsettomuus sairaus???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu