Osaisiko kukaan kertoa hyviä ruokapaikkoja Pietarin keskustassa, tälläiseen suomalaiseen ruokaan tottuneelle, eli ei siis mitään kovin eksoottista.
Toukokuussa ollaan menossa, ja olisi kiva tietää vähän etukäteen, kun ei Pietarista kauheasti kokemuksia ole.
Ruokapaikkoja Pietarissa
11
2134
Vastaukset
voisitte käydä Nevskin herkkukaupasta sushit ja sitten stoparikit päälle siltä, siletä kun saa ostaa mukaan täysdinäisiä votka laseja.
- turf
Aiwengo aina vaan. Alkuperäinen Petrogradskajan puolella, oisko Bolshoi prospekt 32 (kulman takana Casino Kapitan Morganista, jos se on vielä olemassa) ja Vasilinsaarella Leitnanta Smitin ja jonkun linjan kulmassa.
Sitte itämaisia herkkuja Sukawatista Plehis kutosen vieressä. Oiskohan oikea osoite Kazanskaya 8 tai ainakin siellä suunnalla.kuule kesken sättimisen karkaa tänne kutale.
Mites se muna siellä 17-linjalla
www.kylläpäpieneenihmiseenmahtuupaljonoksennusta.sbp.ruHertsenin asuntolan toka kerroksen baarin keittäjä Anoppi, jäi vuoden vaihteessa eläkkeelle.
- krhm
marko135kg kirjoitti:
Hertsenin asuntolan toka kerroksen baarin keittäjä Anoppi, jäi vuoden vaihteessa eläkkeelle.
Suosittelen kirjaa Sankarimatkailijan Pietari, josta on juuri ilmestynyt uusi laitos. Kaiken muun ohessa siinä on paljon ravintolatietoakin.
- paikkoja
on joka metroaseman kulmilla. Samoin uppopaistettujen lihiksien myyjiä. Halpaa ja hyvää. Omasta pullosta kurkun kostuketta ja a vot. Kännissä on kivaa melkein missä vaan...
- irina
Mäkkäriä suosittelen.Juu.
Suosittelen maistamaan venäläisiä ruokia. Seuraavista paikoista saat tuttuja länsimäisia ruokia: mäkkärit, Pizza Hut Nevski 96, saksalaisten ? omistama Minutka Nevskillä (täytettyjä patonkeja), meksikolaista ruokaa löytyy Cucarachasta, Fontanka 35, kiinalaista Tan Szhen Fontanka joen luona Ulitsa Bohevaja 48 ja muitakin kivoja, halpoja paikkoja löytyy, mutta valitettavasti en muista osoitteita.
- kokemusta on
* 1913, Voznesenskiy Prospektin ja Ul. Dekabristovin kulmassa. Loistavaa ruokaa, loistava palvelu, kohtuulliset hinnat. pöytävaraus suositeltava. Varauksen voi tehdä nettisivuiltakin. www.restaurant-1913.spb.ru
* Idiot samoilla nurkilla, eli Moikan rantakatu vähän Iisakin aukion jälkeen. Huomaamaton sisäänkäynti. Hyvää ja kohtuuhintaista kasvisruokaa. Ulkomaalaisten suosiossa.
* Khleb i sol. Bolshaja Konjushennajan loppupäässä. Hyvää venäläistä perusruokaa, venäläinen kylämiljöö, tosi edullinen.
* Tandoor. Voznesnskij pr. 2. Intialaista ruokaa. Ehdottomasti kaupungin paras intialainen.
* Kalif. Millionnaja ul. 21. Ihanaa itämaisvaikutteista ruokaa, loistava palvelu ja viihdyttävää ohjelmaa illalla. Pöytävaraus kannattaa.
Täältä löytyy lisää ihan enklannin kielellä:
http://en.restoran.ru/spb/catalog/restaurants/all/
Voin suositella ainakin: Tbilisi, Oliva, Gornyj Orel, Kalinka Malinka, Svertshok, Kavkaz, Demjanova Uha, Seventh Guest, Nikolay, Lucky Shot...
Hyviä ravintoloita on ihan hirveästi. Ei kannata pitäytyä pelkissä pikaruokaloissa, vaikka nekin ihan mielenkiintoisia ja kohtuullisia ovat. - kokemusta on myös
yhdyn vastaukseen kokemusta on. mainittakoon vielä sadovaja ulitsalla metropol ehhä oietarin vanhin ravintolamyös moskovski prospektilla dadys steak room.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808522024236Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään843305Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka242486Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv572242Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?922116TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain851381Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään261300- 401280
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli661167Valehdella saa, totuus salataan
Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu10788