Ruokapaikkoja Pietarissa

kyselijä

Osaisiko kukaan kertoa hyviä ruokapaikkoja Pietarin keskustassa, tälläiseen suomalaiseen ruokaan tottuneelle, eli ei siis mitään kovin eksoottista.
Toukokuussa ollaan menossa, ja olisi kiva tietää vähän etukäteen, kun ei Pietarista kauheasti kokemuksia ole.

11

2147

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voisitte käydä Nevskin herkkukaupasta sushit ja sitten stoparikit päälle siltä, siletä kun saa ostaa mukaan täysdinäisiä votka laseja.

      • vastapäisessä puistossa päissään perse päinpuuta, ei muuta.


    • turf

      Aiwengo aina vaan. Alkuperäinen Petrogradskajan puolella, oisko Bolshoi prospekt 32 (kulman takana Casino Kapitan Morganista, jos se on vielä olemassa) ja Vasilinsaarella Leitnanta Smitin ja jonkun linjan kulmassa.

      Sitte itämaisia herkkuja Sukawatista Plehis kutosen vieressä. Oiskohan oikea osoite Kazanskaya 8 tai ainakin siellä suunnalla.

      • kuule kesken sättimisen karkaa tänne kutale.

        Mites se muna siellä 17-linjalla

        www.kylläpäpieneenihmiseenmahtuupaljonoksennusta.sbp.ru


      • Hertsenin asuntolan toka kerroksen baarin keittäjä Anoppi, jäi vuoden vaihteessa eläkkeelle.


      • krhm
        marko135kg kirjoitti:

        Hertsenin asuntolan toka kerroksen baarin keittäjä Anoppi, jäi vuoden vaihteessa eläkkeelle.

        Suosittelen kirjaa Sankarimatkailijan Pietari, josta on juuri ilmestynyt uusi laitos. Kaiken muun ohessa siinä on paljon ravintolatietoakin.


    • paikkoja

      on joka metroaseman kulmilla. Samoin uppopaistettujen lihiksien myyjiä. Halpaa ja hyvää. Omasta pullosta kurkun kostuketta ja a vot. Kännissä on kivaa melkein missä vaan...

      • irina

        Mäkkäriä suosittelen.Juu.


    • Suosittelen maistamaan venäläisiä ruokia. Seuraavista paikoista saat tuttuja länsimäisia ruokia: mäkkärit, Pizza Hut Nevski 96, saksalaisten ? omistama Minutka Nevskillä (täytettyjä patonkeja), meksikolaista ruokaa löytyy Cucarachasta, Fontanka 35, kiinalaista Tan Szhen Fontanka joen luona Ulitsa Bohevaja 48 ja muitakin kivoja, halpoja paikkoja löytyy, mutta valitettavasti en muista osoitteita.

    • kokemusta on

      * 1913, Voznesenskiy Prospektin ja Ul. Dekabristovin kulmassa. Loistavaa ruokaa, loistava palvelu, kohtuulliset hinnat. pöytävaraus suositeltava. Varauksen voi tehdä nettisivuiltakin. www.restaurant-1913.spb.ru

      * Idiot samoilla nurkilla, eli Moikan rantakatu vähän Iisakin aukion jälkeen. Huomaamaton sisäänkäynti. Hyvää ja kohtuuhintaista kasvisruokaa. Ulkomaalaisten suosiossa.

      * Khleb i sol. Bolshaja Konjushennajan loppupäässä. Hyvää venäläistä perusruokaa, venäläinen kylämiljöö, tosi edullinen.

      * Tandoor. Voznesnskij pr. 2. Intialaista ruokaa. Ehdottomasti kaupungin paras intialainen.

      * Kalif. Millionnaja ul. 21. Ihanaa itämaisvaikutteista ruokaa, loistava palvelu ja viihdyttävää ohjelmaa illalla. Pöytävaraus kannattaa.


      Täältä löytyy lisää ihan enklannin kielellä:

      http://en.restoran.ru/spb/catalog/restaurants/all/

      Voin suositella ainakin: Tbilisi, Oliva, Gornyj Orel, Kalinka Malinka, Svertshok, Kavkaz, Demjanova Uha, Seventh Guest, Nikolay, Lucky Shot...
      Hyviä ravintoloita on ihan hirveästi. Ei kannata pitäytyä pelkissä pikaruokaloissa, vaikka nekin ihan mielenkiintoisia ja kohtuullisia ovat.

    • kokemusta on myös

      yhdyn vastaukseen kokemusta on. mainittakoon vielä sadovaja ulitsalla metropol ehhä oietarin vanhin ravintolamyös moskovski prospektilla dadys steak room.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      85
      1229
    2. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      27
      779
    3. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      13
      757
    4. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      34
      716
    5. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      90
      695
    6. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      46
      668
    7. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      15
      663
    8. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      70
      652
    9. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      27
      617
    10. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      57
      607
    11. 60
      583
    12. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      84
      580
    13. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      41
      571
    14. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      47
      546
    15. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      43
      534
    16. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      129
      517
    17. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      53
      514
    18. Kylän tielle remonttia?

      Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?
      Hyrynsalmi
      13
      502
    19. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      475
    20. Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?

      Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.
      Ikävä
      27
      467
    Aihe