Poltergeist-ilmiö

Viuhku

Mitäs luulette, Voisiko jakomielitautisen toinen persoona pystyä ruumiin ulkopuolisiin tekoihin? Tarkoitan lähinnä Poltergeist-ilmiötä, mitä luulette sen olevan?

Luulen itse näin: Meissä jokaisessahan on hyvä sekä paha, on myös sellainen puoli, jota emme itse tunne, eikä muutkaan, käytän siitä sanaa persoona. Tämä persoona saa yliotteen ja kyseinen henkilö ei enää pysty kontrolloimaan sitä.

Ja yleensä se kiusaa teini-ikäisiä. Mitäs mieltä te olette ko. ilmiöstä, onko sellaista olemassa, vai onko vain kyse huijauksista? Yleensähän puhutaan että henkilöllä olisi jotakin energiaa, joka tämän aiheuttaisi???

3

1027

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huu

      kirjoittaudu sisään.

    • Cyberanimal

      Ensimmäiseksi sellainen korjattava juttu on, ettei termiä jakomielitauti käytetä enää missään, vaan sitä nykyisin kutsutaan skitsofreniaksi, jota varmaan tarkoitit?

      tuossa alla on hiukan siitä tietoa:
      " Skitsofrenia on yleensä nuorella aikuisiällä alkava sairaus (psykoosi), jossa on kyse aivojen tiedonohjauksen säätelyhäiriöstä. Tämä häiriö vaikeuttaa keskeisiä toimintojamme ja saa aikaan skitsofrenialle tyypilliset oireet. Skitsofreenikolle omien tunteiden ja ajatusten selkeä ilmaiseminen, ihmissuhteiden ylläpito sekä luova ajattelu tuottavat vaikeuksia. Muita oireita ovat aistiharhat, kuten kuuloharhat, sekä masentuneisuus ja eristyneisyys..."
      http://www.mtv3.fi/poliklinikka/Psykiatria.shtml/117668?Skitsofrenia

      Kuten tuossa yllä tulikin aika selkeästi esille, skitsofrenia on tunnettu myös minäkuvan pirtoutumana, jolloin ei ole oikeasti toista henkilöllisuuttä vaan saman henkilön vääristynyt minä-käsitys. Eli en usko että skitsofeenikko pystyisi "toisella" persoonalla vaikuttamaan ympäristöönsä, vaikka näin kovasti luulisi tekevänsä.

      Poltergeistit tunnetaan myös nimellä räyhähenget, ja näitä tapauksia on dokumentoitu ympäri maailmaa mutta Suomesta en tiedä, onko meillä sellaisista raportoitu. Voihan myös olla että niitä on vanhaan aikaan kutsuttu piruiksi. Toisaalta poltergeist-ilmiöt, jotka liitetään nuoreen ihmiseen, uskoisin voivan olla ihan jotain "kasvukipuilua", koska yleensä nämä ilmiot häviävät myös viimeistään silloin, kun tämä henkilö on tullut täysi-ikäiseksi.

    • näkyy

      tätä "poltergeist" ilmiötä silloin tällöin ,mutta en ole jakomielitautinen ja uskon sen johtuvan itsestäni ,enkä "räyhänhengistä"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      105
      1868
    2. 238
      1661
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      1050
    4. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1020
    5. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      62
      960
    6. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      61
      900
    7. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      63
      818
    8. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      37
      817
    9. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      6
      811
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      49
      805
    Aihe