Rakennuksen sijoittelu

tontille

Olen seurannut Vantaalla talopakettitalojen asemointia rakennuspaikalle.

Minusta valmistalojen sijoitusta ei kukaan suunnittele, vaan ne lätkäistään ilmansuunnista välittämättä keskelle tonttia miten sattuu.
Pahimmat ovat Älvsbyhussit. Katsokaapas niitä sillä silmällä.

Kehää ajellessa yksi Ä-talo on isketty jyrkään kallioleikkaukseen. "Takapihan" ikkunoista ei näe kuin kolme metria korkean louhitun kallioseinän, joka on kahden viiva kolmen metrin päässä ikkunasta.

Parissa muussa paikassa autotalli on lätkäisty keskelle parasta aurinkoista oleskelupihaa, olohuoneen ja keittiön ikkunoiden eteen aivan keskelle tonttia.

Nuo näyttää siltä kuin nosturin kuljettaja olisi miettinyt sijoituspaikat ja tiputtanut talot siihen mikä hänelle parhaiten sopii.

Vaikka melkein kaikesta pitäisi säästää, niin suunnitteluun kannattaisi kuitenkin edes vähän panostaa. Jos se ei kiinnosta talotoimittajaa, niin ei varmaan liikaa maksa ammattilaisen tekemä asemapiirrosluonnos.

11

1627

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • böndellä

      on sellainen periaate, että taloa ei kannata suunnitella tontin parhaalle paikalle kun se paikka jää sitten talon alle, vaan parhaat näkymät säästetään ikkunoista eikä perustuksista käsin katsottaviksi. Mutta me ei täällä ollakaan mitään suunnittelijoita, luotetaan vaan terveeseen järkeen.

      • Böndeläisillä

        on perinteitä, silmää ja tilaa talon sijoittamiseen.
        Kaupunkilaisilla taas ei mitään noista.
        Siksipä tarvitsevat apua.


    • ihmiset talonsa haluavat.

      Asiakkailla pitää olla pääsuunnitelija ja vastaava mestari joiden kanssa pitää nuo sitten ratkaista, tuskin sitä ratkaisua kuuluu jättää nosturikuskin harteille, varsinkaan kun yleensä (toivottavasti) on perustukset jo silloin tehty kun talo tulee tontille.

    • Raipe

      yleensä kaavoittajan puolesta, eikä siihen ole paljon narisemista.

      • olla

        kaavassa merkitään, mihin saa rakentaa, mutta siihen pieneen pistekatkoviiva kulmioon talon sijoittaminen voi olla vaan entistä hankalampaa.


    • vahva mielipide asiasta

      jonka toteutusta eikä toimitatapaa tunne, mutta Älvsbyn piikkiin sai vaan senkin menemään. Aika koomikkoja on nämä tietäjät.

    • raksa-ritu

      Meillä kaava määrää talon harjasuunnan ja sen että rakennukset on pakko sijoittaa kiinni rakennusalan etureunaan. Ei siinä ole nikottelemista, vaikka meilläkin se paras aurinkopiha jää nyt autotallin alle. Kaavoittajilta se maalaisjärki tuntuu puuttuvan.
      Kun kaupunkialueella tontitkin ovat kiven alla, on tyydyttävä siihen mitä. Toistahan se on jos on halua lähteä kaava-alueita kauemmas. Ehkä mekin sitten eläkeiän kynnyksellä siirrymme laveammille tonteille :)

      • nämä kaavoittajat

        No eihän kaava voi määrätä harjasuunnan, vai voiko?? Talon sijoittelu määrää tontin muoto ja ilmansuunnat, ei kaupunkiinsinöörit!!


      • paljon muutakin
        nämä kaavoittajat kirjoitti:

        No eihän kaava voi määrätä harjasuunnan, vai voiko?? Talon sijoittelu määrää tontin muoto ja ilmansuunnat, ei kaupunkiinsinöörit!!

        Ajappa joskus Ylästön tietä, siinä on talot tien vieressä millillen samaan suuntaan, korkeus vaihtelee vähän, kaikilla saman väriset tiilikatot, harjakulmat asteelleen samat jne.

        Vapaa sijoittelu ei kuulu pienille kaupunkitonteille, ne tontit on sipoon metsissä.


      • hyvinkin tarkkaan määritellä
        nämä kaavoittajat kirjoitti:

        No eihän kaava voi määrätä harjasuunnan, vai voiko?? Talon sijoittelu määrää tontin muoto ja ilmansuunnat, ei kaupunkiinsinöörit!!

        Juu kyllä vaan voi! En tiedä minkä verran kaupungeissa tai kunnissa on eroja, mutta ainakin meillä on tonttikarttaan pirretty pieni ruutu, jonka sisään talo ON sijoitettava harja pitkän sivun suuntaan. Mutta meillä on kaikipuolin fiksusti talon paikka (eli se ruutu) mietitty suhteessa naapureihin ja teihin, joten ei valittamista.


    • peukku68

      entisellä talollamme oli tasan yksi mahdollinen sijaintipaikka kaavassa, onneksi se ei ollut siinä kun oli olemassa jo kaavaa ennen.. Naapuriin joutuivat sitten tekemään niin ja tyhmää oli.

      Monasti kun talolle on paikka kaavassa laitetu niin siinä ei aina ole paljoakaan valinnanvaraa missä se on. Suosikkikaavojani on ollut tuttavaperheellä; 3m tiestä, kaksi siääntuloa joiden väli 5m ja kahdelle autolle paikka sisääntuloon, talon molemmista päistä oltava sama matka rajalle kuitenkin niin että tontin rajan ollessa vino on matka mitattava suoralle osuudelle, yhtenäinen julkisivun suora osa ei saa ylittää 5m ja tielle näkyvillä seinillä on oltava ikkunoita, sisännkäynnin on oltava talon sisällä ei siis verantaa tai kuistia ulospäin, kattokorkeuksissa kahta tasoa, niin takarajaan on jäätävä matkaa 10m tai mikäli matka on lyhyempi siellä ei saa olla ikkunoita.. sitten vielä värit ja muut tavanomaiset..

      Toisella taas oli talon pakkosijoitus takareunaan jotta etupuolelle jää riittävästi vapaata tilaa. Eräällä taas vinottain ilmansuunnan mukaan jne. Loput sössi jutun sitten itse jollain lailla..

      Meillä on nykyinen talo suurella monimuotoisella tontilla jonka sivut ovat vielä yhdeltä reunalta kulmikkaasti kaarella. Talon sijoittelua mietittiin todella hartaasti paperilla ja paikan päällä. Lopputulos on toimiva ja hyvä ja ainoa oikea ja mahdollinen nyt kun se on tehty ja päätetty. Ympäristön talot olivat yksi joka oli otettava huomioon asiaa mietittäessä myös. Moni ihmetteli alkuun suuntaa, mutta ihmetelköön..

      Niin ja eihän se talon paikka ole talotoimittajasta kiinni vaan rakennuttajasta jos ei todella kaavasta.. Ja jos ostaa älvärin niin mitä muuta käsityskykyä voi odottaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1778
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      120
      1194
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1070
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      946
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      866
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      79
      808
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      806
    8. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      800
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      46
      800
    10. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      763
    Aihe