Minä näin joskus lapsuudessani unen, jossa katsoimme erästä pelottavaa elokuvaa. Myöhemmin eräässä koulussa piti piirtää kuva jostakin asiasta joka on omasta miälestään ollut, tai on pelottava ja minä piirsin tuon uneni pohjalta sen elokuvan kansi kuvan. Kuitenkin sitten nykyään on äitini onnistunut piilottamaan niin hyvin kaikki vanhat piirustukseni, etten ole sitä enää löytänyt.
Kävi vain mielessä, että olisin ehkä saattanut näyttää kuvan yhdelle kaverille, mutta ei väkisin.
Itse uskon että kyseessä oli De ja vu.
Kävi vain mielessä, että olisin ehkä saattanut näyttää kuvan yhdelle kaverille, mutta ei väkisin.
Itse uskon että kyseessä oli De ja vu.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tuo elokuva tehtiin monta vuotta myöhemmin oikeasti.
Eihän tuo ole esimerkki dejavusta vaan ennalta tietämisestä.
Toisaalta uskon, että suuri osa dejavu-kokemuksista saattaa johtua siitä, että ihminen on nähnyt ennalta jonkin paikan tai tilanteen vaikkapa unessa ja sitten unohtanut sen kunnes se toteutuu.
Muistin tuon elokuvan unesta melko tarkkaankin vielä ja sen kohokohdat, muutenkin joskus muulloinkin muistelin sitä unta, ja olin varma, että sen täytyi olla elokuva joka joskus tulee. Sitten jos alkaa vasta silloin tuntua kun näkee jonkin asian, että on nähnyt sen asian ennenkin, väittävät skeptiset ihmiset sen johtuvan jostain muka häiriöstä päässä tai jotain muuta.
Jostain muualta palstalta näin pari vuotta sitten jonkun väittävän nähneensä manaaja nimisen elokuvan unessa ennenkuin oli vielä edes nähnyt sitä.
...Ja jos hyvin tylsiä ja skeptisiä ollaan, niin voisi tuo muisto olla muuttunut aika lailla siitä mitä se todellisuudessa oli, kun ei sitä kuvaakaan enään ole tallella... Unen elokuva on voinut muistuttaa tuota oikeaa leffaa ja on muotoutunut sitten leffan nähtyäsi "myöhemmin" samanlaiseksi.
Joku taisi sanoa, että oma menneisyys on ihmiselle yhtä hämärän peitossa kuin oma tulevaisuuskin, eli menneitä tapahtumia katsotaan aina tämän hetken minuuden silmin.
Paitsi minusta kyllä tuollainen ennaltanäkeminen on aivan mahdollista, että miksipä ei...