kesällä on häät tiedossa, joihin mieheni pukeutuu frakkiin (bestmanin roolissa), häissä ei muuten ole pukeutumiskoodeja. kuuluuko minun pukeutua pitkään iltapukuun? käykö kaksiosainen puku, pikä hame ja erillinen yläosa?
avec frakki
10
3242
Vastaukset
- Simon de Chatte
Frakki ei ole etiketin mukainen häävaate.
Bonjour tai shaketti, mutta ei frakki- vaimo-05
Frakki on oikein hyvä vaate häihin!
http://www.turotailor.fi/turotailor/fi/pukeutumisopas/miesten_etiketti/frakki.php - Petja Jäppinen
vaimo-05 kirjoitti:
Frakki on oikein hyvä vaate häihin!
http://www.turotailor.fi/turotailor/fi/pukeutumisopas/miesten_etiketti/frakki.phpMinä en pidä Turoa minään auktoriteettina vaateasioissa, vaan kauppiaana.
- pien morsio
Frakki on kyllä ok häävaatteena. Varsinkin jos kyseessä on juhlavat häät. Etiketti myös sanoo, että silloin myös bestman pukeutuu frakkiin, samoin parin isät sekä veljet. Etikettiähän sitten voi soveltaa tietysti.
- Petja Jäppinen
pien morsio kirjoitti:
Frakki on kyllä ok häävaatteena. Varsinkin jos kyseessä on juhlavat häät. Etiketti myös sanoo, että silloin myös bestman pukeutuu frakkiin, samoin parin isät sekä veljet. Etikettiähän sitten voi soveltaa tietysti.
...vain jos häät järjestetään iltatilaisuutena, mikä on etiketin mukaan kyseenalaista.
- pien morsio
Petja Jäppinen kirjoitti:
...vain jos häät järjestetään iltatilaisuutena, mikä on etiketin mukaan kyseenalaista.
Voi olla, että joku koulukunta pitää frakkia etiketin vastaisena. Mene ja tiedä, mutta kyllä sitä kumminkin nykyään näkee sulhasilla. Frakkia suositellaan yleisesti myös ei-kaupallisissa hääohjeistuksissa sulhon asuksi.
Miksei iltatilaisuutena voisi järjestää häitä tai häävastanottoa, jos hääpari niin halajaa. Sanoi etiketti siitä nyt mitä vaan. Tulee mieleen vaikka siviilivihkiminen, jonka jälkeen samana tai seuraavana päivänä on illalliset. - pien morsio
pien morsio kirjoitti:
Voi olla, että joku koulukunta pitää frakkia etiketin vastaisena. Mene ja tiedä, mutta kyllä sitä kumminkin nykyään näkee sulhasilla. Frakkia suositellaan yleisesti myös ei-kaupallisissa hääohjeistuksissa sulhon asuksi.
Miksei iltatilaisuutena voisi järjestää häitä tai häävastanottoa, jos hääpari niin halajaa. Sanoi etiketti siitä nyt mitä vaan. Tulee mieleen vaikka siviilivihkiminen, jonka jälkeen samana tai seuraavana päivänä on illalliset.Siis smokkihan on miehen iltajuhlan puku yleensä. Frakkia käytetään yleensä ottaen 'suurissa juhlissa', jos en nyt ole ymmärtänyt ihan päin prinkkalaa.
- Petja Jäppinen
pien morsio kirjoitti:
Siis smokkihan on miehen iltajuhlan puku yleensä. Frakkia käytetään yleensä ottaen 'suurissa juhlissa', jos en nyt ole ymmärtänyt ihan päin prinkkalaa.
Frakki on miehen iltajuhlapuku.
Smokki ei tarkoitettu epämuolollisempiin tilaisuuksiin, kuten firman iltatilaisuuksiin tai cocktail-tilaisuuksiin.
Aamupäiväpuku on ns.reding-coat, eli bonjour ja päiväjuhliin shaketti.
Jos häät järjestetään päivällä, mutta vastaanotto illalla, niin etiketin mukaan pitäisi vaihtaa puku siinä välissä, ellei väli ole hyvin pieni.
Etiketin säännönnöt ovat yleensä hyvin vanhoja ja koska häät sinänsä on perinnejuhla, olisi minusta silloin aiheellista sitten noudattaa perinteitä tai jättää sitten bileet pitämättä.
Häät on järjestetty päivällä, valoisaan aikaan, mikä sitten on tarkoittanut yleensä sen verran ennen auringonlaskua, että hääpari on voinut "vetäytyä" ennen pimeää, koska on katsottu taikauskoisesti tarkoittavan lyhyttä avioliittoa jos päivä laskeutuu hääparin ylle tai liikutaan pimeään aikaan hääpuvussa.
- vaimo-05
Frakkipukuisen miehen avecilla tulisi olla pitkä juhlava puku, ei kuitenkaan iltapuku.
- efrewr
Frakki on erinomainen valinta häihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin1604426- 1691601
Vihjeitä kaivatusta
Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)661407- 52814
Lieksa missä syy?
Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte124777Martina Jeopardyssa
Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy191721En olisi uskonut et
Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.66699Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?6697- 75690
- 40644