Hei,
Olen saanut jonkinlaisen asuntokuumeen ja nyt kiinnostaisi ostaa oma asunto.
Kuinka ruotsissa lainan saanti onnistuu? Tai voiko esimerkiksi Suomessa asuvat vanhempani taata Ruotsissa otetun lainan?
Muita kokemuksia lainan ottamisesta ruotsissa tai asunnon ostamisesta? Mitä asioita kannattaa ottaa huomioon asuntoa(radhus/villa) ostettaessa?
Kiitos!
Olen saanut jonkinlaisen asuntokuumeen ja nyt kiinnostaisi ostaa oma asunto.
Kuinka ruotsissa lainan saanti onnistuu? Tai voiko esimerkiksi Suomessa asuvat vanhempani taata Ruotsissa otetun lainan?
Muita kokemuksia lainan ottamisesta ruotsissa tai asunnon ostamisesta? Mitä asioita kannattaa ottaa huomioon asuntoa(radhus/villa) ostettaessa?
Kiitos!
Vastaukset 3
Vanhimmat
http://www.hemnet.se
Näet hiukan mitä siellä pyydetään ja osaat ehkä miettiä, kuinka ison lainan pystyisit maksamaan.
Juuri nyt on asuntolainojen korot aika alhaalla mutta nousussa ovat nekin. Tukholman ja muutaman muun "suurkaupungin" alueiden hinnat ovat tähtitieteelliset verrattuna pikkupaikkoihin.
Riippuu siis paljon siitä, missä aiot asustella.
Luin proofiilistasi että olet asunut vasta 1/2.
Useimmat pankit vaatii että pitää olla asunut vähintään 3v Ruotsissa ennenkuin lainaavat rahaa.Mutta onhan se varmasti neuvottelukysymys.
Jos esim.sun vanhemmilla on laittaa jotain "säkerhet".
Viime vuosina on asuntojen hinnat nousseet Tukholmassa hirveetä vauhtia.Korot on kyllä nyt alhaalla mutta luulen kuitenkin ettet pysty mitään "klipp" tekemään näillä asuntojen hinnoilla.Mutta jos ajattelit että asut siinä 10v niin kyllä omansa pois saa.
Mun arvaus on että just nyt elää ihmiset lainalla rajalla ja sitten kun kort nousee lisää niin tulee paljona asuntoja myyntiin ja hinnat saattaa jopa pudota muutaman vuoden päästä.
Helpointa on tietysti kääntyä mäklaren puoleen,ne hoitaa paperit ym.kuntoon.
Ilmeisesti lägenhetiä ajattelit niin muista tarkistaa föreningin taloudellinen tilanne ja mitä asioita on talossa tehty ja mitä tullaan tekemään.
Itsekin olen ajatellut samaa kun nykyisin asun hyresrätissä.Sillä tavalla saa helpommin asunnon mutta kalliita nuo ovat tällä hetkellä,varsinkin jos hiemankin rauhallisemmalta alueelta haluaa.
Tuosta villa-ostosta vielä että siinä on parempi tehdä "besikting" mutta yleensä jos mäklaren kautta ostaa niin ilmoituksissa seisoo mitkä on "besigtigad".Vakuutusyhtiöillä on myös vakuutuksia piilovahinkoja varten.Sellanen on hyvä sekä myyjän että ostajan kannalta.
Ja jos sä saat pankista "lånelöfte" niin melkeen aina nuo hinnat mitä ne Tukholman alueella ilmoittaa on lähtöhintoja ja todellinen hinta nousee tarjoajien mukan.
Radhus ostossa kannattaa ottaa samat asiat huomioon mitä lägenhetinkin ostossa.
Rakennustapa asunnoissa on Ruotsissa 99% samanlainen kuin Suomessakin.