Mikä on yrittäjämetsurin tuntiaksa esim metsänistutuksessa tai raivausssahatyössä?
Suunnittelen alkaa tehdä sitä.
Suunnittelen alkaa tehdä sitä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
sen minkä pystyy neuvottelemaan.
ks. Diilin opetukset.
Kolme centtiä kantamisineen tienvarresta riittää. Ei niillä oo kanttia kunnon taksaa vaatia. Yrittäjiks alkaneet on semmosia jotka ei työtä muuten oo saaneet. Jälki on mitä sattuu ja jos taimet oot ite hankkinu, niin saat pelätä seuraavat viis vuotta verotarkastusta.
Verottaja maksattaa jälkikäteen työnantajamaksut aivan varmasti. Ei pelkkä istutustyö mitään yrittämistä oo. Jempti on näin.
Turhaa uhoamista tutustu yrittäjä metsurin työn kuvaan onko yrittämistä vai ei. Siinähän istuttelet taimesi pistä vaikka hanuriisi!!!
Surkeita hommia. Naapurin nuori mies koitti. Kuvitteli pärjäävänsä päivää jatkamalla, kun on kova työmies. Erehtyi pahan kerran. Ymmärsi lopettaa viimein. Velat ja pahat muistot jäi, niin hän sanoi.
teen mhy:lle 7cnt taimi kesäduunia.
Kyl kolmelkympil jo vois harkita yrittäjyytä jos töitä ympäri vuoden sulkutilillä.
Teeppä laskutoimitus mitä jäisi sinulle nettona tunnille ja mitä jää esim metsäkone yrittäjelle tunnille?
Esimerkkinä kuusikuidun hankinta hinta 30€ hankintana tien laidassa, mitä jää metsän omistajalle viivan alle?
Paskan väliä sillä, mitä muille jää. Oikea yrittäjyys tähtää voittojen tavoittelemiseen. Siis pelkkä työpalkka ei riitä. Kannattamattomaan yritystoimintaan lähtee vain pölkkypäät.
Sellaista hommaa ei kannata kenenkään tehdä, jolla ei elä.
Metsäyrittäjyystouhut ovat kaikki suurta kusetusta, jonka perimmäinen tarkoitus on vain saada halpaa puuta tehtaan portista sisälle.
Yrittäjyysvouhotuksella metsäalalta ajetaan ammattityövoima muille aloille ja samalla alasajetaan koko metsätukijärjestelmä. Metsätalouden saamat tuet perustuvat juuri työllistämiseen. Ala, joka ei kanna vastuuta työvoimastaan, ei ole oikeutettu yhteiskunnan tukiaisiin.
Onhan asialla sen verran merkitystä että meiltä lopuu työt. Ainoastaan paperi miehet ei sitä huomanneet ajoissa ja nyt maksavat mahtailustaan.
Kannattaako kuluttaa aikaansa "elämänsä talkoissa" vain sen takia, että " saa tehdä" ? Minulla on vain yksi elämä, enkä aio tuhlata sitä kannattamattomiin töihin. Jos metsätöitä ei tarjota sellaisilla työehdoilla, että voi elää normaalia elämää, ei metsätöitä kannata silloin enää tehdä. Ainakin minä häivyn siinä vaiheessa vaikkapa rakennushommiin.
On typerää puhua "paperimiesten mahtailusta" . Se on vain kateutta siitä, että muut ammattiryhmät eivät ole pystyneet mittaamaan ulos tuottavuuden kehitystä. Irtisanomiset paperitehtailla johtuvat lähinnä markkinakehityksestä, globalisaatiosta ja suomalaisesta supertyhmästä metsäveropolitiikasta, jonka surullinen huipentuma oli 13 vuoden siirtymäaika myyntiveroon siirryttäessä. Senkin päätöksen teki muuten kepuvetoinen Esko Ahon porvarihallitus. Yrittäjyys metsätaloudessa on valkoista orjuutta ja tämä on ikävä kyllä totuus, joka ei selittelemällä muuksi muutu.
sanoo asian niinkuin se on!!!
Vittu! nobelin palkinto sille joka keksii tavan millä saisi järkeä näitten "husky" nimimerkkien tapaisiin päihin! voi hitto - että saa tehdä!!!!!!!!
Vai muuten maalaisten vihaaja, täällä vaan pärjää vähemmällä on opittu pärjäämään?
Tyhmän on ollut aina pärjättävä vähemmällä. Huomaan kirjoituksistasi, että olet joutunut pärjäilemään todella vähällä.
Sinulla on outo näkemys yrittäjyydestä. Onko sinun mielestäsi niin, että ne, jotka tahtovat liiketoiminnastaan voittoa, ovat " kovia sosialisteja ja maalaisten vihaajia" . Tiedän kuitenkin, että kaikki maalaiset eivät ole noin vähällä pärjääviä, kuin sinä olet. - Yritin sanoa sen kauniisti. Sinä et sitä kuitenkaan ymmärrä, koska pärjäät niin vähällä.
Väännetään nyt vähän rautalangasta, esim metsäalalla, koneyrittäjä, kuormaautoilia, yrittäjä metsuri jne.. työt kilpailutetaan ota tai jätä systeemillä, kas kummaa aina löytyy joku joka tekee halvemmalla, ja näihän kierre on valmis. Asiassa myös se toinen puoli kuka pystyy minimoimaan kulut ja mitä jää viivan alle se näissä hommissa ratkaiseva pointti.
Jos homma ei kiinnosta niin voihan sitä tehtaissa kellokorttia leimata, leveämmän leivän toivossa eri asia onko se ihmis arvoista elämää, niin kuin vähän paistaa läpi arvoisan nimi merkin kohdalla.
Kirjoitat, että " kas kummaa aina löytyy joku joka tekee halvemmalla, ja näihän kierre on valmis". Et ymmärrä edes mitä kirjoitat. Mikäli olet todella tuota mieltä, niin silloin kypsä yrittäjä tekee ainoan oikean johtopäätöksen ja häipyy alalta.
Kun minimoit kulujasi, niin säästätkö bensassa, vai kaksitahtiöljyssä tai sahaatko ilman housuja.
Jumalauta ukko, ota järki käyttöön ja ymmärrä että orjatyö ei ole yrittämistä. Vaan kun sinä pärjäät NIIN VÄHÄLLÄ!
Johan ottaa koville vasta väitteliälle, sehän on minun päänsärkyni millä pärjään. Tänään tuli istuttua koneen kopissa rapiat 10 tuntia hommia tehdään joka lähtöön, joskus jää "kässiä" enemmän joskus vähemmän. Kirjanpitoani en nyt kuitenkaan esittele mutta mukavasti on toimeen tultu, että siltä pohjalta sinä voit tuntilistaasi täytellä ihan rauhassa ja laskeskella yli työ minuuttiasi kyllä työn antaja maksaa? Mutta kuinka kauan?