Riihimäki, Suomen kovin vankila

Varma Tieto

Riimäelle ns. tavallisella puolellakin on kaikenlaista rosvoa ja ryökälettä, murhamiestäkin mutta Suomen vaarallisimmat vangit ovat pienessä eristysosastossa. Se on eristetty täysin muusta vankilasta ja siellä on erittäin tarkka vartionti. Paatuneimmat ja pakoalttiimmat rikolliset laitetaan sinne.

13

12263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • riksun nähnyt

      On se kova mesta. Mutta ei suomen vankiloissa oikein kovaa paikkaa ole olemassakaan. Riksu jokatapauksessa kovimmasta päästä sörkan kanssa.
      Varmaan kaikki pienemmät suljetus laitokset ovat myöskin suhteellisen kovia. Suolinnoista tuskin kovaa paikkaa löytyy, koska siellähän on avoimet ovet ulkomaailmaan näille nakkivarkaille.

      • vankilat

        Riksu ja Sörkkä on auttamattoman vanhentuneita, tehty aivan eri olosuhteisiin. Maallikkona olettaisi että nämä uudet laitokset ovat turvallisempia niin henkilökunnalle kuin vangeillekin. Silloinhan vaikeimmat "asiakkaat" olisi luontevaa laittaa niihin. Vastatkoot joku joka tietää onko näin myös käytännössä.


    • nähnyt

      unta vai pitääkö olla vähintään 3v tuomio,että "pääsee" riksuun?

      • nähnyt

        pari vuotta riittää..


      • ei ole vanha
        nähnyt kirjoitti:

        pari vuotta riittää..

        Riihimäki ei ole mikään vanha linna,sehän peruskorjattiin täysin kokonaan.


      • kolkko
        ei ole vanha kirjoitti:

        Riihimäki ei ole mikään vanha linna,sehän peruskorjattiin täysin kokonaan.

        paikka vierailijan kannalta.


      • rakas pelsolla
        kolkko kirjoitti:

        paikka vierailijan kannalta.

        Hyvät tapaamistilat siellä kuityenkin on. Kunnon perhetapaamistilat varsinkin;) vangin kannalta kolkko ja onhan se syrjässä.


      • Swaggerr

        2v pitää olla


    • .....

      En oikein jaksa ymmärtää tätä spekulaatiota siitä, mikä on Suomen kovin vankila. Hyväksyn vielä sen, että henkilöt jotka eivät koskaan ole olleet töissä tai lusimassa vankilassa arvuuttelevat asiaa, koska useimman ns. ulkopuolisen käsitykset vankilasta pohjautuvat amerikkalaisiin elokuviin ja tv-sarjoihin, joiden antama kuva on yhtä kaukana suomalaisen vankeinhoidon arkitodellisuudesta kuin etelänapa pohjoisnavasta. Totuushan on, että kaikissa Suomen vankiloissa peruspäivä on osastolla kuin osastolla hyvin arkinen ja voisi jopa sanoa tylsä. Totta on, että Suomessakin on vaaralliseksi luokiteltuja vankeja, joita heitä on varmasti jokaisessa suljetussa vankilassa, toisissa ehkä hieman enemmän kuin toisissa, laitoksen henkilöstö ym. kapasiteetin mukaisesti. Mielestäni joidenkin henkilökuntaan kuuluvien kisailu meidän vankila on kovempi kuin teidän on suoraan verrannollinen usein HIEKKALAATIKOLTA kuultuun meidän isä on vahvempi kuin teidän... Koittakaa kasvaa aikuiseksi, älkääkä vahvistako vartijoiden ammattikuntaan kohdistuvia ennakkoluuloja entisestään.
      HYVÄÄ VAPPUA!!!!!!!!!!

      • tekstiä

        mikäli olen oikein ymmärtänyt, niin kaikissa suljetuissa vankiloissa on nykyisin samanlaista porukkaa, eli sakkovangeista murhamiehiin.Vaikeampaa ainesta vielä siirretään vankilasta toiseen.Ja jos elämä siviilissä on kuin suossa rämpimistä niin ei se paljoa pahemmaksi muutu muurien sisäpuolellakaan.


      • KoV
        tekstiä kirjoitti:

        mikäli olen oikein ymmärtänyt, niin kaikissa suljetuissa vankiloissa on nykyisin samanlaista porukkaa, eli sakkovangeista murhamiehiin.Vaikeampaa ainesta vielä siirretään vankilasta toiseen.Ja jos elämä siviilissä on kuin suossa rämpimistä niin ei se paljoa pahemmaksi muutu muurien sisäpuolellakaan.

        ..vankilat samanlaisia. 'Kovat' vangit samoissa tiloissa ja päiväohjelmissa kuin muutkin. Toisia vaan liikutellaan useammin paikasta toiseen..


    • johan1

      Aha

    • Anonyymi

      Nykyajan vankiaines on lähinnä loppusuoran narkkareita sekä ulkomaalaisia !

      Jos sinne EK lähtee nokkimaan niin silloin viimeksi sekoo kun nämä vasaroista seuraavat koittaa päästä suosioon .

      Itse huilannut 80luvulla sekä 2010 niin huomaa miten muuttunut niin vartijat kuin vangit , Saramäessä se pamppu jota oma muijakin pitää vitsinä niin saattaa kokea huimia päällikköfiiliksiä kun saa päättää montako CD levyä saa ottaa narikasta selliin 😁 tosin tämä vertaus sopiin kaikkin suljettuihin !

      Oli miten oli mutta Metsurille ei vittuilla ei vartijat eikä vangit 😁🥊

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      90
      7326
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3887
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3470
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2602
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      230
      2585
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      2403
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      129
      2329
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2219
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      20
      2015
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1912
    Aihe