Saako ravintolassa työskennellä yöllä yksin - ilman järjestyksenvalvojaa

Milli8026

Hei!

Kiinnostais tietää, kun yksi tuttu joutuu työskentelemään YKSIN ravintolassa (A-oikeudet) yökahteentoista asti, eikä paikalla ole edes järjestyksenvalvojaa...? Onko edes laillista? Mistä löytäisin lakitietoa em. asiasta?? Itse olen entinen ravintolatyöntekijä, mutta omassa työpaikassa ei tuollaista onneksi tapahtunut koskaan!

6

3599

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kata

      Tietääkseni saa työskennellä yksin, mutta pitää olla anniskelupassi ja järjestyksenvalvojakortti (tai joku tuollainen). Sitä en tiedä, pitääkö järjestyksenvalvoja olla sitten pe ja la-iltoina, jolloin on vilkkainta? Asiasta tietävät kommenttia!

    • toby

      Ei siinä mitään laitonta ole. On siitä kyllä puhuttu että ei saisi olla yksin, mutta minkäs sille tekee kun laki antaa siihen mahdollisuuden. Ja järjestyksenvalvojalle ei ole mitään pakkoa, vaan sen ottaa ravintoloitsija jos haluaa tai arvostaa työntekijöitänsä/paikkaansa

      • sam

        yksintyöskentely on mahdollista, riippuen paikasta, myynnin määrästä ja paikan historiasta (lue onko järj. häiriöitä ja onko paikka todettu toimivaksi yhdellä henkilöllä).


    • Jape

      ...saat täältä: www.sttv:fi-> alkoholi -> anniskelu-> alkoholiasiat ravintolassa. Lyhyesti vastaus kysymykseesi on että laillista periaatteessa on mutta käytännössä???? Tästä asiasta minäkin haluaisin enemmän keskustelua varsinkin meidän yksin anniskelupaikassa työskentelevien keskuudessa. Saavatko asiakkaat viettää iltaa turvallisesti? Saako henkilökunta hoitaa työnsä turvallisesti? Monessa paikassa valitettavasti vastaus on kieltävä. Itse joskus olen jaksamisen rajamailla työskennellessäni yksin ravintolassa kun koskaan ei tiedä kuka "hörhö/horhöt" pöllähtää ovesta alkaa haastamaan riitaa jostain. Siinä sitten yksin yrittää selvittää tilannetta ja baari pitäis myös hoitaa ja näitä tilanteita riittää... Alkoholilaki on paperilla tiukka esim: AlkoL21§: "Anniskelupaikassa tulee toiminnan laajuus huomioon ottaen olla riittävästi henkilökuntaa tehokkaan valvonnan ja järjestyksenpidon toteuttamiseksi" Kuinka tätäkin voidaan toteuttaa yksin työskennellessä missään vähänkin isommassa anniskelupaikassa? Mutta toisaalta tämäkin on ammatinvalintakysymys ja kaikesta huolimatta baarityö on ihan kivaa ja rentoa... ainakin ajoittain...

    • Mercury

      Nykyään ei rav.duunarilla ole mitään arvoa, muuta kuin se paljonko hän myy.
      Jos duunari hakataan ja kassa ryöstetään on helppo syyttää duunaria huolimattomuudesta ja mahdollisesta yhteistyöstä konnan kanssa. Siinähän yrität todistaa syyttömyyttäsi.

    • Anonyymi

      Työskentelen yksin ravintolassa. Teen aamupalan, lounaan kahteen eri kohteeseen alusta asti itse, päivällisen ja iltapalan. Plus kahvila/lounastoiminta paikanpäällä siinä sivussa. Keittiö on iso. Puran tukkukuormat, hoidan kaikki tiskit, palvelen asiakkaat, tilaan tukut. Vien roskat ja biot jumalan selän taakse. Työmäärä on järkyttävä. Juoksen kokoajan. Yhtään taukoa en kerkiä pitään. Teen ylitöitä joka päivä joita ei saa merkata ylös. Mitoitus on aivan perseestä. Olen nopea ja työmoraalini on korkea, mutta rajansa kaikella. Vika on muka minussa. Ei puhettakaan, että kerkiäisi kunnolla siivoamaan. Vituttaa työskennellä paskan keskellä. Työvälineet ovat surkeita, jos niitä edes on. Vapaapäivinä käy haista vittu tuuraajia, jotka sotkevat entisestään. Jotain helvetin Ryvättylän ryllikkejä keille on ihan vitun sama mikä misssäkin on ja miltä ruoka maistuu tai näyttää saatika miltä ympäristö näyttää. Kaikkee on tullut nähtyä, mutta tämä on kyllä työpaikka helvetistä, joka muistuttaa orjatyötä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      117
      4898
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      116
      3979
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      222
      3913
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1396
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1374
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      174
      1374
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1155
    Aihe