psykopaatin

Onko kellään henkilökohtaista kokemusta, miten pitkälle psykopaatti voi edetä läheissuhteissaan, onko perimmäinen tarve viedä toiselta ihmisarvokin?
10795
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

sellaisen kirjan lukemista kuin:
Naamiona terve mieli by Raimo Mäkelä

Saat paljon valaistusta asiaan.

Äänestä

on, kerro vähän tarkemmin?
Minua aihe kiinnostaa koska olen törmännyt pariinkin
sellaiseen ilmiöön parin viime vuoden aikana.

Äänestä

tässä taitaa kertyä molemmin puolin???

Äänestä
  • jotka ovat päättäneet leikkiä jotain tuomion tai koston enkeleitä.

    Äänestä

Ota ero ,ei psykopaatti muuksi muutu, omasta kokemuksesta tiedän,energiaa vapautuu paljon ja pärjäät paremmin, Hae vaikka apua terveyskeskuksesta.Pyydä tukihenkilöä avuksesi,saat varmasti,mutta ole rehellinen.

Äänestä

Kevättalvella se pakotti minut psykiatrille.
Psykiatri sanoi, että olet terve mies ja
sulla pelaa huumorikin. Joten eiköhän lopeteta
nämä istunnot. Mitähän minä sille sanoisin sille
psykopaatti-pomolle, kun se kysyy, että oletko
muistanut käydä psykiatrilla.

Äänestä
  • psykopaatin kanssa naimisissa 15 vuotta.
    Kovaluontoinen tulee toimeen, mutta en totisesti suosittele. Hirveä ihminen (ihminenkö?)...
    Eron jälkeen se kaikista hirvein vaihe alkoikin...
    Enpä kerro näin illalla enempää, menee jollakin yöunet vähemmästäkin...

    Äänestä

  • psykon ex-mies kirjoitti:

    psykopaatin kanssa naimisissa 15 vuotta.
    Kovaluontoinen tulee toimeen, mutta en totisesti suosittele. Hirveä ihminen (ihminenkö?)...
    Eron jälkeen se kaikista hirvein vaihe alkoikin...
    Enpä kerro näin illalla enempää, menee jollakin yöunet vähemmästäkin...

    minä olen sellaisen(miehen) kanssa naimisissa, toistaiseksi. Kaikki asiat ovat minun syytäni, kaikki mitä teen, tutkitaan ja sitten haukutaan. Jos lapsilla menee huonosti, se on minun syyni, hän ei puhu heille koskaan suoraan vaan minun kauttani... Mitään en tee oikein... luetteloa voisi jatkaa loputtomiin.... minua alistetaan henkisesti mutta olen päättänyt jonakin päivänä laittaa oven perässäni kiinni, viimeisen kerran!

    Äänestä

kokemusta. Yks tyyppi äkkii kiinostu minust ja alko tapahtumaan, kaikki meni nopeesti eteenpäin, vaikka vastustinkin, kun en halunnut edetä silmät kiinni. Tää osottautuiki koti oloissa aivan erilaiseksi, vaik olisin mitä sanonut, kaik oli hänen mielest vi..... vaik kuin yritin sanoo, ett leikilläni minä.
Tuli synkkiä masennuksen aikoja, minä suutuin ja häivyin kotiin, mut kului muutama minuutti, kun jo puhui ruuneperin tavoin minun takasin.
Tällast oli muutama kuukausi, sit häippäsin lopullisesti, mut sit alko kummallinen sarja ilkivalta tapauksia mun autolle ja lopulta se paloi yhtenä yönä.
Laskin yhteen ja sain tulokseksi, tämän häirikön, joka puoltoista vuotta häiriköi minuu, hän oli näis asioissa jotenki takana.
Näin sairasta voi olla vain todella henkisesti pihalla oleva. Lääkkeitä söi kourakaupalla, rauhottavii hermostuneisuuteen, masennukseen kun masennutti unilääkkeitä kun ei uni tullut ja ties mitä muita lääkkeitä sekasin.
Menin lankaan, kuin mikäkin idiootti, ennekuin tajusin hänen sairautensa, jota hän itse ei tiedä sairastavansa, kuten muutkaan sairastuneet, eivät tiedä omaa tilaansa.
Nyt olen vihdoin vapaa, toivottavasti, mut pelko jäi itämään...

Äänestä

on! Olin psykopaatin uhri kolme vuotta! Lopeta heti suhde!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pauloissa kirjoitti:

Onko kellään henkilökohtaista kokemusta, miten pitkälle psykopaatti voi edetä läheissuhteissaan, onko perimmäinen tarve viedä toiselta ihmisarvokin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu