Miehetkö järki-ihmisiä?

siskokulta

Järkevät miehet, kertokaas nyt minulle, mitä järkeä on ajaa formulaa ympäri, ympäri, ympäri, käyttää kauheasti energiaa ja pitää yllä valtavaa meteliä vain siirtyäkseen pisteestä A pisteeseen A yhä uudestaan ja uudestaan? Entä mitä järkeä on siinä, että monta isoa muka-aikuista miestä sohii mailalla ihan kiihkeänä jostakin kumimuovimassasta puristettua mustaa lätkää ja samaan aikaan monta tuhatta muuta miestä ulvoo katsomossa silmät kiiluen yhtä bimbona kuin helluntailaiset herätyskokouksissaan?

Että ovatko miehet järki- vai tunneihmisiä, hohhoijaa?

Minustapa näyttää siltä, että miehet - jos jotkut - käyttävät valtavasti aikaansa jos jonninmoiseen suuria tunteita ja hurmaa nostattaviin lällärijuttuihin aina vauhdin hurmasta, seksiin, urheiluun ja toimintaelokuviin, eivätkä samaan aikaan edes tajua, että järkee näissä jutuissa ei oikeasti ole minkään vertaa, on vain suurta tunnetta, transsia ja hihhulihurmosta. Tuollainen oman itsensä ymmärtämättömyys, jos jokin, on suurimman luokan järjettömyyttä? Sanovat vielä, että me miehet olemme järki-ihmisiä. Hei hoi, omat tunteet eivät ole sama asia kuin järki!!!

14

1149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pitäisi tehdä? Mädäntyäkkö johonkin sohvalle ja antaa kissojen syödä itsensä sitten kun ei enää jaksa nousta? Se on ihmisen luonnollinen kilpailuvietti joka ajaa tähän. Täytyyhän jyvät akanoista selvittää.

      Urheilu antaa syyn elää.

      Olen melko varma, että jos urheilua ei olisi, ihmiset tappaisivat toisiian sotaleikeissään.

      • no urheilussahan on järkeä joo ku pitää huolta itsestään mutta mitä järkeä on kytätä hullun kiilto silmis ku jotkut urpot painaa pää hies jonkun typerän pallon tai kiekon peräs jne....????????


    • Witgenstein

      Ei pidä unohtaa, että myöskään järkevää ei ole:
      -kirjallisuus
      -musiikki
      -taiteet yleensäkään
      -Jeesus & muut hörhöt
      -turhan tiedon kerääminen
      -onko mikään tieto muutenkaan järkevää

      Tätä listaa voisi jatkaa kai aika pitkään. Kun kaikki turha ja siis järjetön on karsittu pois niin järkevä ihminen keskittyy välttämättöminen elintoimintojensa ylläpitoon ja lopettaa turhat kommunikointiyritykset lajitoveriensa kanssa. Seksi ja lapset ovat aivan pois suljettuja vaihtoehtoja järkevälle ihmiselle.

      • kanatan ajatusta

        Niin usein ah niin usein ihmiset vähättelevät ymmärtämättömyyksissään niitä asioita, joita eivät itse tunne, ymmärrä eivätkä arvosta. Moiset mielipiteet, joissa teilataan ihan mikä tahansa elämän osa-alue täysin tarpeettomaksi ja typeräksi, osoittaa ainoastaan puhujan (joskus jopa vaarallisen) rajoittunutta ymmärrystä.


      • siskokulta

        Ihminen keskittyy välttämättömimpien elintoimintojensa ylläpitoon, jos arvostaa elämäänsä ja TUNTEE elämänhalua, mutta onko elämässä sinänsä mitään järkeä? Elämäämme ja olemistamme ohjaavat vain tunteet.


        Miesten himoitsemat superherohurmokset tai pätemisentarpeet uranluomisineen eivät nekään ole järkeä vaan tunnetta. Miksi siis aina puhutaan miesten järkevyydestä? Kenellä on oikeus määritellä omat tunteet, mielihalut ja himot järjeksi ja toisen tunteet ja mielihalut "vain" tunteiksi. Näin miehet toimivat kuitenkin kerta toisensa jälkeen, eivätkä edes tajua koko jujua. Sanovat, että he ovat järkiolentoja ja naiset sitten olisivat tunneolentoja. Ei pidä paikkaansa.

        Itsekkyys ja oman edun tavoittelu eivät ole sen enempää järkeä kuin empaattisuus ja uhrautuvainen elämänasennekkaan. Miehet tunteilevat omantyylisiä tunteilujaan päivät läpensä ja vain luulevat olevansa järkeviä.


      • Witgenstein
        siskokulta kirjoitti:

        Ihminen keskittyy välttämättömimpien elintoimintojensa ylläpitoon, jos arvostaa elämäänsä ja TUNTEE elämänhalua, mutta onko elämässä sinänsä mitään järkeä? Elämäämme ja olemistamme ohjaavat vain tunteet.


        Miesten himoitsemat superherohurmokset tai pätemisentarpeet uranluomisineen eivät nekään ole järkeä vaan tunnetta. Miksi siis aina puhutaan miesten järkevyydestä? Kenellä on oikeus määritellä omat tunteet, mielihalut ja himot järjeksi ja toisen tunteet ja mielihalut "vain" tunteiksi. Näin miehet toimivat kuitenkin kerta toisensa jälkeen, eivätkä edes tajua koko jujua. Sanovat, että he ovat järkiolentoja ja naiset sitten olisivat tunneolentoja. Ei pidä paikkaansa.

        Itsekkyys ja oman edun tavoittelu eivät ole sen enempää järkeä kuin empaattisuus ja uhrautuvainen elämänasennekkaan. Miehet tunteilevat omantyylisiä tunteilujaan päivät läpensä ja vain luulevat olevansa järkeviä.

        Itsekkyydellä, uralla ym. ei olekaan mitään tekemistä järjen kanssa. Järjessä on enemmän kyse siitä, minkä pohjalta yksilö tekee valintansa: tunteen, uskon, tiedon, logiikan.

        Liika emotionaalisuus laskee kynnystä toimia järjen vastaisesti. Tunteet voivat olla erilaisia mutta tähän syyllistyy myös miehet. Myös muut asiat vaikeuttavat järkevästi toimimista: jääräpäisyys, tyhmyys, uskonnollisuus ja hormonit. Entä tiedon - tai koulutuksen puute? Toinen voi tehdä sinusta järjettömän ratkaisun, koska on toiminut parhaan tietämyksen mukaan. Vaikka se sinusta tuntuisi järjettömältä niin se ei silti kerro toisen järkevyydestä mitään.

        Lisäksi siskokulta olet jo aamulla tehnyt todella monta järkevää ratkaisua tiedostamattasi ennen kuin saat saappaasi ulko-ovesta ulos. Jatkat samaa rataa kotona, koulussa tai töissä. Aivot ovat siitä hauska kapistus, että niille ei riitä pelkkä uni vaan ne tarvitset myös jotakin irrationaalista puuhastelua päivittäin. Nyt astuvat kuvaan harrastukset, viihde, formulat ym. Näissähän ei todellakaan ole mitään järkeä. Mutta on suorastaa järkevää suoda aivoille tuo oma vapaa-aika.

        Olet kyllä oikeassa siinä, että tunteet ja erikoisesti vietit ajavat meitä miehiä vähintään yhtä paljon eteenpäin kuin naisia. Mutta tällä ei siis ole mitään tekemistä järjen kanssa. Yleistettynä miehillä ja naisilla on taipumusta olla erilaisissa asioissa järkeviä. Mikä on mielestäni melkoinen rikkaus kun sen oivaltaa ja hyväksyy toisen. Tunnen itse aivan yhtä paljon järkeviä naisia kuin miehiäkin.

        Mitä tästä nyt jää käteen. Me emme todellakaan elä pelkästään tunteiden varassa. Minä menen aamulla töihin, koska se on järkevää, saan siitä palkkaa. Muutoin menisin harrastamaan, koska se on mukavaa. Tuollainen väittämä on naisen logiikkaa parhaimmillaan. Hyökkäyksesi harrastuksia kohtaan on aiheeton. Meitä on moneksi mutta lähes kaikki tietävät mistä jääkiekossa, formuloista tai tänne kirjoittelusta on pohjimiltaan kyse.

        Witge meinaa nyt lähteä vapun viettoon - eikä siinä ole mitään järkeä. Mutta jos meinaat tehdä samoin niin järjettömän hyvää vappua sinullekin!


    • santa claus

      ei olekaan mitään järkeä, mutta missä ylipäänsä on jotakin järkeä ...?

      • EräS Nainen

        (mun mielestä) järkevin kommentti tässä ketjussa.


    • mmies

      Itsekin inhoan lätkää (ja kaikki muut turhat urheilulajit, erityisesti sellaiset missä voi vammautua) ja formuloita en ole ikinä edes katsonut, enkä edes tiedä, mikä juoni siinä on.

      • Asiat sillä mallilla

        ettei se aloituksen tehnyt naisimmeinen kuitenkaan sinunlaistsi nössöä huoli, vaikka nyt kovin mesoaa..

        Ottaa kuitenkin sen lätkänpelaajan, sori vaa!


    • että 80% työstäkin on ihan turhaa.

    • Vaistot vie miestä! Miehillä on geneettinen taipumus toimia jollain purkautuvalla tavalla. Metsästyksen ja maanviljelyn syrjäydyttyä on täytynyt siirtyä viihdetoimintaan. Itse puren testosteronit liikuntaan enkä itse juurikaan välitä mediaurheilusta, jossa tunteet puretaan loputtomaan kumipyörään.

    • EräS Nainen

      Naisten tylsimmät harrastukset ja niistä keskustelu... listaa saa kyllä jatkaa, mutta saattaa heikentää "saantia" :) :) :)

      - shoppailu

      - messut (jotka liittyvät naisiin, lapsiin, puutarhaan...)

      - Naisten kuntovitonen (vai mikä se on ja sinnekin te menette vain siksi, että pääsette kattomaan Chippendalesia tai Mikko Leppilampea?)

      - Light- juomat (mitkä lihottavat yhtä lailla, kun niitä vedetään lärviin litratolkulla - muuten)

      - Ikuiset dieetit, jotka kaatuvat jatkuvasti.

      - Naistenlehtien vuosikerrat ja niihin liittyvistä aiheista keskustelu.

      - Naisten vaivoista vatvominen, synnytyskokemukset
      (erittäin mielenkiintoista -ko?)

      - Ne ihanat lapset, joista täytyy puhua tuntitolkulla.

      - Miesten mollaaminen ja tietenkin vieraiden miesten takapuolien ja muiden ominaisuuksien vertailu (tämä yleistä vain nuoremmilla naisilla vanhemmiten jutut siis vain käyvät tylsemmiksi...)

      - Saippuasarjojen aktiivinen seuraaminen ja aiheesta keskustelu.

      Eli Miehetkö järki-ihmisiä???
      KYLLÄ KIITOS.

    • dragäböö

      Jos tuolta pohjalta rupeet asioita pohtimaan ei nyky-yhteiskunnassakaan ole mitään järkeä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4360
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      138
      4099
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3756
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      113
      3666
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      34
      3557
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      73
      3382
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      88
      2946
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2845
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2646
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2364
    Aihe