Aloittelija

Mitä suosittelette

Haluaisin ottaa kookkaan hämähäkin lemmikiksi. Mistä saa parhainta tietoa hämähäkin hoidosta, ja mitä hämähäkkiä (lajia) suositttelisitte. Entä hankintakanavat, löytyykö niitä helposti esim. lemmikkiliikkeestä. Mitä muuta kannattaa ottaa huomioon?

7

2310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...
    • narayan

      Grammostola roseaa suosittelisin minä kans. Aika helposti saatavilla eläinkaupoista, ja tietoakin löytyy kiitettävästi.
      Yleensä rauhallinen ja aloittelijalle täydellisesti sopiva tarantulalaji.
      Googlettamalla tieteellisellä nimellä (Grammostola rosea) löytyy hyvin tietoa, ja suosittelisin kanssa lukemaan alla olevan linkin sisällön.

      http://www.herppi.net/users/kiemura/rosea.htm

      • On muuten suunnilleen maailman helpoin lemmikki toi rosea omani on ollu joskus jopa vuoden syömättä yleensä ennen nahan vaihtoa eli ei oo tarvinnu kun vedet vaihtaa sillon tällöin


    • deisid

      tuli ensin urticans kaverilta joka punkkas mun luona pari kuukautta. Lopulta urti jäi tänne ja hyvin tullaan toimeen vaikka ennen olikin mieletön fobia mulla :) Nyt on myös pari alboslingiä, ja toistaiseksi kumpikin elossa..Molttaa hyvin ja syökin :)
      Onneks em foorumista löytyy tietoa ja joku aina vastaa kysymyksiin kärsivällisesti =)

    • Yosei

      Kannattaa ehkä aloittaa eläinkaupasta. sieltä saa jo aikuisia hämppyjä ja ne ovat yleensä helpoimpia lajeja eli jotain maahämppyjä esim. grammostola roseaa. Ovat tosin hieman arvokkaita nuo aikuiset (40e-120e)
      Tai sitten voi olla hurja ja ostaa esim. herppi.net:in myydään osiosta hämppyvauva joka on paljon huokeampi (yleensä 20e kieppeillä) ja mahtuu aluksi pilttipurkkiin, mutta vaikeampi saada pidettyä hengissä.
      Ja netistä (varsinkin herppi.net ja www.birdspiders.net) saa hyviä ja ajantasalla olevia hoito-ohjeita.

      • minatrix

        Eläinkaupasta ei kannata hämähäkkiä ostaa. Tietysti vähän riippuu paikan henkilökunnan osaavuudesta, mutta esim meilläpäin paikallisessa aloittelijalle sopimattomia lajeja myytiin tietämättä niistä mitään eikä henkkilökunta uskaltanut edes terraarioita siivota, kun pelkäsivät "tuotteitaan" niin kovin. Meitä harrastajia on monia, joilta kannattaa hoito-ohjeita kysellä ja noilla mainituilla foorumeilla kannattaa käydä.

        Neuvoni on, että mieti millaisen hämähäkin haluat: kaivautuvan vai puuhämähäkin, paljon esillä olevan ? Millaiset olot pystyt helposti ja mielekkäästi sille järjestämään? Aina ei ole pakko aloittaa Grammostola roseasta, jos tietää mitä haluaa ja on valmis etsimään tietoa ja näkemään vaivaa. Slingit eivät mielestäni ole välttämättä niin vaikeita pitää elossa ja omasta mielestäni olen jokaisen eläimen kanssa pärjännyt sitä paremmin, mitä nuorempana se on tullut kotiin. On joitakin lajeja, jotka ovat hankalia, mutta kokeneet voivat neuvoa sitten siinä, kunhan aktiivisesti kyselet.

        Tieteelliset nimet kannattaa nyt nostaa arvoon arvaamattomaan. Niiden avulla löytyy netistä tietoa ja kuvia. Laitahan hakusanoiksi muutamia seuraavista ja mieti, josko niistä löytyisi se sinun ensimmäisesi:

        maahämpit
        Grammostola rosea
        Grammostola porteri
        Grammostola pulchra
        Grammostola grossa

        Brachypelma alpobilosum (on ollut saatavilla myös suomessa syntyneitä!!)
        Brachypelma auratum
        Brachypelma emilia
        Brachypelma vagans

        Chromatopelma cyaneopubescens (ei ole ehkä rauhallisimmasta päästä aina, mutta on erittäin helppohoitoinen)

        Puussa eläviä hämppejä (vähän vaativampia, kuin maassa elävät ja kaivautuvat)
        Avicularia avicularia
        Avicularia metallica
        Avicularia geniculata
        Avicularia minatrix (erittäin paljon piilossa, ei saa pitää niin kosteassa kuin muita aviceja, muttei elä kuivassakaan, KAUNIS)

        Tässä siis vain muutamia lajeja helpoimmasta päästä. Jos kysyä haluaa, niin sähköposti löytyy suomi24sen takaa you know


      • Mavado

        ite ostin ekan hämppyni viime pe ja se myytii mulle G.roseana ja olin nii innoissani ku sitä halusinki ja sit netis eräs kasvattaja katsoi 'roseani' kuvaa ja sanoi että hän on pahoillaan mutta tuo ei ole rosea vaa porteri :|


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      32
      2152
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      116
      1828
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1581
    4. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1207
    5. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      160
      1192
    6. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1036
    7. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      48
      1033
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      64
      994
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      917
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      28
      900
    Aihe