mummi44

toinen mummi44

Heippa vaan mummi44. Joko olet eläkkeellä? Lapset ja heidän perheensä ovat takuuvarma puheenaihe. Onko sinulla hyvä miniä?

9

635

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mummu

      Minä olen mummu 48.
      Eli en hakemasi henkilö ;D
      Minulla poika valitsi itselleen puolison. Olen nyt tutustunut tähän ihmiseen ja mummu minusta tuli viime vuonna.
      Miniä on:
      Siisti, puhdas, järjestely kykyine, nätti, Synnytyksen jälkeen paino grammalleen sama kuin ennen synnytystä, liikunnallinen, kiltti (sanoo poikani)..jne.
      Minulle ei tule mieleen asioita, jotka olisivat anoppi-miniä suhteessa kielteisiä
      Lapsenlasta saan hoitooni ihan mukavasti ja oman toivomukseni mukaan.
      Olen myös saanut ilmoittaa koska minulle ei lapsenlapsen vierailu sovi, eli on omia menoja...
      Niin tarkkaan ajatellen; Hän on paras Miniä mitä voisi olla..

      • anoppi myös

        Päästiin ikuisuusaiheeseen; anopit ja miniät. Minulla on kaksi vävyä, ihan mukavia ja pidän molemmist. Mistä lienee tyttäret ne löytäneetkään.
        MUTTA tyttäreni on ottanut anoppinsa kanssa yhteen. Anoppi tulee ilmoittamatta kylään, kävelee ovesta sisään, oli tilanne kotona mikä tahansa. Hän on tehnyt sitä kaiken aikaa, eli n. 11 vuotta. Nyt kuulema tyttäreni mitta on täynnä, vävyni ei asiaan puutu. Mielipiteitä??


      • Stella
        anoppi myös kirjoitti:

        Päästiin ikuisuusaiheeseen; anopit ja miniät. Minulla on kaksi vävyä, ihan mukavia ja pidän molemmist. Mistä lienee tyttäret ne löytäneetkään.
        MUTTA tyttäreni on ottanut anoppinsa kanssa yhteen. Anoppi tulee ilmoittamatta kylään, kävelee ovesta sisään, oli tilanne kotona mikä tahansa. Hän on tehnyt sitä kaiken aikaa, eli n. 11 vuotta. Nyt kuulema tyttäreni mitta on täynnä, vävyni ei asiaan puutu. Mielipiteitä??

        Meilläkin on kaksi tytärtä ja kaksi vävyä. Vävyni ovat hyviä ystäviä keskenään ja nuorempi tyttömme tutustui siskonsa häissä tulevaan mieheensä.Itse olin hyvin varovainen puheissani enkä arvostellut anoppiani kenenkään, varsinkaan en lasteni kuullen. Minusta on tärkeää, että lapset saavat itse muodostaa käsityksensä isovanhemmistaan.Myös se on aina ollut suurenmoista, että mieheni on ollut puolellani, kun minulla on ollut erimielisyyttä anoppini kanssa.Hän kun ei olisi kultapoikaansa kenellekään luovuttanut.


      • mummu

        Hei taas.
        Ei koske Miniääni
        Olen nyt kulkenut vauvanvaunujen kanssa muutaman kerran ulkona.
        Olen ällikällä lyöty, joidenkin naisihmisten katseista.
        Katsotaan vaunuja ja minua, minua ja vaunuja...

        Minulla ei ole harmaita, ei ole siunaantunut. Tukkani on melko tumma, mutta on minulla ikärypyt, ihan kohdallaan.
        Katseet ovat todella miettineet; miten on oletko äiti? tai miettineet oletko äiti...

        Iltapäivä lenkki sama toistui, kolmas vastaan tuleva ihmettelijä oli hyvin sarmikas mies, harmaine hiuksineen, ongelma näkyi olevan sama.
        Kohotin ryhtini nosti kaulani ylvääseen ryhtiin ja ilmoitin miehelle hänen saapuessaan kohdalleni; "Mummuiloa"
        "En muuta kuvitellutkaan" hymyilevä vastaus.

        Eivätkö mummut kulje vaunujen kanssa, vai mikä tässä aiheutti hämmästystä?
        Asun isossa kaupungissa, lähiössäni asuu 25 000 asukasta, ei mikään tumppukylä.

        Ongelma oli siis vastaan kulkevien naisten? Jotka iältään 30-45 vuotiaita!?


    • Anskuliini

      Mulla on ihanat miniät, ja heidän mielestään maailman paras anoppi.
      Me elämme kukin omaa elämää tahoillamme, autamme tarvittaessa toisiamme.
      Kutsumme yllätyspäivällisille ja juonin joskus poikieni kanssa miniöiden hemmottelulomat, ja hoidan jälkikasvun silläaikaa.
      Ainakin kerran kesässä otan lastenlapset viikoksi mukaani ja vanhemmat saavat vapaaviikon.
      Itselläni oli ihana anoppi, kunnioitimme toisiamme puolin ja toisin, anoppi sanoi minulle heti alkajaisiksi ettei koskaan loukata toisiamme, kun meillä ei ole verisidettä joka antaa anteeksi.
      Eikä me koskaan sanottu pahasti toisillemme.

      • Anopissa näet vaimosi, apessa miehesi 30 vuoden kuluttua. Minä valitsin vaimon ANOPIN mukaan ;-)
        Ei ole tarvinnut katua. (Anoppi puolustaa minua ;-)


      • Anskuliini
        vaarivaari kirjoitti:

        Anopissa näet vaimosi, apessa miehesi 30 vuoden kuluttua. Minä valitsin vaimon ANOPIN mukaan ;-)
        Ei ole tarvinnut katua. (Anoppi puolustaa minua ;-)

        Kun näin poikani anopin ensimmäisen kerran, ajattelin että poika on valinnut ensin anopin.

        Tyttäreni sanoi kun näki ensi kerran tämän veljensä anopin, että miksi mun on pitäny tulla isääni, olis niin mukava kun olisin sun kanssa samannäköinen ja luonteinen.


    • mummo 65

      ovat pojat valinneet mieleiset miniät,ei ole tarvinnu mennä moittimaan , vaatekaappeja penkomaan.Yritän auttaa,kun pyytävät apua.Lastenlapsia siunautunut aivan mukavasti.Eläkkeellä olen keksinyt aina uusia harrastuksia,ettei ole aikaa nuorten asiohin puuttua.

      • mummmi58

        ovat pojat tuoneet kolme tytärtä.Kaikkien kanssa olemme hyvät kaverit.Neuvoja kysyvät ja yhdessä asioita puidaan.Mikä parasta kaikki viihtyvät myös toistensa seurassa ja yhteytä pidetään koko ajan.Parasta on,kun ei puutu heidän elämäänsä,jos he eivät itse pyydä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      137
      11225
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      157
      10361
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8050
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      197
      6588
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      54
      5739
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      83
      5199
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      157
      4478
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      31
      4276
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      81
      4132
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      136
      3666
    Aihe