mummi44

toinen mummi44

Heippa vaan mummi44. Joko olet eläkkeellä? Lapset ja heidän perheensä ovat takuuvarma puheenaihe. Onko sinulla hyvä miniä?

9

644

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mummu

      Minä olen mummu 48.
      Eli en hakemasi henkilö ;D
      Minulla poika valitsi itselleen puolison. Olen nyt tutustunut tähän ihmiseen ja mummu minusta tuli viime vuonna.
      Miniä on:
      Siisti, puhdas, järjestely kykyine, nätti, Synnytyksen jälkeen paino grammalleen sama kuin ennen synnytystä, liikunnallinen, kiltti (sanoo poikani)..jne.
      Minulle ei tule mieleen asioita, jotka olisivat anoppi-miniä suhteessa kielteisiä
      Lapsenlasta saan hoitooni ihan mukavasti ja oman toivomukseni mukaan.
      Olen myös saanut ilmoittaa koska minulle ei lapsenlapsen vierailu sovi, eli on omia menoja...
      Niin tarkkaan ajatellen; Hän on paras Miniä mitä voisi olla..

      • anoppi myös

        Päästiin ikuisuusaiheeseen; anopit ja miniät. Minulla on kaksi vävyä, ihan mukavia ja pidän molemmist. Mistä lienee tyttäret ne löytäneetkään.
        MUTTA tyttäreni on ottanut anoppinsa kanssa yhteen. Anoppi tulee ilmoittamatta kylään, kävelee ovesta sisään, oli tilanne kotona mikä tahansa. Hän on tehnyt sitä kaiken aikaa, eli n. 11 vuotta. Nyt kuulema tyttäreni mitta on täynnä, vävyni ei asiaan puutu. Mielipiteitä??


      • Stella
        anoppi myös kirjoitti:

        Päästiin ikuisuusaiheeseen; anopit ja miniät. Minulla on kaksi vävyä, ihan mukavia ja pidän molemmist. Mistä lienee tyttäret ne löytäneetkään.
        MUTTA tyttäreni on ottanut anoppinsa kanssa yhteen. Anoppi tulee ilmoittamatta kylään, kävelee ovesta sisään, oli tilanne kotona mikä tahansa. Hän on tehnyt sitä kaiken aikaa, eli n. 11 vuotta. Nyt kuulema tyttäreni mitta on täynnä, vävyni ei asiaan puutu. Mielipiteitä??

        Meilläkin on kaksi tytärtä ja kaksi vävyä. Vävyni ovat hyviä ystäviä keskenään ja nuorempi tyttömme tutustui siskonsa häissä tulevaan mieheensä.Itse olin hyvin varovainen puheissani enkä arvostellut anoppiani kenenkään, varsinkaan en lasteni kuullen. Minusta on tärkeää, että lapset saavat itse muodostaa käsityksensä isovanhemmistaan.Myös se on aina ollut suurenmoista, että mieheni on ollut puolellani, kun minulla on ollut erimielisyyttä anoppini kanssa.Hän kun ei olisi kultapoikaansa kenellekään luovuttanut.


      • mummu

        Hei taas.
        Ei koske Miniääni
        Olen nyt kulkenut vauvanvaunujen kanssa muutaman kerran ulkona.
        Olen ällikällä lyöty, joidenkin naisihmisten katseista.
        Katsotaan vaunuja ja minua, minua ja vaunuja...

        Minulla ei ole harmaita, ei ole siunaantunut. Tukkani on melko tumma, mutta on minulla ikärypyt, ihan kohdallaan.
        Katseet ovat todella miettineet; miten on oletko äiti? tai miettineet oletko äiti...

        Iltapäivä lenkki sama toistui, kolmas vastaan tuleva ihmettelijä oli hyvin sarmikas mies, harmaine hiuksineen, ongelma näkyi olevan sama.
        Kohotin ryhtini nosti kaulani ylvääseen ryhtiin ja ilmoitin miehelle hänen saapuessaan kohdalleni; "Mummuiloa"
        "En muuta kuvitellutkaan" hymyilevä vastaus.

        Eivätkö mummut kulje vaunujen kanssa, vai mikä tässä aiheutti hämmästystä?
        Asun isossa kaupungissa, lähiössäni asuu 25 000 asukasta, ei mikään tumppukylä.

        Ongelma oli siis vastaan kulkevien naisten? Jotka iältään 30-45 vuotiaita!?


    • Anskuliini

      Mulla on ihanat miniät, ja heidän mielestään maailman paras anoppi.
      Me elämme kukin omaa elämää tahoillamme, autamme tarvittaessa toisiamme.
      Kutsumme yllätyspäivällisille ja juonin joskus poikieni kanssa miniöiden hemmottelulomat, ja hoidan jälkikasvun silläaikaa.
      Ainakin kerran kesässä otan lastenlapset viikoksi mukaani ja vanhemmat saavat vapaaviikon.
      Itselläni oli ihana anoppi, kunnioitimme toisiamme puolin ja toisin, anoppi sanoi minulle heti alkajaisiksi ettei koskaan loukata toisiamme, kun meillä ei ole verisidettä joka antaa anteeksi.
      Eikä me koskaan sanottu pahasti toisillemme.

      • Anopissa näet vaimosi, apessa miehesi 30 vuoden kuluttua. Minä valitsin vaimon ANOPIN mukaan ;-)
        Ei ole tarvinnut katua. (Anoppi puolustaa minua ;-)


      • Anskuliini
        vaarivaari kirjoitti:

        Anopissa näet vaimosi, apessa miehesi 30 vuoden kuluttua. Minä valitsin vaimon ANOPIN mukaan ;-)
        Ei ole tarvinnut katua. (Anoppi puolustaa minua ;-)

        Kun näin poikani anopin ensimmäisen kerran, ajattelin että poika on valinnut ensin anopin.

        Tyttäreni sanoi kun näki ensi kerran tämän veljensä anopin, että miksi mun on pitäny tulla isääni, olis niin mukava kun olisin sun kanssa samannäköinen ja luonteinen.


    • mummo 65

      ovat pojat valinneet mieleiset miniät,ei ole tarvinnu mennä moittimaan , vaatekaappeja penkomaan.Yritän auttaa,kun pyytävät apua.Lastenlapsia siunautunut aivan mukavasti.Eläkkeellä olen keksinyt aina uusia harrastuksia,ettei ole aikaa nuorten asiohin puuttua.

      • mummmi58

        ovat pojat tuoneet kolme tytärtä.Kaikkien kanssa olemme hyvät kaverit.Neuvoja kysyvät ja yhdessä asioita puidaan.Mikä parasta kaikki viihtyvät myös toistensa seurassa ja yhteytä pidetään koko ajan.Parasta on,kun ei puutu heidän elämäänsä,jos he eivät itse pyydä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1084
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      814
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      606
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      17
      595
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      66
      548
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      93
      535
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      512
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      43
      476
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe