Canon Powershot A620

kamera on mekäläiselle ihan riittävä, ainahan tulee
parempia. Sitä kyllä ihmettelen mukana tulleet
panasonic LR6-AA PARISTOT hyytyivät alkumetreillä
Tosin kamera on hankittu Hobby Hallista (KÖYHÄ)
ja 32MB kortti on nyt vitsi 10 kuvaa, hankin heti
1GB:N kortin. Olisko ehdotuksia tohon virta puoleen
akut mitkä mistä? Tosin pattereitakin työn-antaja
"lahjoittaa"
3795
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Hankit vaan valokuvaustarvikkeita tai viihde-elektroniikkaa myyvästä liikkeestä (tavaratalostakin) kunnon akut, mielellään yli 2000 mAh teholtaan.Ja mielellään myös vara-akut.
Tavalliset patterit loppuvat jo heti kättelyssä.Ne mukana tulleet ovat vain sitä varten, että pääset kokeilemaan kameraa.
Se 1:n gigan kortti on kyllä asiallinen hankinta.
Ja kamerasi on ihan hyvä ostos.

Äänestä

olet juu tehnyt hyvän ostoksen, itsellä on A620 kakkospokkarina (aktiivisessa käytössä canonin järkkäri 20D)

osta kameraasi akut (sellaiset sormiparistojen muotoiset), itselläni on A620:ssa 2500mAh akut ja kestää kevyesti viikonkin ahkeran kuvauksen. osta kuitenkin myös vara-akut. latureita on markkinoilla monenlaisia, mutta itse kauan valokuvausta harrasteneena sanoisin ettei kannata ostaa pikalaturia. kun akkuja tarpeeksi monta kertaa ladataan nopeasti, ne kuumenevat ja niiden kapasiteetti ja kesto pienenee.

Äänestä

Moro. Hanki kunnon ladattavat akut kokoluokkaa yli 2000 mAh. Jotain 2500 mAh akkuja saa jo ihan kohtuu hintaan. Kannattanee hankkia "kunnon" merkki kuten GP, Energiziser (vai mitenhän se kirjoitettiin). Mitä testejä olen lukenut, niin nämä kunnon merkit hakkaavat nuo halpisakut 10-0. Tuo A620 on sen verran virtapihi että pitäisi kestää 2000mAh akuilla pitkään.

GP:n sivut: http://www.gpbatteries.fi/index.jsp ja näitä löytyy ainakin Sokokselta. En sano että GP olis paras, mutta tuli ensimmäisenä mieleen.

Mitä mieltä olet kamerasta? Itse olen harkinnut sellaista...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


virta kirjoitti:

kamera on mekäläiselle ihan riittävä, ainahan tulee
parempia. Sitä kyllä ihmettelen mukana tulleet
panasonic LR6-AA PARISTOT hyytyivät alkumetreillä
Tosin kamera on hankittu Hobby Hallista (KÖYHÄ)
ja 32MB kortti on nyt vitsi 10 kuvaa, hankin heti
1GB:N kortin. Olisko ehdotuksia tohon virta puoleen
akut mitkä mistä? Tosin pattereitakin työn-antaja
"lahjoittaa"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu