KRISTINUSKOOON LIITTYVÄ

Topi

Eli kun joku kuolee niin onko ne kristittyjä ne joille pitää maksaa hautajaisista ja hautakivestä. Paljonkos hautakivi oikeen maksokaan.

6

532

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elisant

      Suomen hautausmaista lähes kaikki ovat seurakuntien omistuksessa, joten tässä mielessä ne todella ovat kristittyjä joille pitää maksaa hautaamisesta. Jos muuta hautapaikkaa ei ole saatavana, haudataan uskontokuntiin kuulumatonkin seurakunnan hautausmaahan. Näin määrätään uskonnonvapauslaissa. (Hautapaikka on 1.1.2007 alkaen saatava erilliseltä, tunnustuksettomalta hauta-alueelta.)

      Seurakuntien hautausmailta hautapaikan myy kirkkoherranvirasto tai seurakunnan hautatoimisto. Kirkkoon kuulumattomilla on samanlaiset oikeudet hautapaikkoihin kuin seurakunnan jäsenilläkin, hautapaikka ja haudan avaaminen sekä peittäminen ovat kuitenkin maksullista.

      Pappi ei saa toimittaa kirkkoon kuulumattoman siunaamista edes omaisten pyynnöstä, mikäli se on vastoin vainajan vakaumusta. Siunatessaan vainajan vastoin kirkkolakia pappi tekee virkavirheen, josta voi olla rangaistuksena esimerkiksi varoitus.

      Omista hautajaistoiveistaan kannattaa kertoa omaisille tai muille läheisille ja tarpeen vaatiessa voi laatia hautaustestamentin, jossa voi määrätä omista hautajaisistaan. Hautaustoimistossa voi tehdä myös suunnitelman hautajaisistaan ja tallettaa rahaa hautajaisiaan varten. Esim. monelle pakanalle tämä on varteenotettava vaihtoehto, jotta hautaus suoritetaan toiveiden mukaan. Esim. ekologiset arvot saattavat olla ensisijaisen tärkeitä, jolloin käytännön asioista on hyvä ottaa selvää etukäteen. Kuinka moni tietää esim. että hauta-arkun voi tehdä itse, ja joillakin paikkakunnilla järjestetään jopa uurnan- tai arkunrakentamiskursseja. Myös pahviarkkua voi käyttää, sillä kovasta puulajista tehty arkkumalli maatuu hitaasti. Suomessa lainsäädäntö ei vaadi arkun käyttämistä, mutta krematoriot eivät vastaanota vainajia ilman arkkua. Omien toiveiden julkituominen on toki hyvä asia, oli pakana tai kristitty tai minkä muun uskon edustaja tahansa.

    • Hmmmmm?

      Mitäpä raamattu sanoo kuolleiden käsittelystä?
      Ainoastaan sen että kuolleita ei pidä manata.
      Kaikki kirkon hautajaismenot ym. ovat vain vanhaa
      pakanallista rituaalia jonka kirkko on "kristillistänyt".

      • Elikkä

        Eikös riistäminen ole vastoin jumalaa. Menis kyllä mulle pieni maksu tuosta, mutta se summa joka pakotetaan maksamaan siitä kun joku kuolee, niin on kohtuutonta minusta.


      • Kunhan kyselen
        Elikkä kirjoitti:

        Eikös riistäminen ole vastoin jumalaa. Menis kyllä mulle pieni maksu tuosta, mutta se summa joka pakotetaan maksamaan siitä kun joku kuolee, niin on kohtuutonta minusta.

        Niin ja entäs se kun ollaan maksettu kirkollisveroa koko elämämme, luulis sillä rahalla saavan edes ilmaisen hautapaikan?????
        Ok, saadaan mennä naimisiin kirkossa ja lapset kastetaan ym. mutta mietityttää mihin niitä verorahoja käyteyään?
        Ihmettelen vaan, ei sen kummempaa.
        Vastatkaa ken tietää


    • mieti tarkkaan

      Matt.13:12

      Sillä sille, jolla on, annetaan, ja hänellä on oleva yltäkyllin; mutta siltä, jolla ei ole, otetaan pois sekin, mikä hänellä on.




      Jos sinulla on kuollessasi paljon hyviä tekoja, saat uudessa elämässäsi osuudeksesi paljon hyvää: kauniin ruumiin ja ylhäisen aseman.

      Jos sinulla on kuollessasi vain vähän hyviä tekoja, sekin vähä mitä luulit sinulla olevan, osoitetaan valheeksi ja saat osaksesi kärsimyksen ja häpeän.

      Jos luulet että selviät sielujen kiertokulussa strategialla "kadun viime hetkellä" olet harhassa. Ja jos luulet että voit pettää Jumalaa maksamalla jotain "kirkollisveroa", olet vielä pahemmin harhassa.

      Ap.t. 8:20

      Mutta Pietari sanoi hänelle: "Menkööt rahasi sinun kanssasi kadotukseen, koska luulet Jumalan lahjan olevan rahalla saatavissa.

      • ___

        Onkohan oikein että jotkut rahastavat toisten kuolemilla ? Inkkaritkii on sanonu että jokainen hautaa omansa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      195
      1486
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      123
      1248
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      50
      988
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      930
    5. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      52
      843
    6. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      830
    7. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      56
      822
    8. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      102
      804
    9. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      800
    10. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      32
      745
    Aihe