Muistio avautuu ekana, miks?

Mistähän mahtaa johtua, että kun kirjaudun omalla profiililla windowsiin, niin aina samalla, kun virustorjunnat ja palomuuri käynnistyy, niin muistio avautuu myös. Muistoon (eli näyttöön) tulee teksti "[.ShellClassInfo]
LocalizedResourceName=@%SystemRoot%\system32\shell32.dll,-21787".
Mikä toi on, ja miten tuon ilmoituksen saa pois? Käyttis on Win XP Home Edition..
3163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

  • Bittihiisi kirjoitti:

    Tuolla sivulla puhutaan shell32.exe-tiedostosta, ja tässä oli kyseessä shell32.dll.

    http://www.liutilities.com/products/wintaskspro/dlllibrary/shell32/

    ..kun olin käyttiksen asentanut. Eli asensin käyttiksen uudelleen toisella profiililla ja kun avasin sitten oman profiilin, niin toi tuli heti näyttöön.. eli kone ei ollut edes netissä ja mitään ohjelmia ei oltu asennettu (pl. käyttiksen omat ohjelmat), joten tuo spyware ja virus lienee pois suljettu mahdollisuus. Eikä ainakaan eTrust Pest Patrol tuota noteerannut miksikään haittaohjelmaksi..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Näppis kirjoitti:

Mistähän mahtaa johtua, että kun kirjaudun omalla profiililla windowsiin, niin aina samalla, kun virustorjunnat ja palomuuri käynnistyy, niin muistio avautuu myös. Muistoon (eli näyttöön) tulee teksti "[.ShellClassInfo]
LocalizedResourceName=@%SystemRoot%\system32\shell32.dll,-21787".
Mikä toi on, ja miten tuon ilmoituksen saa pois? Käyttis on Win XP Home Edition..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu