Just

:-:Tahmatassu:-:

" Jätä kirjoittaminen niille jotka osaavat "
Millanen sitten on hyvä tarina?
Mitä tarinalta vaaditaan, että siitä tulee hyvä?
Kohta tulee varmaan kaikilla semmonen olo, että kaikki muut osaa kirjottaa hyvii tarinoita paitsi se ite?
Ja mitä väliä on onko ne luvut lyhyitä?
Ja sillän onko paljon kirjotusvirheitä? Pääasia on että saa tekstistä selvää!
Kun mä luen toisten tarinoita niin mä pyrin antamaan jotain hyvää kritiikkiä enkä vaan pelkästään negatiivista palautetta.

Kaikkien olisi hyvä tehdä näin niin kukaan ei vaipuisi masennukseen....

4

410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • McGonagall

      Mä taas pyrin antamaan totuudenmukaista kritiikkiä. Eli jos on virheitä, sanon niistä jne, sillä eihän sitä muuten opi hyväksi kirjoittajaksi, jos saa vaan hyvää palautetta.
      Sitä paitsi, jos laittaa tarinoitaan tänne ja pyytää palautetta, se on kestettävä oli se sit hyvää tai huonoa. Jollei sit kestä kritiikkiä (niin kuin sinä, hyvä :-:Tahmatassu:-: et ilmeisesti kestä), ni on sit parempi, ettei kirjottele mihinkään.

      Eihän oikeetkaa kirjailijat ota ikupotkuraivareita, kun kriitikot arvostelee niiden teoksia ja antaa joskus sitä negatiivista palautetta. Oikeet kirjailijat ottavat niistä vain opikseen. Ota siis sinäkin vain opiksesi äläkä marise.

      Mä ainakin tahdon tietää, mikä mun tarinassa on hyvää ja mikä huonoa. Sillon mä voin korjata tarinaani paremmaksi ja korjata mahdolliset kirjotus virheet.

      Sitä paitsi hyvässä tarinassa on:

      - Siisti ja sujuva teksti
      - Mahdollisimman vähän kirjoitusvirheitä
      - Hyvä juoni
      - Hyvät henkilöhahmot
      - Kirjoitus asu on siisti
      - Kappalejaot on muistettu
      - On helppolukuinen
      - Tarina etenee sopivaa tahtia (ei siis matele tai etene pikajunan vauhdilla)

      Eli ei nyt taas vedetä palkokasveja nenuun vaan keskustellaan rakentavasti ja opitaan uutta.

      • nanako

        Itse pyrin antamaan totuudenmukaista kritiikkiä. Huomautan kirjoitusvirheistä jne.

        Oikeastaan McGonagall on aivan oikeassa;
        Tietenkin hyvääkin palautetta, mutta kritiikki opettaa hyväksi kirjoittajaksi.

        Olen siis aivan samaa mieltä McGonagall:n kanssa. o.o

        Ei kannata ottaa nokkiinsa kritiiksistä, senhän on tarkoitus opettaa meitä eteenpäin! Mariseminen ei kannata.

        -nanako


    • Nimetön

      oon samaa mieltä edellisen kans. ajattele tahmatassu jos kirjailiatkin vaan kuvittelin "mitä väliä kirjotusvirheillä?". sehän olisi áika kamalaa. ja muuten kuka vaipuu masennukseen kun novellia arvostellaan OIKEUDENMUKAISESTI!

      -EnKeLi-

      • nanako

        Kuka hemmetti nyt kritiikistä masentuu? Sehän on vaan 'apua' kirjotukseen. Eli älkää viittikö jankuttaa siitä, että kritiikkiä tulee.

        Jos sitä tulee, niin on tullakseen. Ja jos lähettää tänne kirjotuksiaan, olisi parasta kaikki jutut kestääkkin. o.-


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      49
      8675
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      302
      6540
    3. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      59
      6442
    4. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      99
      5887
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      46
      5603
    6. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      52
      4914
    7. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      229
      4254
    8. Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan

      Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe
      Maailman menoa
      4
      4011
    9. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      151
      3746
    10. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      40
      3310
    Aihe