Leppoisa paikka

Tapu

Mikä olisi Perussa semmoinen jotakuinkin turvallinen ja leppoisa paikka jossa voisi viipyä viikon tai parikin ihan vain elämän menoa seuraten ? Jotain palveluja pitäis tietysti olla, hotelli ja ruokaloita.

4

1109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maska

      Moi. riippuu tietysti vahan minka tyylista paikkaa haet ja mista pain mutta...

      pohjois-rannikolla Mancora, mukava rantakohde, halpoja hotelleita ja paikallisia ravintoloita, paljon turisteja tosin, mutta myos paikallista elamanmenoa.

      huanchaco trujillon ulkopuolella hauska rantamesta

      huaraz keski-vuoristossa, tai chachapoyasin tai cajamarcan kaupungit.

      etela-rannikolla huacachina, ican ulkopuolella. sandboardingia ja tosi chillout-meininki.

      ja sitten tietysti arequipa, puno, cusco, kaikki mukavia kaupunkeja ja paljon nahtavaa.

      jos haluat jotain missa on mahdollisimman vahan turisteja niin chachapoyas ja cajamarca on naista parhaita valintoja, rantaelamaan mancora. pida kivaa, peru on mahtava!

      • Tapu

        OK, huomenna lähdetään !


    • Hepsantuu

      Kukaan muu tuskin ehdottaa Limaa, joten minäpä sanon, että Lima. Mutta vain sillä poikkeuksella, että majoittuu Barrancoon ja on kesä. Tähän aikaan vuodesta saattaa vielä nippa nappa menetellä.

      Barrancossa on kiva käydä baareissa, Mirafloresissa yökerhoissa ja vaateostoksilla. Larcomarin kauppakeskukseen taas illalliselle tai elokuviin. Ja kun kaipaa kulttuuria, voi lähteä sinne kamalaan keskustaan museoihin.

      Maalaiselämän viettoon suosittelen Colca-kanjonia. Yksinkertaista, mutta kaunista ja rauhallista eloa. Cabanaconden kylän kanjonin pohjalla on paras paikka. Turisti-infrastruktuuri on vielä vaatimaton, mutta kyllä siellä mahansa täyteen saa ja yönsä nukuttua levollisesti. Pieniähän kaikki kylät kanjonissa ovat, joten paikka sopii enemmän rentoutumiseen. Majoittua kannattaa Posade de Condeen, jossa tarjolla on lämmittimet yötä varten (kunhan kysyy).

    • Huayttapallanan kukkien nou...

      Mantaro joen laakso on herttainen paikka ja sieltä voit tehdä matkoja eri suuntiin esim Keski-Viidakkoon tai Huancavelicaan.Kaupungilla ei ole lentokenttää ja juna ei kulje vuosikausiin.Huancayo on kaupungin nimi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      402
      2142
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      2009
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      250
      1415
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1069
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      57
      977
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      948
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      838
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      799
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      75
      770
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      734
    Aihe