Aloittaa keskustelua lisää, vain onko asiat loppu?
"Kanodu loru" on hyvä biisi. Katso ja kokeile alempaa linkkkiä!
Jo on aika
2
341
Vastaukset 2
- perusteella
olet 'Juuso' aikamoinen pohjois-norjan asiantuntija, oletkos kveenikin? Kiinnostaisi kuulla kommenttisi norjalaisten asennoitumiseen suomalaisiin tänä päivänä. Alempana oli joku vihjaus asenteellisuuteen, johon napakasti vastasit. Muistan ite joskus 80-luvulla kun norski-solttupojat kävi lomillaan rovaniemen kapakoissa. Sitä asenteellisuutta oli puolin ja toisin aikalailla, kyllä siellä tarjottiin luu-5 aina välillä. Olen reissannut lähinnä autolla pohjoisnorjaa ja ens kesänäkin on tarkoitus reissata siellä pitempäänkin. Kun luontoa siellä lähinnä ihmettelee, niin kontaktit jää paikallisiin aika pieneen, eikä sitä muutenkaan enää viitti innostua... Niin ja olen kyllä lukenut noista kveenien 'vainoamista'. Siinähän oli aikoinaan jopa ulko- ja turvallisuuspoliittisia elementtejä. Voiko sellaista enää olla esillä.
- Juuso
No en ole kveeni, vaan lähinnä savolais-karjalainen huru-ukko. Olen hiukan yrittänyt vuosien varrella tutustua norjalaisiin ja mikseipä kveeneihinkin. Valitettavasti en edes tunne yhtään kveeniä henkilökohtaisesti. Matkaillut olen muutamaan otteeseen Norjassa. Nyt se on valitettavasti kovin tyyristä ja matkailu sinne on vähäistä. Kveenien ja norjalaisten historiasta sen sijaan luulen jotain tietäväni.
Mielestäni norjalaiset suhtautuvat nykyisin suomalaisiin yhtä myönteisesti kuin aiemminkin. Ruotsalaisethan ovat kummankin kansan rakkaita vihollisia. Vitsit kertovat asian parhaiten. Norjan suomalaisvitsissä suomalainen tuppaa aina olemaan niskan päällä, ihailtuna vitsien "voittajana".
Minusta kannattaa yrittää tutustua myös itse norjalaisiin, ei ne ylpeitä ole. Siltä suunnalta suomalainen yleensä ystävän löytää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan
Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes hallituspuolueiden omat kannattajat Kes1481612Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku1431403Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak131942Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen
800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja123866- 78827
- 62788
Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?
https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt328659Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?
Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero159621- 39606
- 6560