Ohjelmapäivityksen jälkeen Avast ei enää käynnisty ja herjailee mitä milloinkin. Viimeksi joku dll.osa puuttu jne . Edellisen kerran "ei voi käynnistää win32 blaa blaa..." Pallo häviää alalaidasta tai käyttö estetty. Joutuu perhana asentaa uudelleen.
Pitääkö olla päivittämättä ohjelma vai mikä auttaa?
Pitääkö olla päivittämättä ohjelma vai mikä auttaa?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kaveri soittaa, että Avast ei enää käynnisty ja sekoilee jotain. Menen sitten auttamaan ja vastassa on tuo pelätty crippleware XP Home.
http://en.wikipedia.org/wiki/Crippleware
Avast ei tosiaankaan käynnisty enää ja ohjelmasta ei löydy muuta jälkeä kun asennushakemisto ja muutama pikakuvake. Uuden Avastin asennus käynnistyy, mutta loppui ilman mitään virheilmoituksia.
Asennushakemistoon yrittäessä tai poistaessa tulee vain ilmoitus "Käyttö estetty". Tarkistan että käyttäjätunnukseni on järjestelmänvalvoja, mutta silti en edes pääse ko. hakemistoon.
Netistä löydän tietoa, että käyttiksen sisäänrakennetun järjestelmänvalvojan tilin saa käyttöön vain käynnistämällä XP Home vikasietotilaan.
Boottaan vikasietotilaan ja xp käyntiin järjestelmänvalvojana. "Käyttö estetty" edelleen.
Löydän Avastin sivuilta ohjelman, joka poistaa Avastin osat ja jopa muistissa olevan Avastin asennusta suojelevan prosessin.
http://files.avast.com/files/eng/aswclear.exe
Nyt käynnistyy jo Avastin asennusohjelma, mutta Avast ei silti käynnisty asennuksen jälkeen.
Vanha asennushakemistokin on edelleen tallella ja "Käyttö estetty".
Läydän netistä tietoa, että "Käyttö estetty" voi tulla sen takia, että hakemisto on vioittunut. Ajan chkdsk:in, mutta edelleen "Käyttö estetty".
On se helvetti että Järjestelmänvalvoja ei tarkoita windows-maailmassa mitään.
9 tölkkiä oli mennyt neloskaljaa siinä vaiheessa, kun asensin AntiVirin tilalle ja lähdin kotiin. Kyllä teki pahaa insinöörin itsetunnolle, kun ei saa hakemistoa poistettua...
kun leikkii enemmän kuin on. Aika amatöörimäistä...