Megane pitää outoa? ääntä

Terve,

ensimmäinen renault alla ja saanut huomata että esim. vaihteisto "ongelmat" ovatkin ominaisuuksia. Mutta todella mukava auto kokonaisuudessaan. (1.6 -97)

Kysymykseen...: Auto pitää ääntä n. 100km/h vauhdissa. Ääni tuntuu tulevan edestä. Ääni on ikään kuin joku ajelisi mopolla vierellä (tosin vaimeampi). Pakoputki näyttää olevan kondiksessa. ilmenee vain tuossa nopeudessa - 10km/h. Nopeammalla ei kuule eikä hiljaisemmassa nopeudessa. Alla 13" vanteet (ja renkaat :), johtuisiko näistä. Eikai pyörän laakeri voisi olla kyseessä?

kiitoksia etukäteen!
51686
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

jos on laakeri niin sen kuulee kun kääntää rattia hiukan toiseen suuntaan niin ääni kovenee ja toiseen ei taas mitään..itellä 99 meksu ja vaihdettu just oikean puolen laakerit ja kohta menee molemmat vasemmalta vaihtoon...eli mitä todennäköisemmin se on... laakeri

Äänestä
  • no taitaapi sitten olla laakeri. Milloin uskaltaako vielä ajella, vai pitäskö vaihtaa heti? Itsehän sitä ei taida viitsiä prässäillä kun ei ole vehkeitä joten mitähän maksaa vaihto?

    Äänestä

vaihdoin AD-korjaamolla. eteen maksoi muistaakseni 78e.. taakse noin 100e paikkeilla..
laakeria on vaikea välillä todeta että mikä niistä huutaa mutta kun koko auto nostetaan ylös niin rengasta pyörittämällä sen voi todeta helposti..kertoi huoltomies..tämä on näissä relluissa aika yleinen jutska..
mutta noita vaihde ongelmia ei kyllä ole ollut näillä chatti sivuilla muistaakseni koskaan..joten kerros miten ne sulla ilmenee

Äänestä
  • no oikeastaan oli totuttelu kysymys, eli kakkos vaihde menee vähän nihkeästi päälle. Tosin nyt kun siihen on tottunut niin osaa jotenkin pelata kytkimen kanssa paremmin ja eipä sitä huomaakaan. Tutuilla on vuoden vanha megane ja siinä sama juttu. Muuten vaihteistossa ei ole sanomista.

    Äänestä

  • jokke kirjoitti:

    no oikeastaan oli totuttelu kysymys, eli kakkos vaihde menee vähän nihkeästi päälle. Tosin nyt kun siihen on tottunut niin osaa jotenkin pelata kytkimen kanssa paremmin ja eipä sitä huomaakaan. Tutuilla on vuoden vanha megane ja siinä sama juttu. Muuten vaihteistossa ei ole sanomista.

    että muillakin on vastaavia kokemuksia. Itsellä myös -97 1.6 Megane ja kakkosvaihteen toiminta on välillä hieman nihkeää. Eritoten kylmänä toiminta on selvästi tahmeampaa. Laatikossa on puoli vuotta sitten vaihdetut Renaultin öljyt, joten ei johdu vanhoista eikä vääristä öljyistäkään. Rauhallisella vaihtamisella selviää hyvin, eikä tuolla 1.6:lla muutenkaan kiirettä tarvitse pitää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jokke kirjoitti:

Terve,

ensimmäinen renault alla ja saanut huomata että esim. vaihteisto "ongelmat" ovatkin ominaisuuksia. Mutta todella mukava auto kokonaisuudessaan. (1.6 -97)

Kysymykseen...: Auto pitää ääntä n. 100km/h vauhdissa. Ääni tuntuu tulevan edestä. Ääni on ikään kuin joku ajelisi mopolla vierellä (tosin vaimeampi). Pakoputki näyttää olevan kondiksessa. ilmenee vain tuossa nopeudessa - 10km/h. Nopeammalla ei kuule eikä hiljaisemmassa nopeudessa. Alla 13" vanteet (ja renkaat :), johtuisiko näistä. Eikai pyörän laakeri voisi olla kyseessä?

kiitoksia etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu