minkä puute....

himpsukka

Minkä puute on kun kynsi nauhat on huonossa kunnossa ja lihatikkuja tulee jatkuvasti.Olisin kiitollinen jos joku vastaisi!!

6

25360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vitamiini...

      kynsioireissa on hivenaineista kyse, ei suinkaan vitamiineista. en nyt tarkkaan muista mutta joku/jotkut näistä: sinkki seleeni magnesium. ensimmäinen mitä kannattaa tehdä on jos syöt sokeria ja valkoista jauhoa niin vähennät niiden käyttöä, sillä ne syövät hivenainevarastot tyhjiksi.

      • etsi siellä

        on tosihyviä kirjoja näistä ravintojutuista. Viimeksi luin yhden kirjan, jonka nimeä en muista, mutta oli hivenaine ja vitamiini kerrallaan kerrottu mitä ne tai niiden puute aiheuttavat.


    • Millis

      Kynsinauhojen repeily ja lihastikut ovat merkki B-ryhmän vitamiinien puutteesta. Jos nautit runsain määrin hiilihydraatteja tai pukkaa päälle stressiä, niin tuloksen voit nähdä kynsinauhoissa, jos ravinto ei sisällä riittävästi näitä (liha, maitotuotteet, pavut yl. proteiinipitoiset ruoka-aineet). Eli vaikkapa Beroccaa toisinaan naamariin niin kynsinauhat korjautuvat. B-ryhmän vitamiinit ovat vesiliukoisia joten ylimäärä poistuu elimistöstä.

    • tämä tässä

      PiimkaxC biotiini on kait kynsien ja hiuksien hyväksi. En linkkiä laita koska muuten on mainostamista. Mutta etsipä netistä tuolla nimellä.

      • ____---____

        Siis piimax eikä piimkax


    • Anonyymi

      Varmaa k

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      55
      4379
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      82
      4069
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      70
      3538
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      96
      3460
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      108
      2479
    6. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      2338
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      24
      2219
    8. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      36
      2209
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      38
      2189
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      2084
    Aihe