Elfen Lied

Mitä mieltä olette sarjasta?

Itse päätin kerrankin kokeilla, googlesta löytyvien hienojen kuvien takia. Ja ensinmäinen jakso sai minut todella voimaan pahoin ja katsoin sitä todella järkyttyneenä. Mutta, minä pidin siitä todella, todella paljon ja olen nyt katsonut kaikki jaksot. Minä en arvannutkaan että pitäisin moisesta, mutta vau, todella upea sarja. Kaikista hienointa on juoni, ja pidän todella paljon piirto tyylistä. Aivan ihania ja persoonallisia hahmoja on vaikka millä mitalla. Lisää tätä sarjaa! O_O Myös olen katsellut että mangakin sarjasta on, vain en ole mistään nettikaupoista sitä löytänyt. Onko sitä edes tullut englanniksi, ja onko sitä edes mangana?
Wau, siis lisää pitää hankkia.
Tiedättekö muita samanlaisia sarjoja, sillä minulta todellakin kohta loppuu sarjat mitä katsella?^^
Mielipiteitä sarjasta faneilta sekä vihaajilta!^^
213206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Todella hyvä sarja =D
Tykkäsin tosi paljon vaikkakin niitä tyttöjä oli aikast paljon ilman vaatteita :/
Onneks korvauksena siitä oli kunnon bloodbath meininkiä!
Ennyt osaa sanoa mitää samankaltaist juttuu... =/
iteki haluisin tietää.

Äänestä

Pidin sarjasta kyllä erittäin paljon, aivan ensimmäisestä jaksosta lähtien. Toki väkivaltaisuutta oli melko paljon, ja ylitti huomattavasti päivittäisen suositusannoksen.
Kaikesta huolimatta, mielenkiintoisen juonen ja hahmojen takia pidin sarjasta erittäin paljon. Piirosjälki on kaunista, jännittäviä kohtauksia on paljon, ym.
Toki on paljon ihmisiä, jotka eivät kestä katsoa minkäänlaista väkivaltaa, eivätkä tykkää kohdista, joissa näkyy paljasta pintaa, mutta itse en kuulu tähän joukkoon. Tietenkin rajansa täytyy olla kaikella, ja kohta, jossa koira tapettiin, sai minut surulliseksi.

Jos sarja pitäisi arvostella tähdissä, niin varmasti saisi ****½
Sarjan jatkosta ei kyllä tiedä pirukaan... Viimeinen jakso loppui omituisesti, ja jatkoa varmasti pystyisi kehittämään, mutta minusta tuo lopetus oli ihan hyvä. =)

Elfen Liedistä on tehty mangaa, mutta se ei ole vielä rantautunut Yhdysvaltoihin. Huhujen mukaan kuitenkin VIZ olisi julkaisemassa tätä sarjaa lähitulevaisuudessa. Jääkäämme odottamaan innolla.
Elfen liedin animea on saatavilla DVD:nä monista suomalaisista erikoisliikkeistä ja nettikaupoista.

http://otakut.tky.fi/kauppaexq/
Tästä osoitteesta löydät hyviä kauppoja, ja osasta on tilaus mahdollisuus.

Kannattaa myös katsoa osoite:
http://www.videodivari.com

Äänestä

Yksi lempparisarjoistani. Todella ainutlaatuista animea. :)

Äänestä

Aivan ehdottomasti yksi lempisarjojani.

Äänestä

Aika sairas sarja. Itse en pystynyt paria jaksoa enempää katsomaan. Ekasta jaksosta tuli kyllä nähtyä se kun Lucy pakeni sieltä labrasta ...

Visuaalisesti kyllä hieno, mutta ne väkivaltakohtaukset on aika sairaita mun mielestä ... ainakin se miten ne on kuvattu ... en suosittele heikkohermoisille ...

Äänestä

siitä on jo aikaa kun elfen liedin katsoin (viime syksynä) mutta vaikka juoni oli hyvä, niin mielestäni toteutus oli kamala.

ihan yliammuttu. ja olisi ollut kiva jos olisi paneuduttu vähän enemmän siihen SYYHYN minkä vuoksi Lucy ja kumppanit (mikä sen 'lajin' nimi nyt olikaan? joku d:llä alkava :D) joutuivat tappamaan.

olen kuullut sellaista huhua että tämä ei ole se alkuperäinen versio, vaan että "Lilium" (alkup. versioko?) olisi kielletty raakuuden vuoksi ja sen takia sitten tehty tämä kakkosversio... Jos näin on niin tekisi kyllä mieli alkuperäinen nähdä, ehkä toteutus olisi parempi.

Toisaalta voi olla että tuokin on pelkkä huhupuhe.

Äänestä
  • TV-versiosta on sensuroitu muutamia pikku pätkiä, kun TV-kanava kieltäytyi esittämästä alkuperäistä. Tietenkin myös sukuelimet on sensuroitu Japanin lakien mukaisesti. Amerikkalaiset(ja Japanilaiset muunkuin alastomuuden osalta) DVDt ovat sitten kokonaan sensuroimattomia. Lilium taas on sarjan tunnusmusiikki joka on ihan oikeaa keski-ajan kirkkomusiikkia.

    Äänestä

ei kiitos :) olen niin herkkä että nähtyäni muutaman irtokäsi-kuvan sarjasta, päätin olla katsomatta...

täältä voi löytyä lisää vastaavaa rautamielille ;):http://www.animewatcher.net/genres

Äänestä

sarjasta ei oo mangaa vaa mangasta on sarja... Suurin osa anime sarjoista tehdää mangojen pohjalta... ne on niinku käsikirjotuksia..

Mut juu, Elfen Lied oli khyll yks parhaista anime sarjoista mitä meikäki on kattonu... Suosittelen myöskin Berserk:iä

Äänestä
  • No niinhän minä tarkoitinkin, sehän on MelkeiN sama kummin päin :) Siis juuri tuota tarkoitin, sillä jos olisin pistänyt toisinpäin, kukaan ei olisi tajunnut kysymystäni :)
    Niin :)

    Äänestä

onhan se upea sarja. Kauniita neitosia, urhea(tai vähemmän urhea) poika, hyvin kulkeva tarina ja veri lentää. Ehdottomasti Elfen Lied kuuluu suosikki animenieni listalleni! =D

Äänestä

Hyvä, hahmot on mahtavia ja niin erinlaisia. Mutta verenmäärällä on kyllä hiukan liioiteltu. Mutta kuiteski hyvä.

Äänestä

Vaikka en mikään animefani olekkaan on pakko myöntää että mikään ruudulta nähty ei varmaankaan ole ennen näin paljon vaikuttanut. Upeat äänimaisemat, sweeeeet tunnari, ihananhirveä loppumusiikki ja kaikessa sellaista pientä rosoisuutta vain marinoivat tätä elämystä ;)

Kaiken lisäksi lukiessani arvosteluja/muuta sälää olen huomannut, että kukaan sarjaa ymmärtänyt ei ole tästä negatiivisesti kirjoitellut. Niin se taitaa tosin olla useimpien sarjojen kanssa.

Ihmiset jotka sarjasta eivät ole pitäneet ovat

a. jumittuneet pelkästään väkivaltaan
b. ovat olleet sitä mieltä että kaikki väkivallan välissä näytetty on ollut turhaa :S

Stereotypistäen näin. Pidin todella paljon vaikka eihän tämä aivan joka hetkellä "miellyttävää" katseltavaa ollutkaan. Todella vahvoja teemoja käsiteltiin ja kaunistelematta vielä.

Äänestä
  • Mistähän löytäis Fin sub Elfen liediin?

    Äänestä

Mistä noit jaksoi vois kattoo? Tietääx joku sivun mist vois kattoo noi kaikki sarjat? Kertokaa!

Äänestä
  • No esim. Youtubesta löytyy kaikki 13jaksoa Bonus jakso. Olen itse polttanut kaikki lataamalla ne DC ... Mutta minulla ei ole mitään tietoa mistä EL:n löytää finsubeilla.. o.O

    Äänestä

sairaan monelta sivulta voi nähdä Elfen liedin täysillä graiikoilla olen vasta 12 ja silti tiedän että kirjoittamalla hakuun elfen lied löydän englannin kielellä.

Äänestä

Pidin kovasti! En tavallisesti katso animea, mutta kuultuani themen, oli minun pakko alkaa katsoa sitä. Olisihan se jossain kohdin voinut olla vähän varovaisempi, mutta onhan se kesympi mangaan verrattuna. Toimi kyllä tehokeinona ei siinä mitään ja sen takana oleva tarina oli koskettava.

Äänestä

Turhaa paskaa ainoastaan alussa tapahtu plötspläts ekassa jaksossa sitte vaan puhutaan jotain paskaa ja cute ihqda paskaa ei vittu meenee ny roskiin koko elfen lied

Äänestä

No jos jaksaa loppuun katsoa niin saa taas sitä plötsplätsiä ;)

Äänestä

Katsottu 2 kertaa, toisella katselukerralla itku tuli :)

Suosittelen jokaiselle, vaikka alku onkin aika raju.. Englanninkielen taito on myös plussaa, suomenkielisiä tekstejä kun ei ole..

Jos etsii samankaltaisia animeja, google auttaa varmasti ;)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Jooka-Chan kirjoitti:

Mitä mieltä olette sarjasta?

Itse päätin kerrankin kokeilla, googlesta löytyvien hienojen kuvien takia. Ja ensinmäinen jakso sai minut todella voimaan pahoin ja katsoin sitä todella järkyttyneenä. Mutta, minä pidin siitä todella, todella paljon ja olen nyt katsonut kaikki jaksot. Minä en arvannutkaan että pitäisin moisesta, mutta vau, todella upea sarja. Kaikista hienointa on juoni, ja pidän todella paljon piirto tyylistä. Aivan ihania ja persoonallisia hahmoja on vaikka millä mitalla. Lisää tätä sarjaa! O_O Myös olen katsellut että mangakin sarjasta on, vain en ole mistään nettikaupoista sitä löytänyt. Onko sitä edes tullut englanniksi, ja onko sitä edes mangana?
Wau, siis lisää pitää hankkia.
Tiedättekö muita samanlaisia sarjoja, sillä minulta todellakin kohta loppuu sarjat mitä katsella?^^
Mielipiteitä sarjasta faneilta sekä vihaajilta!^^

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu