HP Elokuvat

martza44

Ajattelin aloittaa tälläisen keskustelun, koska mielestäni tarvittaisiin yksi selkeä keskustelu harry potter elokuvista. Mielestäni HP ja viisasten kivi oli hyvä aloitueslokuva sarjalle. Toinen ja kolmas olivat ihan hyviä. Neljäs elokuva on ollut mielestäni paras tähän mennessä tehdyistä elokuvista. Joten mielipiteitä elokuvista tänne.

15

1141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • The_Angel_Eye

      Mutta kun uusia keskustelun aloituksia tulee koko ajan kohta tämä keskustelu ei ole enää edes etusivulla ja vaipuu unholaan.

      En pidä Potter elokuvista, kirjoista kyllä.

    • ...........

      Huonoja ne elokuvat on. Potterit ei yksinkertaisesti sovi elokuviin.

      Tuskin edes 10%:a kirjasta on mahdutettu yhteen elokuvaan.

      • ...

        Mun mielestä kaikki on ihan OK, mutta kolmonen vähän epäonnistu. Elokuva oli aika tylsä. Siis siinnä kyllä tapahtu paljon, mutta se ei ollu yhtään hauska. Niin kuin joku sanokin jo et ykkönen oli hyvä alotus tälle sarjalle. Tähän mennessä ehdoton ykkönen on nelonen ja sitten kakkosesna tulee tietysti kakkonen


    • Elokuvat ovat kyllä ihan ok, mutta niissä on yksi ärsyttävä juttu. Käsikijoitusta on muunneltu 50% ja joitakin kohtia jätettiin kokonaan pois. Esim. Viisasten Kiven kirjassa Dursleyn perheestä kerrottiin paljon. McGarmiva oli ollut Likusteritiellä vakoilemassa Dursleyn perhettä ja Dumbledore oli alkanut riemuta Vernonille Voldemortin tuhon takia. Elokuvassa Hagrid kertoi Voldemortista siellä baarissa, kun taas kirjassa hän kertois siellä pienessä mörskässä, mikä oli valtameren keskellä. Niin, että sellain...

      Liekehtivä Pikari on parhain tähän menneessä HP-leffa. Sitten tulee maybe Viisasten Kivi. Luulenpa, että Puoliverinen Prinssi on todella hyvä, koska kirjakin oli aivan mahtava. Odotan sitä innolla, kunhan Radcliffe olisi siinä mukana. Ei ole kivaa, jos joku näyttelijä on vetänyt jo yli puolet jostakin elokuva-trilogiasta, ja sitten yhtäkkiä hän lähtee pois ja uusi tulee tilalle. :/

      • ms.granger

        Kirjat on tosi hyviä, mutta jään aina odottamaan milloin seuraava HP elokuva tulee elokuvateattereihin. Vaikka elokuvissa on useita kohtia muutettu ja poistettu, ne ovat silti tosi hyviä.

        näyttelijät ovat hyviä, ja juoni toimii, joten uskallan sanoa että potter- leffat ovat parhaita elokuvia mitä olen nähnyt.


    • Raidaaja

      Nii, eli ihan hyviä ne on, mutta kirjat on kuitenkin monella tavalla moniulotteisempia. Elokuvien pitäis olla paljon pitempiä, että niihin saatais mahdutettua enemmän kaikkkea tärkeää. Mutta kuka nyt jaksais kattoo jotain 10 h filmiä...

      • jaksaisin

        minä jaksaisin kattoo vaikka 24 tuntii jos leffat menis pilkulleen kirjojen mukaan.


    • paras niistä kaikista elokuvista on ollut se ensimmäinen, muista en osaa päättää. Viisasten kivessä avutui koko uusi maailma, joka muissa osissa alkaa olla jo tutumpaa. Ensimmäisessä osassa oli pakko ihmetellä, kuinka uskomaton velhojen maailma on.
      Neljäs osa pyörii minun mielestäni ihan liikaa kolmivelhoturnajaisten ympärillä. Elokuvasta puuttuu niin paljon asiaa, kuten esimerkiiksi S.Y.L.K.Y. Olisin niin halunnut nähdä Hermionen tekevän myssyjä tontuille!

    • Velma

      Kyllä mä sen ymmärrän, että kaikkea kirjoista ei voi leffoihin saada, mutta.... Kirjat nyt vaan on paaljon parempia. Mun mielestä nelosleffa oli huonoin ja kolmas oli visuaalisesti hienoin.

    • :-:Tahmatassu:-:

      Mun mielestä viisasten kivi leffa oli huonompi kuin salaisuuksien kammio. Ja Azkabanin vanki taas aika tylsä joissain kohdissa mutta perjaatteessa iha hyvä. Liekehtivä pikari on munkin mielestä paras näistä neljästä. Vitosta odottaa varmaan aika suuret joukot koska niinkuin Harry Potteria näyttelevä henkilö Daniel Radcliffe on sanonut odottavansa suutelukohtausta
      Katie Leungin kanssa, niin myös yleisökin sitä' sit odottaa...vaiikka mitä ihmeelistä yhessä suutelukohtauksessa sitten on? Mutta ihan ymmärrettävää näyttelijän puolesta mutta siis yleisön. Eikö se ole loppujenlopuksi kuitenkin aika normaalia?

      • --.-.

        Meikäläinen odottaa ainakin Voldua miljardi kertaa enemmän kuin jotain suutelua. Tai siis tarkemmin sanottuna plus 1 ja se kerrotaan miljardilla.


      • :-:Tahmatassu:-:
        --.-. kirjoitti:

        Meikäläinen odottaa ainakin Voldua miljardi kertaa enemmän kuin jotain suutelua. Tai siis tarkemmin sanottuna plus 1 ja se kerrotaan miljardilla.

        No en mäkään niinkää sitä oota ehkä Voldemortia kans....


    • HP Fani

      Minä odotan vitosta, kutosta ja seiskaa leffoiks!

    • §§§§§§§§§§§§§

      Potter-elokuvat on latinaksi sanottuna "de culo" ja "magna merda". Kirjat on ihan hyviä.

      • Viissten kivi on hyvä ekaks leffaksi. Salaisuuksien kammio on himen parempi, kuin eka.
        Azkabanin vanki on parempi, ku kakkonen.
        Liekehtivä pikari on kaikkein paras Potter leffoista. Elokuvat on kyllä parempia, kuin kirjat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      123
      1205
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      884
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      87
      767
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      19
      726
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      93
      707
    6. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      686
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      107
      614
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      32
      583
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      543
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      115
      511
    Aihe