tuomiotta jonkin lakiteknisen kikkailun takia. Tai jos uhri olisi siskosi, äitisi tai tyttäresi, ottaisitko oikeuden omiin käsiisi? Olisiko turpaanveto riittävä tuomio vai tekisitkö jotain rankempaa?
Mitä tekisit jos vaimosi raiskattaisiin
ja syyllinen pääsisi
356745
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
hiviä ja hepatiittia ym. tauteja sairastavan somaliukon raiskaamaan tekijää perseeseen ryhmällä tietenkin, suihinottoraiskausta unohtamatta. Tietenkin maksaisin jonkun euron näille savannien duunareille tehtävästään.
99% varmuudella et tekisi yhtään mitään, puristaisit nyrkkiä taskussasi. Jos sitten jotain tekisit niin joutuisit itse linnaan rikoksistasi. Vaimosi/lapsesi tarvitsisivat sinun tukeasi mutta olisit järkännyt itsesi linnaan. Eikö olisi aika itsekästä, keskittyisit omaan pahaanoloosi ja hylkäisit läheisesti.
Tuollaisella uhoamisella ei pärjää.
Itse odottaisin vuoden ehkä pari.
Suomen laki on siitä hyvä että täällä voi laillisin (no lain rajaa hipoen) keinoin tehdä toisen ihmisen elämä helvetiksi.
suomalainen terapiamuoto jonka käyttö on nykynössöjen osalta tosin jo lähes unohtunut.
"pesäpallomailahierontaa" on annettu ja missäpäin Suomea?
Kyllä saletisti vetäisin jätkän teholle ja jotain aivan sairasta tekisin, ei väliä seuraamuksilla. On mut tuomittu joskus samantapaisesta lievemmästä tapauksesta.
Jokaisen miehen tulis toimia samoin tässä humoristisien rangaistusten maassa.
Vaimosi/tyttäresi voisi tarvita henkistä tukeasi, vankilasta on sitä vaikea antaa. Perheen talous kärsisi, asuntolainan lyhennyksiä tai vuokraa ei vankilasta käsin maksella.
Taidat olla aika itsekäs ihminen, juuri silloin kun lähimmät ihmisesi tarvitsisivat sinua niin järjestäisit itsesi kiven sisään. Vain ja ainoastaan sinun paha olosi helpottaminen olisi tärkeää. Niinkö tosimies toimii?
me IHMISET ei olla mitään koneita,vaan me vaaditaan rangaistuksia pahoista teoista jos poliisit ei kerta pysty auttamaan.On suorastaan pakko ellei velvollisuus kostaa.Nyky maailmassa kun raha näyttää menevän tunteiden edelle.säälittävää et joku kehtaa löpistä jostain rahasta ja talosta...
Jos sinulla on perhe, vaimo ja pari lasta, niin on aika vastuutonta hommata itseään linnaan vain sen takia että pitää leikkiä "tosimiestä". Sinulle varmaan tulisi (hetkeksi) hyvä olo kun saisit rikollisen hakattua henkihieveriin ja hengiltä. Mikäs olisi sitten olo kun joutuisit kiven sisään ja perhe olisi pulassa sinun takiasi.
Tosimies tajuaa ettei maailma ole täydellinen, niillä korteilla pelataan mitkä on saanut. Purkisi suuttumuksensa järkevällä tavalla ja jatkaisi eteenpäin. Näin aikuiset ihmiset tekevätkin, lapset ja sille tasolle jääneet kostavat. Toki kostosta voi ja ehkä pitääkin haaveilla, varmaan jonkinlaista terapiaa. Mutta jos ottaa lain omiin käsiinsä ei ole yhtään sen parempi kuin muutkaan rikolliset. Kahdesta vääryydestä ei tule yhtä oikeaa!
Teoista linnaan joudu=)
puukottaa kerran perseeseen.. hih. muistaapa aina ku meinaa istua. pahoinpitely syytteellä selviää yleensä;)
Tosiaan kannattaa todella miettiä kostoa ettei itse joudu liemeen,lievemmissä tapauksissa kostoksi voisi riittää tänne nettiin kirjoittelu.Mut tässä tapauksessa ei.Jotain fyysistä väkivaltaahan se tekijä kaipais.
pikkupojat täällä uhoaa. kun raiskaisin vaimonne/tyttöystävänne, niin ette tekisi mitään muuta kun vähän uhoisitte peilin edessä nyrkit pystyssä ja itkisitte itsenne uneen.
Entä ne jotka eivät uhkaile?
Tai sanotaan näin että jos henkilö ei uhkaa sinua.
Hän uhkaa sinun läheistäsi. Olisiko vaimo vai tytär, poika?
Ja tiedätkö mitä, sen voi tehdä täysin laillisesti.
ääliöt kokoontuu ja hakkaa viisaita päitään yhteen. Viimeinen oikein lain tuntija. HAAAH HAH HAAAA HOOOOO KUOLEN NAURUUN HAAAH HOOO!!!!!
sille raiskaajalle... voishan se olla että jotain ratkaisevaa pitäisi tehdä...
siinä vaiheessa vetäisin pullon viinaa ja hyppäisin auton rattiin ja ajaisin päälle..siittä kun täällä rakkaassa maassamme ei saa mitään verrattuna jos selvinpäin hakkaa jonkun henkihieveriin
En minä ainakaan suinpäin menisi antamaan pesäpallohierontaa.
Hoitaisin asian niin että tekijä saisi varmasti enemmänkin kuin ansaitsemansa "muistutuksen", mutta niin että minua vastaan ei voisi löytyä riittävästi) näyttöä. Kyllä keinoja ja tekijöitä löytyy tästä maailmasta! Ei siis suinpäin ja yksiviivaisesti.
Ja kyllä, se helpottaisi minun oloa ja etenkin, estäisi tekojen uusimisen. Siinäkin on jo syytä kerrakseen, ns. oikeudenmukaisen seuraamuksen lisäksi.
Varmaa on että uhkailuakaan ei täällä katsottaisi "nyrkit taskussa". Kuten mainitsin, keinoja on monia...
Niin narahtaisit sinäkin ja linnaan joutuisit. Rikolliset pitävät poliisia tyhminä, totuus on kuitenkin päinvastainen.
Pesäpallohieronta kuulostaa mukavalta leppoisalta terapiamuodolta, saisikohan sitä myös reiki- tai enkeliterapiavarieteettina? Silleen niinku pallomeri mut pesäpalloilla täytettynä.
Olen keskustelioista suurimman osan kanssa samaamieltä, mutta emmehän me mahda mitään sille että kaveri lähtee uimaan liian kauas eikä pääse perile, vai kuinka?
Et voi tietää. Enkä minäkään. Tietenkään.
Mutta väitän että iso osa rikollisista ei jää kiinni. Jos muita alkaa aliarvioimaan, niin se on tietysti iso virhe.
Mutta mitä enemmän käyttää aikaa ajatteluun, niin sitä vaikeampaa se kiinnijäänti ja yhdistäminen on. Ja kaikki ei ole aina niin suoraviivaista. Eikä vain fyysistä.
Elämän voi tehdä sellaiseksikin, että tekijä suoastaan toivoo, että olisi selvinnyt sillä pesäpallohieronnalla! Ja jos jääkin kiinni, tuomio ei olisi kuitenkaan tässä maassa kummoinen, saatuun "hyötyyn" nähden.
Toivotaan kuitenkin, ettei näitä kysymyksiä tarvitse ikinä pohtia tosissaan...
Tosiaan kovan luokan psykopaatit ei näköjään jää kiinni tekosistaan,heillä kun on aikaa miettiä kiven sisällä esim...tai muuten omissa oloissaan.Niillä on valmiiksi keksityt alibit yms.Normaali ihmiset tosiaan luulee et poliisi voi auttaa, mut asia ei ole niin,vain pieni osa rikoksista selviää.Jos joku haluaa toista ihmistä kiusata,todellakaan se ei ole vaikeaa.Siksi joskus voi olla helpompaa kostaa niiden psykopaattien omilla aseilla kuin muuten.
Pietarista miehet käymään,jossain olis hautajaiset.
Pelkkä turpiin veto ei riittäisi. Ei lähellekään. Leikkaisin vehkeen irti.
En usko että mielessäni olisi sillä hetkellä muuta tarkoitusta. Jos linnaan mentäisiin niin sitten mentäisiin.
Ensinnäkin kehoittaisin tutustumaan siihen, millaisista teoista ylipäänsä Suomessa saa ehdottoman vankeusrangaistuksen. Sen riman alle jää yhtä sun toista, jolla voi tehdä tilanteen edellyttämän "paybackin". Suuri osa pahoinpitelyistä johtaa ehdolliseen-/sakkorangaistukseen. Toiseksi oma kiinnijääminen edellyttää aina sitä, että uhri uskaltautuu tekemään tutkintapyynnön tai, tutkintapyynnön tultua tehdyksi, yllyttäjän syyllisyys voidaan näyttää toteen.
Hieman ihmetyttää lukea siitä, miten jotkut laittaisivat HIV -raiskaajat asialle. Onko tuollainen missään suhteessa vaimon/sisaren/äidin/tyttären raiskaajan tekoon? Suhteellisuutta osoitti jo muinoin Hammurabkin.
olen miettinyt monta kertaa kun töistä ajelen kotia et jos noin kävisi esim: oma vaimo olisi raiskattu et mitä tekisin jos sen löytäis ja hakkais niin mitä iloa siintä olisi seuraavana aamuna miettii et mitä tuli tehtyä.. kyllä ne kaverit vankilassa hoitaa tollaset raiskarit kun saavat tietää mistä jätkä istuu. Mun kaverin isosisko raiskattiin kauan aikaa sitten kun tyttö oli 13v ja se jätkä joka oli noin 25v puolustautui oikeudessa ettei tiennyt minkä ikäinen tyttö oli (mitä vitun väliä sillä minkä ikäinen tyttö on ei 13vuotias tyttö varmaan näytä kakskymmpiseltä) niin kyllä se jätkä vankilassa sai monta oppituntia.. mielummin olkaa vaimonne,lapsenne,äitinne,kaverinne tukena jos noin raukkamainen teko tapahtuu. se on kylmä totuus suomessa et täällä ei oikeus toteudu niin kuin muualla.
Joka maassa on sama valitus, oli rangaistukset kuinka ankaria tahansa niin aina sama valitus, rikolliset pääsevät liian vähällä!
suomessa KAIKKI rangaistukset on ihan liian lieviä. kannatan kuolenmantuomiota, pidempiä rangaistusaikoja, suurempia sakkoja, lomattomia vankila-aikoja. ja turhaan puhutaan, että vankilat ovat liian pieniä, jos tekee rikoksen, niin siitä on kärsittävä, eikä vaatia yksityisyyttä/muuta vastaavaa. vaikka olen ihan Bush vastainen, niin silti jotain hyvää löytyy amerikastakin=)
Kiduttaisin ensin ja tappaisin, jos raiskaaja oikein kauniisti pyytäisi.
Mielestäni Suomen rangaistuksia pitäisi koventaa 10-kertaisesti.
ja se olisi aivan oikein. Et kuitenkaan mitään tekisi, on helppo uhota mutta sinusta ja kaltaisistasi ei olisi mitään tekemään ja hyvä niin.
lähinnä itämaita ym.. missä esim just raiskaajat viedään jalkapallokentälle puoliajajlla ja niskalaukaus niin loppuu huumori jokaiselta kuka ajattelee tehdä jotain tollasta.. mä en kanssa ymmärrä tollasta uhomista et mä tapan 99% jotka uhkaa tehä jotain niin paska menee housuun kun jotain pitäis tehä.. en ala kehumaan mitään mut ite olen 2 kertaa hakannu ihmisen huonoon kuntoon mistä en ole todelakaan ylpeä ja se ei oo kehumisen aihe kummatkin on ollu sellasia ihmisiä jotka on hakannut naisia.. kummallakin kerralla olin päissään ja aamulla mietin et mitä taas tuli tehtyä ja monta päivää aina kun puhelin soi niin aattelin et poliisi soittaa ja lopulta soittikin.. ajatelkaa seuraavaa päivää kun jotain olette tekemässä..
..yritettiin raiskata pari vuotta sitten. Teko ei onnistunut ihan lopuun asti, mutta olivat päässet pöksyihin ja hipelöineet ja työntäneet lunta alapäähän. Asialla olivat kolme paikallista 15v. urpoa.
Pyysin yhdeltä tutulta mieheltä, jonka tiesin aika kekseliääksi, auttamaan näpäyttämään junnuja.
Tuttuni vei yhden pojista autolla keskelle Sipoon metsiä ja jätti sinne. Junnu joutui kävelmään aika pitkän matkan pois sieltä...
Ei kaduta metriäkään, sisko on edelleen tosi arka ja sulkeutunut.
Otin oikeuden omiin käsiini tyttäreni hyväksikäytön takia.nyt sitten raastupaan tuomiota saamaan.Syyttäjä vaatii ehdotonta vaikka olenkin ekakertalainen.Eikä äijälle käynyt edes hullusti.Et kokeile ihmeessä.