IS 220

Onkos kokemuksia uudesta diesel Lexuksesta, kuinka kulkee, kuinka taloudellisesti? Millainen on ajaa?
Onko kone tehty myös Japanissa, kun taitaa olla sama kuin Toyotassa.

7

1978

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • IS 220d Sport

      Vaivatonta matka-ajoa silmällä pitäen suorituskyky on ihan riittävä ja ohitukset sujuvat mukavasti ilman turhia vaihtamisia. Sportissa vakiona tulevat 18" kesäpyörät tuovat tarkkuutta ohjaukseen mutta miinuksena tietysti Suomen oloissa kasvava rengasmelu. Vakion IS 220d:n aavikkovaihteisiin verrattuna sportin välitys on huomattavasti sopivampi kotimaisille rajoituksille ja kutonenkin on käyttövaihde. Sekalaisessa ajossa kulutus pyörii 7l/100km paikkeilla. Konehan on vetotavasta johtuen Lexuksessa pitkittäin ja koko auto valmistetaan Japanissa.

      Mukavaa & menevää matka-autoa etsivälle suosittelen lämpimästi IS 220d:n koeajoa. Taloudellisuuskisoihin & ratapäiville hankittakoon sitten omat em. käyttötarkoituksiin paremmin istuvat laitteet. ;0)

      • Henkka K.

        Ovatko sisätilat niin ahtaa,mitä on ollut puhetta,siis tarkoitan että jos henkilö on vaikka 180-190cm,että ovatko sisätilat (edessä ja takana) hänelle ahtaanlaiset?.
        Entä tekaveto,takavetoisuuden pito tiehen?.


      • 2.2 diesel

        moottoreita myös Japanissa ?

        Käsitykseni mukaan Avensiksen ym. 2.2d tehdään
        jossain entisessä itäblokissa.

        Maata en muista,viisaammat varmasti kertovat...


    • matti

      Osta mielummin IS 250 Automatic.

      • Olisihan se IS silloin Lexusta enemmän. Kiinnostaa vaan tuo halvempi taloudellinen vaihtoehto, vaikka luotettavuus,mukavuus ja turvallisuus ovat tärkeimmät kriteerit.


      • matti
        caseman kirjoitti:

        Olisihan se IS silloin Lexusta enemmän. Kiinnostaa vaan tuo halvempi taloudellinen vaihtoehto, vaikka luotettavuus,mukavuus ja turvallisuus ovat tärkeimmät kriteerit.

        Jos ajat pääosin maantiellä niin IS 250 näyttää menevän aika vähällä. 6 lovinen automaatti ja nykyaikainen moottori jossa suorasuihkutus ja Dual VVT-i.

        Tässä Lexus omistajien klubin portugalilaisen jäsenen ottama kuva jossa ajotietokoneessa näkyy keskikulutus, 7,2 litraa 262 kilometrin maantielenkillä.

        http://img297.imageshack.us/img297/6607/epsn00760fg.jpg

        Kierroslukumittarin punaisen alueen alku juuri ennen 7000 kierrosta todistaa kuvan olevan bensamallista.


      • voi vitsi,mitä pelleilyä!!.
        matti kirjoitti:

        Jos ajat pääosin maantiellä niin IS 250 näyttää menevän aika vähällä. 6 lovinen automaatti ja nykyaikainen moottori jossa suorasuihkutus ja Dual VVT-i.

        Tässä Lexus omistajien klubin portugalilaisen jäsenen ottama kuva jossa ajotietokoneessa näkyy keskikulutus, 7,2 litraa 262 kilometrin maantielenkillä.

        http://img297.imageshack.us/img297/6607/epsn00760fg.jpg

        Kierroslukumittarin punaisen alueen alku juuri ennen 7000 kierrosta todistaa kuvan olevan bensamallista.

        Sammakon kuva vain näkyy!!.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      161
      4576
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      197
      3272
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      110
      2863
    4. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      150
      2835
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      35
      2805
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      41
      2151
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      13
      2027
    8. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      55
      2005
    9. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1895
    10. Olet ainutlaatuinen

      Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain
      Ikävä
      39
      1150
    Aihe