Käytätin Grand Sceniniccini 30tkm huollossasa merkkiliikkeessä. Vasta kotona huomasin että huoltokirjan välissä oli lappu jossa oli pari huollossa huomattua asiaa. Toinen oli "oikean puoleisen sisemmän raidetangon päässä alkava väljyys " tai ainakin jotain tuohon suuntaan sikäli kun käsialasta sain selvää.
Onko muilla ollut ongelmia raidetankojen kanssa? Tuo lienee niitä asioita joita takuu ei korvaa kun on 'kuluvaa', mutta hieman yllätti että väljyyttä alkaa olla jo 30tkm jälkeen. Tosin asialle ei tehty huollossa mitään eikä kukaan siitä maininnut, joten ei liene vielä kovin paha.. Joskjus kuopassa tuolta pouolelta kyllä kuuluu kolahdus.
Alkaa ehkä tässä selvitä miksi rahastushuoltosoppareita näihin renaultteihin myydään (jota en ottanut koska paikallisen merkkiliikkeen hinta/laatutaso ei tyydytä).
Väljä raidetanko
4
2191
Vastaukset 4
- R-F
Kyllä tollanen vika takuuseen kuuluu. Ei raidetankon päissä mitään väljää saa olla. Kuluvaa tai ei, takuuajan pitää kestää(ei tietenkään esim. jarrupalat tms.).
- ibbe
Vaihtoivat 30 tkm huollon yhteydessä takuuseen ko. osan _vasemmalta_, kun valitin, että _oikealta_ edestä kuului kolinaa... Mutta sepä auttoi, kuulemma ääni saattaa johtua metallia pitkin ja näin ollen kuulua joskus aivan eri paikasta kuin missä vika on. Myös mulla oli "alkavaa väljyyttä", tosin juuri vasemmalla.
Ilman muuta oletinkin, että korjataan takuuna. - lagunisti
mulla meni lagunasta(vm03) altukivarren pallonivel 32 tkm ajettuna takuuta oli mennyt 1.vuoden yli joten bilia katsoi että ei mene enää takuuseen.Syyksi kerrottiin jos mitä leveät renkaat,painava etupää yms.Mutta olipahan viimeinen renault minkä talouteeni hankin,katsastusviran omainen kertoi tuon olevan tyyppivika renaultissa
- Doblo
Mulla on vm 2011 Fiat Doblo 1,6 D Multijet (77 kw) ja siihen pitäisi löytää raidetanko oikealle puolelle. Merkkiliike sanoo, ettei saa kuin koko hammastankoa. Raidetanko on helppo vaihtaa, mutta jostain muuta kautta pitäisi löytää tällainen osa.
Oisko vinkkejä. Kierteiden halkaisijat ovat 14 ja 21 tai 22 mm ja varren pituus 29-30 cm.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271558
Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan
Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes hallituspuolueiden omat kannattajat Kes1131321Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku1361152Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella551131- 72793
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.100786- 25766
- 36766
- 9675
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist26639