Niin, tietääkö kukaan joitain Silent Hillin tapaisia kauhuelokuvia? Siis sellaista Silent Hill tyyppistä kauhua?
Kauhua?
Olen_piilossa
11862
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Niin on tulossa silent hill leffa heinäkuussa teatteriin..!
Tiedän, mutta tarkoitan siis yleisesti ottaen samantyyppistä kauhua:)Kukaan?
Ainakin nuo Silent Hillin tekijät ovat sanoneet saaneet vaikutteita peleihinsä Jacob's Ladder(suom. Jaakobin painajainen) leffasta. Kieltämättä hyvä leffa.
Mutta en kuitenkaan menisi sanomaan, että elokuvasta löytyy Silent Hillin tyyppistä kauhua. Toki elokuvassa on samaa Silent Hillien kanssa. Pelin tekijäthän ovat ottaneet tästä elokuvasta hyvin paljon vaikutteita.
Elokuva kylläkin jättää mielenkiintoisen fiiliksen loputtuaan :)
Juu, Jacobs ladder on katsottu, ei mielestäni kyllä kauhean mainittavan erikoinen elokuva mutta kiitos kuitenkin:)
Niin juuri olen minäkin Silent hillit löytänyt, mutta ongelmana on se että pelattava loppuu jossain vaiheessa. Sattuuko kukaan (kenties T.H) tietämään kauhupelejä, joissa ei ole räiskintä pääosassa? Siis mitä "puhtaampaa kauhua" sen parempi:)
call of cthulhu. joka on sairaan hyvä ja pelottava. eikä pää osassa ole räiskintä vaan juuri kauhu.
Voisimpa kokeillakkin, näitä Lovecraftin samannimisiä novelleja olenkin jo lukenut:)
mutta on tää kyllä ilmanniitäkin mahtavaa viihdettä ja pelottaa vain niin mukavasti.
jostain syystä elokuvat ring ja kauna luovat paljonkin samanlaisen tunnelman. vaikka ei kyllä juonen kannalta ole juuri mitään yhteistä.
Nähty tottakai, molemmat löytyy hyllystä sekä japanilaisina että amerikkalaisena:) Hyviä Ovat, kaunasta tykkäsin enemmän:)