Pesukone

Ongelma on semmonen kun pesukone on pyörinyt, huuhteluaine lokeroon jää vettä melkein täyteen. Otan vedet pois pyyhkeellä(laitan pyyhkeen lokeroon ja imaisee vedet pois jne..) oisko tietoa mistä johtuu?
En tiedä liittyykö samaan mutta sillon kuin pesukone on käynnissä ja mahdollisesti juuri huuhtelu käynnissä niin keittiön lavuaarista tulee ylös vähän vettä. Mietin että voiskohan keittiön lavuaari olla vähän tukossa vaiko on jotenki pesukoneessa vika. Ei tullut mitään ylimääräistä pesukoneesta kun katsoin..
58808
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Huuhteluaine menee koneeseen silloin kun magneettiventtiili päästää lokeroon vettä. Siinä lokerossa pitäis olla sellainen lappoputken pätkä joka sen lokeron melkein tyhjentää. Jos se puki on rikki eli vuotaa niin lappo ei toimi jolloin vettä jää lokeroon. Aina siihen tippa tai pari jää.

Taitaa viemäri vetää huonosti jos vesi nousee altaaseen.

Äänestä

voi magneettiventtili hiukan vuotaa. Ei sulkeudu heti ja kunnolla. Eihä tuo ole kovinkaan haitallinen vika. Ainostaan kun joutuu tyhjentää, että saa sinne huuhteluaineen. On sitten eri asia jos se venttiili vuotaa ja huuhteluaine menee pesun aikana koneeseen. En tiedä.

Äänestä

..mulla ei oo hajuukaan mikä on magneettiventtiili.. :D täytyy kai joku ammattilainen kutsua:D

Äänestä
  • noin monimutkaista. Meillä on samaan asiaan syynä ollut vain se, että huuhteluaineen lokero on tukkeutunu huuhteluaineesta ja sen voi ottaa irti ja puhdistaa, kun siinä on reikä josta aine menee veden mukana koneeseen.
    Mutta itsellä on nyt sellainen ongelma, kun on 10 v. vanha Siemens siwamat plus 7201, ja nyt se jättää pesuaineen jämät pyykkeihin eikä linkoa kuivaksi. Epäilen, että mahtaako edes lämmittää vettä, ja sitten pitää huuhtelun- ja "linkoamisvaiheen" aikana outoa, erilaista ääntä kuin normaalisti. Tietäisiköhän kukaan millaisesta viasta on kysymys ja kannattaako enää ton ikäistä korjauttaa? jos kannattaa, minkä verran mahtaa maksaa?

    Äänestä

tulisi kuitenkin pyrkiä rajoittamaan sen koneen pyörimistä.

Epäilen että kesipakoisvoima (mitä arvioit rpm/min.) ajaa veden lokeron reunoille jolloin se ei poistu lappoputkesta ts. lappo imaisee ilmaa.

Voisitko esim. pyytää naapuria/naapureita pitelemään konetta tai ommella sille lepositeet?.

Betoniin valamista en suosittele. Betoni ei tartu esim. muovimattoon jolloin pahimmassa tapauksessa se kone pyörii edelleen mutta sen betonivalun kanssa, siitä on jo leikki kaukana.

Hyvää päivänjatkoa :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hanne kirjoitti:

Ongelma on semmonen kun pesukone on pyörinyt, huuhteluaine lokeroon jää vettä melkein täyteen. Otan vedet pois pyyhkeellä(laitan pyyhkeen lokeroon ja imaisee vedet pois jne..) oisko tietoa mistä johtuu?
En tiedä liittyykö samaan mutta sillon kuin pesukone on käynnissä ja mahdollisesti juuri huuhtelu käynnissä niin keittiön lavuaarista tulee ylös vähän vettä. Mietin että voiskohan keittiön lavuaari olla vähän tukossa vaiko on jotenki pesukoneessa vika. Ei tullut mitään ylimääräistä pesukoneesta kun katsoin..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu