Biisien suomennoksia-sivusto? :)

_O_S_

Monilla foorumeilla, esimerkiksi täällä, pyydetään monesti biisien suomennoksia. Monet antavat vastaukseksi, että ota sanakirja kirjahyllystä, ja suomenna biisit itse.

Kaikki eivät kuitenkaan osaa tarpeeksi esim. englantia, tai sitten syynä vaan on laiskuus. Mutta oli kumpi vaan, niin olisi hyödyllistä, että netissä olisi joku sivusto, missä olisi biisien suomennoksia. Jos joku on suomentanut biisien sanoja, niin miksi niitä pitää vaan omassa pöytälaatikossaan, kun päivittäin jotkut yrittävät saada jotain järkeviä suomennoksia aikaiseksi.

Siksi olenkin miettinyt, että olisi kiva perustaa sivusto, jonne ihmiset voisivat lähetellä biisien suomennoksia. Nettihän on täynnä sivustoja, joilla on biisien lyriikoita, mutta tuskinpa on mitään biisien suomennoksia-sivustoa. Tai on, mutta niillä lähinnä on jonkun tietyn bändin biisien lyriikoiden suomennoksia.

Ajattelinkin nyt kysyä, että mitä mieltä olet tälläisestä ideasta? Olisitko sinä kiinnostunut lähettämään biisejä, joita olet suomentanut (suomennoksen yhteydessä mainittaisiin suomentajan nimi/nikki, joten en ole ottamassa kunniaa tästä jutusta :D)?
Jos tälläisiä ihmisiä nimittäin olisi, niin voisin alkaa pitämään tälläistä sivustoa :) Uskoisin, että siitä voisi olla joillekin ihmisille hyötyä/iloa joskus.

8

2449

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitten

      tehdäkään.

    • mutta veikkaan

      Taitaapi olla laiton tuollainen sivusto. Pitäisi tutkia tarkemmin tekijänoikeuslakia, jotta voisi asiasta varmistua.

    • Tekijänsuoja outo sana?

      Ja jos sä teet sen ja annat linkin tänne, niin poliisit on perässä laittomasta sivustosta johtuen :)

      • OO___SS

        tajuttiin jo.


    • murris

      tollanen sivusto olis kyllä ihan tarpeellinen, ite esim. omaan niin huonon englannin kielen taidon että tarvis jonku paikan mistä voi käydä katsomassa miten biisit suomeksi menevät :)

    • Koripallo96

      Toi on tosi hyvä idea! Etin päivittäin biisien suomennoksia, eikä oo aina aikaa rupee suomentaa niitä ite! KANNATAN!! :D

      • auttaa

        Lirama.....


    • Hannu Hanhi

      Youtubesta voi löytyä jotakin suomennoksia, ainakin korealaisista biiseistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      365
      2128
    2. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      57
      1588
    3. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      1200
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      277
      1149
    5. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      67
      939
    6. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      86
      915
    7. Varkaita kuhmossa

      Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.
      Kuhmo
      33
      873
    8. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      112
      850
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      11
      847
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      826
    Aihe