Haittavaikutuksia?

Onko teillä ollut hankalia sivuvaikutuksia, jos niin millaisia, nukahtamis-lääkkeestä nimeltä Imovane?

Minä olen käyttänyt n. kolme viikkoa ko.lääkettä (7.5mg) joka ilta.

Nenän tukkoisuutta, korvien huminaa, huimausta seuraavana iltapäivänä. Voisko nuo oireet olla tuosta lääkkeestä?

Millaisia kokemuksia teillä on nukahtamislääkkeistä? Kuinka kauan olette käyttäneet? Millaisia vaikutuksia on jos käyttää kauemman aikaa, esim 2kk? Pääseekö niistä helposti eroon?
2640
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tässä sivuvaikutukset ja lisäähän lukee siinä paketissa. Etkö ole sitä lukenut?

Haittavaikutukset:
Lääkkeen yleisin haittavaikutus on kitkerä maku suussa. Myös erilaisia vatsaoireita, kuten pahoinvointia tai suun kuivumista sekä huimausta tai päänsärkyä on esiintynyt. Lääke voi joskus aiheuttaa muistihäiriöitä ja niihin liittyvää epäjohdonmukaista käyttäytymistä. Moottoriajoneuvon kuljettamista ja tarkkuutta vaativien laitteiden käyttöä tulee välttää seuraavana aamuna, jos lääke tuntuu vielä väsyttävän. Unilääkkeen käyttöön voi tottua, jos sitä ottaa kovin usein ja pitkiä aikoja. Unilääke myös voimistaa alkoholin ja muiden rauhoittavien lääkkeiden vaikutuksia.

"""Millaisia kokemuksia teillä on nukahtamislääkkeistä?"""

Noi on kaikilla ihmisillä todella yksilöllisiä eli samaistaa EI voi. Kokeilemalla se selviää.

Ja koukkuun niihin jää eikä helposti eroon pääse.

Äänestä
  • että lopettaminen tapahtuu asteittain, eikä kerta heitolla. Teho saattaa kyllä laskea, jos nukahtamislääkettä joutuu käyttämään pitemmän aikaa. Silloin annosta yleensä on nostettava, sekin tosin tapahtuu - tietenkin - lääkärin luvalla, yksin ei saa alkaa muuttamaan annosta suurempaan. Väliaikaisessa unettomuuden hoidossa nukahtamislääke kuitenkin on hyvä apu. Mikäli unettomuus/nukahtamisvaikeudet ovat jatkuvia, kannattaa harkita masennuslääkettä, sellaista "unta antavaa". Alkoholia ei saa käyttää yhdessä nukahtamislääkkeen kanssa, voi olla hengenvaarallista. Se täytyy muistaa. Yleensä mitä tahansa lääkettä aloitettaessa on luettava pakkausseloste, joka tulee lääkepurkin mukana!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nukahtamislääkkeestä kirjoitti:

Onko teillä ollut hankalia sivuvaikutuksia, jos niin millaisia, nukahtamis-lääkkeestä nimeltä Imovane?

Minä olen käyttänyt n. kolme viikkoa ko.lääkettä (7.5mg) joka ilta.

Nenän tukkoisuutta, korvien huminaa, huimausta seuraavana iltapäivänä. Voisko nuo oireet olla tuosta lääkkeestä?

Millaisia kokemuksia teillä on nukahtamislääkkeistä? Kuinka kauan olette käyttäneet? Millaisia vaikutuksia on jos käyttää kauemman aikaa, esim 2kk? Pääseekö niistä helposti eroon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu