Lapset, sijaisvanhemmat ja biot samassa lomapaikassa.
Kuinka sujui?
Minkä ikäisiä olivat lapset ja miten lapset suhtautuivat yhdessä oloon?
Kuinka sujui?
Minkä ikäisiä olivat lapset ja miten lapset suhtautuivat yhdessä oloon?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Olen lomaillut kesällä, syksyllä, talvella ja juuri keväällä nuoreni sijoituspaikasa. Meillä on ollut todella mukavaa olen saanut olla nuoerni kanssa sekä keskustella sijaisvanhempien kanssa.
Olen siis ollut sijoituspaikassa. Mikään ei estäisi lähteä lomailemaan heidän kanssaan paitsi tietenkin aika ja budjetti, mutta uskoisin että jos ne rajoitukset poistuisivat ninn lomailu olisi mahtavaa.
yhdessä lomailemaan, jännä nähdä, miten sujuu.
Uskon sen olevan varsinkin nuorille innostavaa.
Kaikki yhdessä.
pahin painajaisuni.Parempi mitä vähemmän sijareita näkee.
olisikin sinun kanssasi lomailla.
Onneksi et ole kyseessä.
meilläkään.
Biot tuskin lähtisivätkään, lyhyet tapaamisetkin tuntuvat olevan heille liikaa. Enemmän he meille, sijaisvanhemmille, juttelevat kuin lapselleen.
Turhia kainostelematta sanon, ettemme kyllä mekään haluaisi yhteiselle lomalle.
jos tulee yleisesti toimeen hyvyin, mutta yleensä vanhemmat ja avohuollon työntekijät joiksi minun mielestäni tulisi kutsua näitä sijareita, koska yleensä äiti & isän paikkaa ei kuulu viedä, eikä heidän päätäntä valtaansa riistää ja kaikki lapset eivät halua luoda toista vanhemmus-suhdetta. Niin yleensä he eivät pidä toisistaan T:tyttö onnellisesti himassa taas
Olimme bioperheenä perheiden yhteisellä lomapäivän vietossa sijaisperheessä.Oli kiva tavata perheen muita lapsia joista lapseni usein kertoo.Oli myös kiva jutella muiden äitien tuntemuksista ja kokemuksista sijoituksesta.Eräs lapsista myös halusi kertoa elämän tarinansa yhdessä saunoessamme ja uidessamme ja se oli minusta äärettömän hieno tunne-että herätin hänessä niin paljon luottamusta.
Minun oli paljon helpompi sulattaa eroamme kun tunnen hiukan sitä perhettä jossä hän asuu.Olisin toivonut useamminkin tällaista toimintaa mutta ilmeisesti resurssit eivät ole riittäneet.Olen aika pitkälle jättänyt hoitamisen ja kasvatuksen heille.en ole pyrkinyt painostamaan mihinkään suuntaan heidän työtään.luotan heidän osaamiseensa.omat sisarukset olivat siellä yhdessä ja ihan hyvin meni.Eroaminen on tietysti ihan kamalaa itkua aINA.MUTTA KYYNELEET KUIVUU AIKANAAN.Jonain päivänä tämä kaikki on ohi ja me kaikki selvitään tästä ehjin nahoin.jos sodasta jää eloon niin kyllä tästäkin.