Mökin pintakäsittely?

Hei, Olemme rakentamassa kesällä höylähirsistä saunamökkiä. Nyt mietimme pintakäsittelyä. Uulatuotteen ja Pajutexin luonnonmukaiset käsittelyaineet kiinnostavat, mutta haluaisimme kuulla kokemuksia. Onko aineet helppoja työstää ja ennenkaikkea onnistuuko näillä välttämään homepilkut? Miten pinnat ovat kestäneet?
71804
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

kaupan mukana.

Äänestä
  • Pahan näköiset homepilkut tulivat.

    Äänestä

Vain Valtilla voi valtata, enkä ole Tikkurilan mainosmies.

Miksi pitäisi keksiä hyvä tuote uudelleen? Valtti on edelleen ihan hyvä aine, mutta aiemmin se oli vielä parempaa. EU-säännökset on tainneet sitäkin ohentaa. Pellavaöljyä (=vernissaa) se on edelleen perustaltaan, joskin laimeampaa kuin ennen vanhaan.

Äänestä

Roslagin mahonki. Kokemusta sekä talossa sekä kesämökissä ei pilkkuja, helppo levittää. Kaunis lopputulos.

Äänestä
  • Sekoititko roslagin itse vai ostitko valmiin sekoituksen?

    Äänestä

  • jussi kirjoitti:

    Sekoititko roslagin itse vai ostitko valmiin sekoituksen?

    Valmiilla käsiteltiin, löytyi mieluinen värisävy kartastosta.

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    Valmiilla käsiteltiin, löytyi mieluinen värisävy kartastosta.

    Syyskesällä käsiteltiin valmistuva mökki ja sauna Pajutexin Tervatexillä - seinät tervanvärillä ja vuori- ja räystäslaudat toisella sävyllä. Ainakin talvi on mennyt ongelmitta ts. ilman sinistymiä. (Ehkä sinät olisi säilyneet käsittelemättäkin: Hirsitehdas on ilmeisesti käsitellyt hirret kevyesti jollain suojalla, sillä jätekasan hirrenpalat ovat kirkkaita talven jälkeen, kun tas kattolaudat ja kattotuolitavaran pätkät ovat saaneet sinistymäpilkkuja.) -Muutoinkin on ajatus pärjätä vähillä liuottimilla ja myrkyillä joten sisälattiatkin öljytään ja vahataan.

    Ulkopintojen käsittelyaineet ovat tavallisen helppoja levittää, kunhan muistaa ja ottaa tosissaan sen, että väriaineet laskeutuvat tosi nopeasti: Siis muutaman minuutin välein sekoitetaan pönttöä pohjaa myöten, niin tulee tasaista. Värit eivät tahraa kuivumisen jälkeen eikä tervantuoksukaan kestä kauan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


anutee kirjoitti:

Hei, Olemme rakentamassa kesällä höylähirsistä saunamökkiä. Nyt mietimme pintakäsittelyä. Uulatuotteen ja Pajutexin luonnonmukaiset käsittelyaineet kiinnostavat, mutta haluaisimme kuulla kokemuksia. Onko aineet helppoja työstää ja ennenkaikkea onnistuuko näillä välttämään homepilkut? Miten pinnat ovat kestäneet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu