Lukion on pian lopuillaan, enkä vieläkään tiedä mitä haluaisin tehdä. Kiinnostaisi vähän nähdä maailmaa, mutta onko järkevää lähteä lukion jälkeen ulkomaille? Mitä yliopistot ja AMK:t tykkäävät jos on pitänyt välivuoden eikä ole ollut edes töissä koko sitä aikaa, vaan on seikkaillut jossain ulkomailla?
Lukion jälkeen??
7
1961
Vastaukset
- apsu
Minäkin aion pitää nyt välivuoden (olen abi), olenkin lähtemässä syys-kesällä yhdusvaltoihin aupairiksi.
Minusta ainakin tuntui siltä, että en ikinä jaksaisi heti alkaa opiskella oudossa paikassa lukion jälkeen, ja haluaisin myös nähdä maailmaa ensin. Työtä ja opiskelua kun vielä ehtii koko elämän, joten miksen nyt nuorena nauttisi nuoruuden tuomista mahdollisuuksista?
Ja ainakin tällä hetkellä tuntuu yhdentekevältä mitä koulut jne tästä välivuosi-päätöksestäni pitävät, kun ilman sitä en varmasti jaksaisi tehdä mitään. Toivoisin että kouluissa ymmärrettäisiin välivuoden pitämistä, sillä minusta on parempi että huitelee ensin aikansa maailmalla ja vasta sitten keskittyy kouluun kunnolla, kun tietää siihen pystyvänsä!
Mene ulkomaille ja pidä välivuosi jos siltä tuntuu, nuorena pitää kokea kaikkea mahdollista, ja opiskella ehtii myöhemminkin! Ja jos muut painostaa opiskelemaan niin haistata niille kukkaset, sillä sinun elämäsihän tässä on kyseessä. - ...osoittaa....
...vain että uskallat ottaa haasteita vastaan ja olet rohkea ja riskejä pelkäämätön, utelias ja kaipaat uusia haasteita. Tämän voit ainakin sanoa jos sinulta siitä kysytään. =) Ammattikorkeakoulut ainakin arvostavat tuota, yliopistoon haettaessa nyt ei mistään välivuosista kyselläkään, ja useimmathan ovat pitäneet parikin välivuotta ennen yliopistoon pääsyä..
Joillakin amk-aloilla kyllä saa työkokemuksesta lisäpisteitä, että jos työkokemusta haluat niin kannattaa ehkä hankkia sitä sitten vaikka sieltä ulkomailta. Esim. allianssihan ainakin järjestää kaikenlaisia väliaikaisia töitä nuorille ulkomailla.
Parempihan se on että on seikkaillut ulkomailla kuin että on ollut kotimaassa varastohommissa vuoden.
Kyllä niitä töitä ehtii tehdä koko elämänsä, itse ainakin tuossa tilanteessa lähtisin ehdottomasti ulkomaille! - iris
ulkomaille kannattaa ehdottomasti lähteä!!! vaikka tilaisuuksia matkusteluun ja maailman näkemiseen toki tulee varmasti myöhemminkin, niin fakta on, että nuorena uskaltaa ja jaksaa tehdä ja lähteä ihan eri tavalla kuin keski-ikäisenä. eli suomeksi tuo edellinen lause: jos haluat saada matkailusta kaiken irti, on aika lähteä NYT!!!! eihän se periaatteessa edes muille kuulu, mitä välivuotenasi teet. elämänkokemus on mielestäni työkokemusta tärkeämpää. hyvää matkaa siis vain:)
- ....
Kannattaa ehottomasti lähteä, itse ainakin ajattelen että nyt lukion jälkeen jos koskaan on paras lähteä. Minulla ei ainakaan ole mitään minkä takia olisi pakko pysyä täällä. Ja mikä parasta, ei ole miestäkään roikkumassa perässä!;)
- Työmies
Heissulivei,
Oman kokemukseni mukaan niin amk kuin yliopistokin "arvostavat" vähän laajempaa elämänkokemusta kuin mitä puhtaasti koulunpenkiltä ponnistavalla normaalisti on.
Omalta kantiltani voin sanoa että esim. armeijan käyminen keskiasteen jälkeen oli mainio tapa orientoitua ennen amk-opintoja. Valmistuttuani amk:sta olen ollut jokusen vuoden työelämässä ja tästä on ollut suunnatonta hyötyä opiskellessani sivutoimisesti yliopistossa. Koulukirjoja laajempi näkemys avittaa yllättävän monessa asiassa.
Suosittelen välivuoden pitämistä - jos vaan kantti kestää "irtautua" taas opintojen pariin.- alkeeni
Kannattaa pitää välivuosi, jos siltä tuntuu. Itse EN pitänyt, koska pääsin suoraan yliopistoon opiskelemaan (alaa, jonka kiinnostavuudesta en todellakaan ollut varma). Nyt siis oon ollut 2 vuotta yliopistossa ja alan vaihto edessä - jos nyt ei tärppää haluamani opiskelupaikka niin taitaapi olla välivuosi edessä, tässä vaiheessa.
- inttiin
pääsee irti arjesta, auk/ruk-johtamiskokemuksesta on hyötyä melkein kaikilla työmarkkinoilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1882260Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka32089Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3161836- 931597
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois821468Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001230- 671170
- 251111
- 481027
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73996