Onko teillä naisilla millasia moottoripyöriä?Mulla on 125 Jammu,koska harrastukseni on aivan uutta?Mikä olis seuraava koko?Ehkä 600 kuutioinen......onko niitä pienempiä?
Naismotoristit
Lissu
112541
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
kawasaki ZZR1400 kyllä pitäis tytön keritä.
Honda 500 ja silläkin pääsee eteenpäin.
Olen pari kesää ajellut 650cc Honda Reverellä. On minun kokoiselle mimmille aivan sopiva mopo. Kuljin sillä kodin ja työpaikan väliä, koska se oli edullisin kulkuneuvo. Kunnon ajovarusteilla ei ns. huonotkaan kelit haitanneet.
Ennen kuin minulla edes oli pyörää kävin EAK-kurssia Kawasaki ER-5:lla ja se oli kivan kokoinen fillari "opetella" jarrutuksia, väistöjä ja hidasajoa. Opettajana oli yksi Suomen ensimmäisiä ennakoivan ajotavan opettajia. Suosittelen kaikille uusmotoristeille ja heillekin, jotka vanhan AB-kortin myötä myöhemmin hankkivat oman prätkän.
Kursseilla tuli joka kerta puheeksi oikea pyörän koko. On varmasti viisaampaa aloitella pienemmällä pyörällä ja ajotaitojen kartuttua vaihtaa isompaan jos sekään on niin välttämätöntä.
Aiemmin pyörät olivat edullisia kulkuvälineitä mutta nyt niistä on tullut statuksia. Pyörän pitää olla isompi ja hienompi kuin kaverilla.
Toivotan turvallisia ajokilometrejä!
neidit ja rouvat. Se on kylläkin niin että
pienellä miehellä pitää olla jotakin isoa
joskus jalkojen välissä.
Tähän juttuun ei päde se että muka on
panostanut tekniikkaan kun koko ei riitä..
Yst.Terv. DR350
Tuleva "motoristi" :) Multa löytyy Honda vt500 ja sillä on kyllä helppo ajaa. Vaikkei korttia olekaan, niin olen kokeillut sitä silti "pihatiellä" ja yhdellä parkkiksella. Pienempikin tietysti olis riittäny, mutta toi pyörä ei ole kovin hätänen. Nyt kun sais vielä sen kortin niin pääsisi ajelemaan ja tutustumaan pyörään vielä enemän :)
Multa löytyy Kawa ZR 7 S 750. Hyvin ehtii.
Vanhoja ketjuja on melkein joka tarinasta, kantsii hieman selata sivuja taaksepäin jos asia kiinnostaa.... (tämä ihan vaan vinkkinä ja hyvässä hengessä, ei veetuiluna).
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=99&conference=612&posting=22000000015290708
minulla on toista kesää 600 suzuki ja kiva on ajella... kaasu käsi tahtoo vain puutua pitkillä matkoilla.. ehkä täytyis osata vähän rentoutua niin kyllä se siitä. Turvallista kesää kaikille motoristeille.
Ihan sopivan ensipyörä minusta autokoulun Hornet 600:n jälkeen vaikka yhtään korkeampi ei enää saisi olla tällaiselle 165 cm lyhyelle.
Mulla tuli viime keväänä sellainen kuume, että siitä ei päässyt eroon ilman kortin ajoa ja pyörän hankintaa. Itse asiassa, olenkin juuri lähdössä hakemaan jammua talvisäilytyksestä ajoon. Hyvä peli, tykkäsin itse ainakin viime kesänä.
Edelleen ninja löytyy tallista.
GIRL-Power = Ninja ja mä! :)