Mistä rekisteröidylle belggarimalinoikselle uros astutukseen?
Toukokuun aikana pitäisi olla juoksu...
Uros astutukseen, mistä?
9
1211
Vastaukset
- ice
noilla kennelsivuilla tutkimassa.
http://www.finbelge.fi/- jaa
Parempi idea:
jätäpä tämä toukokuun juoksu väliin ja kiertele kesä kokeita ja näyttelyitä. Tutustu koiriin ja valitse uros joka sinua vielä senkin jälkeen miellyttää.
Hätiköimällä ei tule kuin... - noh, noh
jaa kirjoitti:
Parempi idea:
jätäpä tämä toukokuun juoksu väliin ja kiertele kesä kokeita ja näyttelyitä. Tutustu koiriin ja valitse uros joka sinua vielä senkin jälkeen miellyttää.
Hätiköimällä ei tule kuin...Meidän naapurissa on yksi varmastikin belgin ja ehkäpä labbiksen tai sitten jonkin muun sekoitus, sellainen kunnon coctail.
Kyselepä sitä vaikka kelstaisen pörssin kautta.
- toinen noutaja
Kokeissa yms käymisen lisäksi kannattaa tutkia kennelliiton jalostustietokantaa (jalostus.kennelliitto.fi), näkyy koe, terveys yms tulokset jalostuspäätöksen tueksi.
Olethan käynyt kasvattajakurssin? Selvittänyt koirien rekisteröintivaatimukset?
Oletko kysynyt itseltäsi, mikä koirassasi on niin hyvää että sitä kannattaa käyttää jalostukseen? Entä kun löydät uroksen, kysythän itseltäsi "mikä tekee yhdistelmästä sellaisen, että sillä on jotain annettavaa rodulle"? - löytyykö...
täältä palstalta... Meneppäs kuule ihan belgien omille sivuille laittaan samanlainen viesti.. Miten voi olla noinkin tyhmä belgin omistaja. Ettäs ottaa päähän..
- Voihan venäjä
Edellisen kanssa samaa mieltä.
Meidän rekisteröity koirukka tarvitsee pennut. Mutta kuka tarvitsee teidän rekisteröidyn koiranne pentuja?
Kyllä kasvattajan peruskurssi on minimivaatimus pennuttamiselle.
Ei kai täällä vakavissaan kukaan kysele urosta.
taitaa ollakin vain semmoinen provo, johon itse sitten sorruin vastaamaan.
Hei, appropoo!
Täällä olis kyllä yksi karjalankarhukoira( luulisin, että on rekisteröity). Otapa se. Tulisi mukavia pöttöpalloja jokamiehen käyttöön-metsälle ja palveluskoirakentille.
Jään mielenkiinnolla odottamaan ja ilmoitathan hetio, että saan ensimmäisen varauksen ko.pentueeseen tai mielelläni heti kaksi.
- kasvattaja
Otathan huomioon myös rekisteröintimääräykset (PEVISA) ja toivottavasti narttusi täyttää nämä "kirkkaasti". Kysyppä rotujärjestön jalostustoimikunnalta apua asiassa ja pohdi tarkkaan ennenkuin ryhdyt kasvattamaan.
Kasvattaminen on muutakin kuin pentujen tekemistä
"kun meillä on niin kiva narttu... tai jokaisen nartun tulisi saada pennut joskus".
Voihan tietysti olla, että narttusi on hyvä yksilö, mutta se ei vielä tee sen jälkeläisistä hyviä. - nalkissa
Se juoksu on onneksi varmasti jo juostu:-(
Toivottavasti isäehdokasta ei löytynyt tätä kautta.:-/ - komea uros
Heippa!
Minulla olisi sinulle hyvä uros.
Se on sellainen hyvä käyttökoira tuolta jänismetsästyksen puolelta.
On meillä maliuroskin, mutta sitä en taida näin vähäisin tiedon aivan astutukseen antaakaan.
Niin ja on meillä vielä naapurissa rotikka ja toisessa naapurissa sakemanni. rekisteröinneistä en ole niiden kohdalla satavarma, muttei kai se nyt ole niin tarkkaa pennutustouhuissasi. vai?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 372584
- 502350
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle492202Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3321912- 1311611
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161485Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan71338Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101187- 411095
Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii661066