Pitääkö pääsykokeisiin vielä nykyisin hakea papereiden perusteella? Vai miten se tänä päivänä meneekään?
Pääsykokeisiin haku
papparainen
4580
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Riippuu ihan siitä minkä tason koulutukseen ja mihin kouluun olet hakemassa...ei siis ole mitään yleisiä sääntöjä. Toisiin pääsykokeisiin tarvitsee vain ilmoittautua(ainakin useimmat yliopistoalat, mutta poikkeuksiakin löytyy), mutta toisiin suoritetaan esikarsinta(amk:t esimerkiksi). Tästä voidaan päätellä, että hakumenettely tulee selvittää tapauskohtaisesti.
Oi, en ole itse hakemassa enää mihinkään pääsykokeisiin. Aikoihani olen pääsykokeiin hakenut ja ajattelin vain, että onko käytäntö nyt muuttunut.
Miten esim. lääkikseen, kauppakorkeaan ja kasvatustieteisiin? Tarviiko noiden pääsykokeisiin hakea vai riittääkö pelkkä ilmoittautuminen? Jos ilmoittautuminen riittää, mihin papereita ja arvosanoja sitten enää tarvitaan?
Ainakin lääkikseen ja kauppakorkeaan riittää vain kun ilmoittautuu pääsykokeisiin. Arvosanoista on se hyöty että niistä saa pisteitä ja yhteispistemäärän mukaan valitaan lopulta parhaiten menestyneet opiskelijat ko.koulutusalaan, eli yhteispistemäärä=alkupisteet yo-todistuksesta pääsykokeen pisteet. Näitä aloja ei siis pääse opiskelemaan pelkillä arvosanoilla.
Nykyisin taitaa olla niin ettei pelkkien arvosanojen perusteella oteta opiskelemaan (yliopistoon) kuin fysiikkaa, matikkaa ja teknillisiä aloja ja niihinkin täytyy olla ,yliopistosta riippuen, kohtuu hyvät arvosanat (ja vain pieni osa hakijoista pääsee suoraan papereilla sisään). Näidenkin alojen pääsykokeisiin pääsee sitten kyllä osallistumaan (ilmoittautumalla) huonommillakin papereilla.
On ihan reilua että kaikille annetaan mahdollisuus pääsykokeissa, vaikka lukio olisi mennyt huonommin :o)
Kiitos vastauksistanne. Uteliaisuuteni on nyt tyydytetty. Kovin ovat ajat muuttuneet sitten omien hakumenettelyjen.