nni eli tossa yritettiin kaveri porukan kanssa pelata kyseistä pelii,mutta säännöistä ja tavoista vaan ei oikeen ollu mitään tietoo?eli voisko joku keroo kaiken mitä tietää spiritismistä?
spiritismistä tietoo???
8
771
Vastaukset
- Jokuvaan
Että et vittu pelaa sitä jos haluat järjissäs pysyä...
- minä
älä vaan koske siihen peliin jos haluut elää vielä monta vuotta!
- Näre
Itse olen kokeillut ihan leivinpaperista tehdyllä "laudalla" ja lasilla, jotain tietoa on, mutten ala selostamaan kun aina tulee joku ns. tietävämpi kertomaan ettei se niin mene. Ihmettelen kovasti sitä, että nuo kaksi vastannutta edelleen ovat hengissä, jos "peliä" noin pahana pitävät, ja toisekseen, jos eivät ole kokeilleen, kuinka voivat tietää millaista se on? Kuulopuheiden perusteella ei pitkälle pötkitä. Itse en ottaisi koko hommaa niin vakavasti, että siitä pitäisi seota.
- Mokkatakki
...ehkä veivät tuon äärimmäisyyksiin, mutta eikö asiaan pitäisi suhtautua tietyllä vakavuudella. Tässähän ollaan tekemisissä henkien kanssa joiden intresseistä tai alkuperästä ei välttämättä tiedetä mitään.
Ehkä olisi paikallaan perehtyä asiaan hieman paremmin ennen kuin kaivetaan lauta esiin?
- Varjo
En nyt voi sanoa olevani varma asiasta, mutta minun tietääkseni spiritismiä ei todellakaan "pelata", kuten pökiöt wanna-be-bad-nuoret (kuten sinä?) tekevät, vaan ouija-lautaan liittyy ihan oma usko- ja oppijärjestelmänsä.
Tai näin siis muistelisin kuulleeni, mitään varmuutta asiasta minulla ei ole. - Hese
Taitaapa Hesekin lusikkansa sopassa uittaa.
Jos voi spiritismiä peliksi sanoa nii johan on. Ehkäpä kutsuisin sitä keskusteluksi.
Ja jos jos tämä lyhentää ikää nii oho...
Joitain sääntöjä joita olen kuullut ja noudattanut:
1. Älä "pelaa" vihreässä vessassa (kyllä, nauroin tämän kuullessani.
2. Älä kysy "missä olet" tai "milloin kuolen"
Ja lisää tietoa http:\www.spellsandmagic.com ja ouji kohta.
http:\www.occultopedi.com ja spiritism hakusanakaksi. Ja tuolat Occultopediaastä löytyy paljon...kannattaa tsekata. Jos jotakuta kiinnostaa niin mulla olis Alice Crowleyn kopio kirjasta Book of the Dead names - Ohikulkija
Kyseinen "peli" tai miksi sitä nyt haluaa kutsua on minulle varsin tuttu. Enpä ole vielä kuullut että siitä olisi aiheutunut suurta haittaa tai vahinkoa kenellekään. Huhupuheita tietysti riittää kaikista maailman asioista.
Kyse on todellakin keskustelusta henkien kanssa, ja ainakin minä olen ollut hyvin tarkka siitä, kenen kanssa jutustelen. Jos henki vaikuttaa jotenkin aggressiiviselta tai juttelee omiaan, lopetan keskustelun siihen.
Kaikenlaisia sääntöjä on olemassa, mutta olen vuosien varrella hylännyt niistä suurimman osa, eikä siitä ole seurannut mitään sen kummempaa.
Suosittelen kuitenkin tarkkaa harkintaa ennenkuin alkaa puuhastelemaan sellaisten asioiden kanssa, joista ei ole paljoakaan tietoa, kaikessa on omat vaaransa ja riskinsä.- ???
pelissä oikein on? Siis en usko että tuolla tavalla saa ainakaan luotettavaa tietoa tulevaisuudesta tai muusta. Ja lisäksi olen kuullut tuota "peliä" pelanneiden näkeneen pirunsarvia ja muuta jonka näkemisestä voi hyvin seota jos uskoo silmiään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst18812743Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i494679Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58704296Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat2163718PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1023514Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1003373Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.732010Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis161355Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1561070Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun2861035